suplementy diety

Suplementy diety – czy suplementy diety są zdrowe?

Suplementy diety stały się bardzo modne, jednak niewiele osób potrafi z nich korzystać. Nie mogą one zastąpić zdrowej diety, ani też leczyć poważnych schorzeń, niedoborów. Powstały one celem uzupełnienie i wparcia diety i zaopatrzenia organizmu w niezbędne mikro i makro elementy. Tymczasem producenci oferują je jako preparaty dodające siły, poprawiające samopoczucie i cudowne leki na wszystko, tym samym mijając się z prawdą.

Suplementy diety

Warto na wstępie zauważyć, iż wiele suplementów diety reklamowanych jako suplementy nie spełnia założeń tychże preparatów i nie powinno się tak nazywać. Suplementy winny zawierać witaminy, minerały, substancje odżywcze, których organizm potrzebuje do poprawnego funkcjonowania. Zwłaszcza cenione są preparaty zawierające mikro i makroelementy trudno wchłaniane z pożywienia oraz te których spożywamy najmniej z różnych przyczyn, chociażby nawykowych czy kultury jedzenia.

Bez wątpienia nie są to preparaty lecznicze. Niestety podobnie jak leki źle zażywane i nadużywane mogą powodować skutki uboczne i powikłania w postaci rozlicznych schorzeń. Najczęściej suplementami diety są ekstrakty roślinne i ziołowe o naturalnym pochodzeniu. Z reguły są bezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem iż osoba je przyjmująca stosuje się do zaleceń producenta w kwestii dawkowania i sposobu zażywania.

Suplementy diety – restrykcyjne normy

Normy unijne obowiązujące producentów suplementów diety określają rodzaj produkcji, formę, postać preparatu i jego zawartość, proporcje itp. Czasem suplement diety różni się jedynie stężeniem substancji od leku. Sekret tkwi w składzie i dawce. Przykładem może być waleriana. Ten sam producent oferuje na rynku dwa produkty jako lek i suplement. Lek zawiera wyższe stężenie waleriany, chociaż przyjmowany w mniejszej dawce może stanowić suplement.

Suplementy diety – korzyści z zażywania i wybór suplementów

Suplementy diety zwykle szeroko dostępne są w aptekach. Wybór jest ogromny. Kupując preparat musimy wiedzieć w jakim celu chcemy go zażywać. Od tego zależy który wybrać. Warto kupować tylko w sprawdzonych źródłach aptecznych. Nie dajmy się oszukać przez niecertyfikowanych producentów. Przed zakupem zapoznaj się z etykietą i skaldem. Ulotka winna wyraźnie informować iż suplement nie zastępuje zróżnicowanej diety. Natomiast nie powinna sugerować iż preparat zapobiega lub leczy jakiekolwiek choroby. Również gdy znajdziesz w składzie podejrzane lub nieznane substancje zapytaj farmaceutę.

Suplementy diety – odpowiedzialność za jakość

Różne suplementy cechuje różna jakość. Często przekłada się ona na cenę preparatu. Za jakość produktu odpowiada wyłącznie jego producent. Suplementy diety nie podlegają tak restrykcyjnym przepisom farmaceutycznym jak lekarstwa. Lekarstwa podlegają ścisłej kontroli i są z reguły wydawane na receptę. W przypadku suplementów producent jedynie ma obowiązek powiadomić Główny Inspektorat Sanitarny o wprowadzeniu do obrotu nowego preparatu.

Suplement diety kontra dieta

Suplement nie jest w stanie zastąpić witamin i minerałów dostarczanych w pożywieniu. Dlatego nie można go traktować jako alternatywy dla warzyw czy owoców. Mimo kompleksów witaminowych to codzienny posiłek zapewnia nam najszerszą paletę substancji odżywczych. Nieodpowiedni tryb życia zmusza nas do uzupełniania diety o syntetyczne witaminy i brakujące minerały.

Żywność na skutek różnych procesów technologicznych, transportu i przechowywania coraz częściej jest pozbawiona wielu cennych składników. Wtedy suplementy diety mogą się stać naszymi sojusznikami. Suplementami dobrze jest wesprzeć się w odbudowie odporności po chorobie, urazie, w razie przeziębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *