Zgorzel zęba

Zgorzel zęba – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Zgorzel zęba jest to dolegliwość, której przyczyną jest stan zapalny miazgi zęba. Choroba ta może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Wywołana jest prze bakterie beztlenowe przedostające się do wewnętrznej struktury zęba, najczęściej przez ubytek próchnicowy lub kanaliki zębinowe. W odpowiedzi na silnie rozwijający się stan zapalny uaktywnia się proces gnilny miazgi zęba.

Konsekwencją czego jest obumarcie miazgi. Wyróżnia sie zgorzel całkowitą obejmującą całą miazgę zęba, a także częściową mającą w swoim zasięgu część tkanki. Ponadto wyróżnić można podział na zgorzel otwartą oraz zamkniętą. Pierwsza z wymienionych to powolny proces gnilny, do którego dochodzi w komorach otwartych. Zamknięta natomiast przebiega w komorach zamkniętych i w odróżnieniu od pierwszej, proces ten postępuje dość szybko.

Zgorzel zęba – przyczyny choroby

Środowiskiem idealnym do rozwoju określonego stanu chorobowego jest obecna, długo nieleczona próchnica. Konsekwencją, której jest niszczenie zmineralizowanego systemu komórek, za pośrednictwem kwasów produkowanych w wyniku procesów metabolicznych drobnoustrojów. We wstępnej fazie procesu, gdy ubytek zęba jest mały, toksyny przesuwają się w kierunku miazgi zęba, doprowadzając do podrażnienia i obecności stanu zapalnego.

W tym stadium jest to jeszcze proces odwracalny, co można osiągnąć przez usunięcie elementu drażniącego, którym jest funkcjonowanie stanu próchnicowego. Jednakże, gdy nie zostanie podjęte leczenie, następuje przejście do etapu, którego nie da się już odwrócić. Ostatecznie pojawia sie obumarcie miazgi zęba. Obecność martwej tkanki oraz sprzyjającego środowiska jamy ustnej, czyli dużej wilgotności, a ponadto odpowiedniej temperatury doprowadza do zainfekowania zespołu komórek zęba bakteriami gnilnymi.

O występującym procesie świadczy bardzo nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, a także pojawienie się zmienionego wyglądu miazgi zęba. Staje się ona wówczas szarobrunatną masą. W wyniku procesów metabolicznych mikroorganizmów dochodzi do powstania bardzo toksycznych związków chemicznych, które mają silnie negatywny wpływ na organizm człowieka.

Zgorzel zęba – objawy choroby

Określona dolegliwość przez dłuższy czas może nie przynosić żadnych, poważniejszych objawów sygnalizujących o rozwijającym się stanie zapalnym. Pierwszym, znaczącym symptomem, który powinien być sygnałem ostrzegawczym jest bardzo nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, charakterystyczny dla zepsutego zęba. Bardzo często jednak symptom ten nie jest identyfikowany z niczym poważnym, niejednokrotnie łączy się to z nieprawidłową higieną jamy ustnej.

W przypadku występowania zgorzeli zamkniętej, rosnące ciśnienie doprowadza do pojawienia sie dolegliwości bólowych. Jest to charakterystyczny ból, który jest samoistny, bardzo ostry, a także promieniujący do ucha oraz skroni. Niejednokrotnie boleść ta jest wielokierunkowa, a poszkodowany nie jest w stanie określić gdzie tak naprawdę jest źródło cierpienia. W przypadku występowania zgorzeli zęba, praktycznie w każdym przypadku zapalenie obejmuje tkanki, które znajdują się wokół wierzchołka korzenia. Inne charakterystyczne objawy, które mogą pojawić się w przypadku tej choroby to podwyższona temperatura ciała, a także obrzęk towarzyszący stanowi zapalnemu, a ponadto złe samopoczucie.

Zgorzel zęba – metody leczenia oraz zapobieganie

W sytuacji kiedy jesteśmy pewni, że w naszej jamie ustnej rozwija się zgorzel zęba, koniecznym staje sie niezwłoczne wdrożenie odpowiednich metod leczenia. W sytuacji gdy zaatakowany ząb może być poddany działaniu zachowawczemu, przeprowadza się leczenie kanałowe. Metoda ta jest wieloetapowa oraz wymaga zainwestowania czasu. Na początku działań leczniczych miazga zostaje usunięta, natomiast kanał zębowy prawidłowo i dokładnie oczyszczony.

Kolejna faza to wypełnienie przygotowanych kanałów zębowych specjalnym materiałem. W sytuacji gdy system kanałowy został wypełniony, należy wówczas odbudować zniszczoną koronę zęba. Inną metodą leczenia stanu chorobowego, jest wykorzystanie metody chirurgicznej. Zastosowana jest ona wówczas, gdy z pewnych przyczyn leczenie kanałowe jest niewystarczające. W wyniku zabiegu chirurgicznego ząb zostaje usunięty w całości.

Ważną kwestią w tym zakresie jest wczesne rozpoznawanie pojawiającej się choroby i zapobieganie rozwinięciu się poważnego stanu chorobowego. W tym celu należy zadbać o prawidłową profilaktykę próchnicy, systematycznie uczęszczać do stomatologa na wizyty kontrolne. Pozwoli to na uniknięcie poważnych powikłań i niepotrzebnego stresu.

Zgorzel zęba – powikłania

Do powikłań związanych z określoną jednostką chorobową zaliczyć można tworzące się ropnie, które początkowo pojawić się mogą w otoczeniu kości. W dalszej kolejności rozprzestrzeniają się na sąsiedni system komórek, tworząc w ten sposób ropnie zębopochodne. Bardzo często charakteryzują sie one znacznym rozmiarem. Podkreślić należy fakt, że taki stan stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a w konsekwencji życia pacjenta. Występująca infekcja może przejść na cały organizm doprowadzając do powstania w nim kolejnych jednostek chorobowych, wśród których wymienić można infekcyjne zapalenie wsierdzia oraz kłębuszkowe zapalenie nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *