Kamica nerkowa – bolesna przypadłość, która może dotknąć każdego

Kamica nerkowa – skąd się bierze?

Kamienie to złogi piasku, które gromadzą się w drogach moczowych. Przyczyn powstawania kamieni nerkowych upatruje się w nadmiernym nasyceniu się moczu szkodliwymi związkami chemicznymi. W efekcie wytrąca się osad, który doprowadza do powstawania złogów.

Jak czytamy na stronie www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/pierwsza-pomoc-w-kolce-nerkowej powstawanie kamieni w układzie moczowym możemy zaobserwować także, gdy często zapadamy na zakażenia układu moczowego, dokucza nam nadczynność przytarczyc czy dna moczanowa. Do czynników sprzyjających pojawieniu się kamicy nerkowej należą także niewłaściwa dieta (szczególnie bogata w tłuszcze i białka zwierzęce), zbyt niskie nawodnienie organizmu, otyłość.

Objawy kamicy nerkowej

Kamica może rozwijać się bardzo długo i w początkowej fazie nie dawać żadnych objawów. Jednak gdy złogi są już duże, a powstałe kamienie zaczynają się przemieszczać w układzie moczowym, zaczynamy odczuwać bardzo bolesne dolegliwości. Atak choroby nazywamy kolką nerkową. Objawem kolki jest bardzo mocny ból w okolicy lędźwi, promieniujący w stronę pęcherza. Temu zjawisku towarzyszyć mogą osłabienie, nudności, wymioty, wzdęcia i ból brzucha, krwiomocz, parcie na mocz i pieczenie w trakcie oddawania moczu.

Jak przyspieszyć rodzenie kamienia nerkowego?

Kluczem do pozbycia się kamicy nerkowej jest usunięcie złogów zalegających w drogach moczowych. Przesuwające się kamienie skutkują ogromnym bólem, który można łagodzić lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi. Ostatecznie jednak kamień należy „urodzić”. W tym celu trzeba zwiększyć ilość przyjmowanych płynów – pić jak najwięcej wody i herbatek ziołowych, co wspomoże pracę nerek i pomoże w wypłukaniu zalegających złogów.

Dobrze działają również ciepłe kąpiele i kompresy, które pozwolą, choć w minimalny sposób, złagodzić objawy bólowe. Pamiętajmy jednak, że każde objawy sugerujące kamicę nerkową powinniśmy skonsultować z lekarzem. Domowymi sposobami przyspieszającymi rodzenie kamieni nerkowych są: wypijanie co najmniej 3 l wody, naparów ziołowych działających moczopędnie. Sok z żurawiny wspomoże wypłukiwanie nadmiaru magnezu i wspomoże pracę układu moczowego.

Profilaktyka

Jeżeli choć raz zostały u nas zdiagnozowane kamienie nerkowe, powinniśmy szczególnie przestrzegać zaleceń, by nie doszło do powtórnego ataku choroby. Nasza codzienna dieta musi być odpowiednio dostosowana do naszych potrzeb. Jednym z zaleceń jest ograniczenie do minimum soli, tłuszczu i białek zwierzęcych oraz wysoko przetworzonej żywności. Unikajmy produktów zawierających szczawiany wapnia – ich nadmiar może skutkować pojawianiem się złogów piasku.

Warto zadbać też o codzienną dawkę aktywności fizycznej, bowiem osoby otyłe częściej zapadają na wyżej wymienione schorzenie. Pamiętajmy także o solidnym nawodnieniu organizmu i uzupełnianiu płynów w trakcie uprawiania sportu czy w trakcie upałów. Dbajmy o nasze nerki zdrowym trybem życia. Ten mały organ wewnętrzny jest bardzo ważny, dba o oczyszczenie naszego organizmu z wszystkich toksycznych i zbędnych produktów przemiany materii. Pomóżmy mu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *