Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych w klinikach stomatologicznych zabiegów. W artykule wyjaśnimy, na czym polega, jak przebiega i… czy jest bolesny.

Leczenie kanałowe zwane także endodencyjnym pozwala uchronić przed ekstrakcją osłabiony zapaleniem lub martwicą miazgi zębowej ząb. W jakich okolicznościach jego wdrożenie okaże się zasadne?

Leczenie kanałowe — kiedy należy je wykonać?

O zasadności wdrożenia kanałowego leczenia zębów zawsze decyduje stomatolog — na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz dodatkowych badań diagnostycznych — zazwyczaj zdjęcia rentgenowskiego zęba. Zazwyczaj taką metodą stosuje się w przypadku:

  • zaawansowanej próchnicy, która zaatakowała nie tylko zębinę, ale także miazgę zęba;
  • urazów mechanicznych powodujących złamanie korony zęba i odsłonięcie miazgi;
  • wielokrotnego leczenie zęba.


Leczenie kanałowe — na czym polega?

Mówiąc w sporym uproszczeniu — leczenie kanałowe polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zębowej wraz z bakteriami, oczyszczeniu i odkażeniu wnętrza zęba oraz wypełnieniu go światłoutwardzalną biozgodną substancją. Cały proces składa się z kilku etapów.

  • Jeśli podczas konsultacji lekarz stwierdził zasadność zastosowania leczenia kanałowego, pierwszym etapem zabiegu jest znieczulenie pacjenta, a następnie — otwarcie zęba i usunięcie próchnicy. Taka procedura umożliwi specjaliście dojście do kanałów korzeniowych.
  • Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie miazgi zębowej i kanałów przy użyciu, mikroskopu, endometru oraz specjalnych narzędzi niklowo-tytanowych, opracowanie oczyszczonych już kanałów oraz poszerzenie ich. Poszerzone, odpowiednio opracowane kanały należy dodatkowo oczyścić z resztek zębiny i bakterii.
  • Po dokładnym zdezynfekowaniu, opracowaniu i osuszeniu kanałów stomatolog szczelnie je wypełni materiałem światłoutwardzalnym. Dzięki temu skutecznie ochroni korzeń przed działaniem bakterii i powstaniem stanu zapalnego.
  • Po wypełnieniu kanałów lekarz odbuduje ząb tradycyjnym wypełnieniem lub uzupełnieniem protetycznym. Dzięki temu jego wygląd po zakończeniu leczenia nie będzie odbiegał od wyglądu pozostałych, w pełni zdrowych zębów.


Leczenie kanałowe zęba — czy boli?

Podczas kanałowego leczenia lekarz stomatolog dotyka najbardziej unerwionych części zęba. Także z tego powodu wielu pacjentów obawia się, że zabieg może nieść za sobą dyskomfort i potężne dolegliwości bólowe. Dzięki nowoczesnym znieczuleniom, stosowanym w standardowej procedurze przed wykonaniem każdego leczenia kanałowego jest on całkowicie bezbolesny. W nowoczesnych klinikach stomatologicznych znieczulenia są dobierane w zależności od stanu zdrowia i wieku pacjenta (także dla osób z chorobami ogólnoustrojowymi i kobiet w ciąży), co pozwala znacząco zwiększyć fizyczny i psychiczny komfort.

Źródło: https://markiewiczclinic.com/leczenie-kanalowe/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *