Badania laboratoryjne – wyniki. Jak je interpretować?

 

Badania laboratoryjne – wyniki. Jak je interpretować?

Korzystanie z badań laboratoryjnych pozwala w szybki sposób zdiagnozować daną dolegliwość lub odkryć przyczyny chorobyDo najpopularniejszych badań należą badania krwiSą one zlecane przez lekarzy różnych specjalizacji.

Badania laboratoryjne, takie jak badanie krwi, badania kału czy badania moczu, pozwalają na ocenę stanu zdrowia. Dlatego też oprócz tego, że pełnią one funkcję kontrolną, to często stanowią wstęp do specjalistycznego leczenia. Dziś analiza krwi, jej szczegółowe badanie pod różnym kątem i prawidłowa interpretacja wyników, pozwalają dać odpowiedź na wiele różnych pytań w kwestii naszego zdrowia.

Pobieranie krwi – jak się odbywa

Laboratorium to miejsce, w którym pobierana jest krew. Najczęściej krew pobiera się z żyły łokciowej lub z opuszki palca. Ogólnie, w zależności od rodzaju badania, pobiera się krew żylną, włośniczkową lub tętniczą. Niektóre z badań krwi należy wykonywać na czczo, czyli wtedy gdy od ostatniego posiłku minie od 6 do 8 godzin. Przed takimi badaniami można pić jedynie wodę, należą do nich między innymi: morfologia krwi, OB, białko całkowite, albumina, retikulocyty i płytki, czas krwawienia i krzepnięcia oraz żelazo, glukoza, białko całkowite, bilirubina z frakcjami, mocznik, kreatynina, kwas moczowy i krzywa cukrowa, hormony płciowe, choroby wirusowe. Jeśli chodzi o interpretację badań, to trzeba pamiętać, że niewykonanie ich na czczo może zafałszować wyniki. Przed badaniami – także tymi, które nie wymagają bycia na czczo – warto przez kilka dni powstrzymać się od picia alkoholu. Większość badań należy też wykonywać rano – wtedy interpretacja badań będzie bliższa faktycznemu stanowi naszego zdrowia.

Morfologia, diagnostyka chorób tarczycy i nie tylko – o czym nam powie badanie krwi

Jak już wcześniej wspomniano, badanie krwi to nie tylko badania podstawowe, ale także diagnostyka infekcji chorób wirusowych, takich jak: toksoplazmoza, mononukleoza, krztusiec czy żółtaczka. To także diagnostyka osteoporozy czy też badania genetyczne na przykład na ojcostwo. Badania podstawowe krwi należą do najpopularniejszych. Warto skorzystać z możliwości ich robienia, gdyż znakomicie monitorują stan naszego zdrowia. Dziś można je wykonać, nie tylko mając skierowanie od lekarza, ale na własną rękę, odpłatnie, korzystając z usług prywatnego laboratorium. Takie badania najlepiej robić raz w roku. Do podstawowych badań krwi zalicza się:

  • morfologię – odchylenia od normy są często istotną wskazówką podczas diagnozowania przyczyn choroby,
  • pomiar glukozy we krwi,
  • profil lipidowy – ocena ryzyka miażdżycy i udaru mózgu czy zawału,
  • próby wątrobowe,
  • badanie krzepliwości krwi,
  • hormony tarczycy,
  • OB i białko c-reaktywne – podwyższone wskazują na obecność stanu zapalnego w organizmie, sygnalizują zakażenie bakteryjne, infekcje wywołane przez wirusy i grzyby oraz pasożyty.

Laboratoryjne badania krwi – jak odczytywać wyniki

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że interpretację wyników badań – krwi i nie tylko – należy pozostawić lekarzowi. Widniejące przy wynikach badań ilościowych  podane normy to nie wszystko. Znaczenie ma także wiek pacjenta, płeć, a nawet rodzaj wykonywanej pracy i tryb życia (np. częstotliwość uprawiania sportu). Poza tym wyniki badań mogą być zafałszowane poprzez złe przygotowanie się pacjenta do badania albo wykonanie go o nieodpowiedniej porze. Trzeba też pamiętać, że w badaniach jakościowych określenie: dodatni oznacza obecność danego czynnika, a ujemny (negatywny) – jego brak.

Możliwość skorzystania z usług punktu pobrań krwi i laboratoriów wykonujących badania https://badaniakrwi.pl/category/badania-laboratoryjne/ to szansa na zapobiegnięcie rozwojowi choroby oraz rozwianie wątpliwości w innych kwestiach niekoniecznie dotyczących stanu naszego zdrowia (badania genetyczne).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *