Ból wątroby – przyczyny, objawy i diagnostyka

 

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Jej zadaniem jest usuwanie toksyn z organizmu, a także innych szkodliwych produktów przemiany materii. Narząd odpowiada również za prawidłowe trawienie tłuszczów i regulowanie poziomu glukozy we krwi. Uszkodzenie wątroby z powody choroby, marskości lub urazu zwykle wiąże się z bólem, jednak nie są to jedyne sytuacje, gdy boli wątroba. Dowiedz się więcej na ich temat.

Jakie są przyczyny bólu wątroby?

Objawy bólu wątroby pojawiają się w chwili, gdy dojdzie do powiększenia, nabrzmienia lub ucisku narządu. Sam organ nie boli, jednak w przypadku jego nieprawidłowej pracy dochodzi do pobudzenia receptorów bólowych w okolicy wątroby. Może to stać się zarówno na skutek nieprawidłowej diety, jak i choroby lub uszkodzenia ciała.

Z bólem wątroby często zmagają się osoby nadużywające alkoholu. Zanim pojawi się u nich marskość wątroby, początkowo odczuwają ból po spożyciu alkoholu. Jest to sygnał, by jak najszybciej odstawić wyskokowe trunki. Przyczyną bólu wątroby może być też zapalenie dróg żółciowych lub kamica żółciowa, które są wynikiem nieprawidłowej diety. Zbyt duże spożycie tłuszczów i szkodliwych substancji sprawia, że chora wątroba wywołuje coraz silniejszy ból.

Choroby wątroby wywołujące ból to również nowotwory, zakażenia wirusowe i bakteryjne, zakrzepica żył i niewydolność układu krążenia. Ponadto na ból uskarżają się osoby chore na wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C.

W przypadku pacjentów, którzy przez długi czas przyjmują duże dawki leków, może dojść do uszkodzenia wątroby na skutek jego przeciążenia. Substancje zawarte w farmaceutykach są metabolizowane w wątrobie, dlatego narząd na skutek nadmiaru pracy może zacząć nieprawidłowo funkcjonować. U niektórych pacjentów pojawia się nawet polekowe zapalenie wątroby, które powinno się leczyć pod kontrolą specjalisty.

Jak diagnozuje się ból wątroby?

Ból wątroby jest charakterystyczny. Odczuwa się go po prawej stronie brzucha tuż poniżej żeber. Niekiedy ból przyjmuje postać rozlaną i promieniuje do różnych części brzucha. Większość pacjentów skarży się, że dolegliwości pojawiają się i zanikają cyklicznie. Do lekarza najszybciej zgłaszają się te osoby, które odczuwają stały ból i inne objawy ze strony chorej wątroby. Gdy dolegliwościom bólowym towarzyszą gorączka, wymioty, biegunka i nudności powinno się jak naszybciej zgłosić do lekarza. Dodatkowo pilnej wizyty potrzebują pacjenci, u których pojawia się żółty odcień skóry oraz zażółcenie białek oczu.

Powiększenie wątroby może mieć charakter nagły lub przewlekły w zależności od przyczyny. Oznacza to, że nigdy nie powinno się ignorować żadnych objawów bólowych pojawiających się pod prawym żebrem.

Jak przebiega leczenie bólu wątroby?

Leczenie bólu wątroby różni się w zależności od przyczyny problemów zdrowotnych. Jeśli dolegliwości zdrowotne są wynikiem nieprawidłowej diety lub spożycia alkoholu, powinno się niezwłocznie zrezygnować z używek i wprowadzić lekką, niskotłuszczową dietę. W przypadku powiększenia narządu na skutek przyjmowania leków, wskazana jest konsultacja z lekarzem w celu dobrania innych preparatów lub ograniczenia ich dziennej dawki.

Wirusowe zapalenie wątroby, infekcje bakteryjne lub zakrzepicę powinno się leczyć u lekarzy specjalistów. Często w takich przypadkach konieczna jest krótka hospitalizacja w celu dobrania optymalnej kuracji i przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki stanu chorego. Jeśli ból jest objawem nowotworu, niezbędne jest jak najszybsze przeprowadzenie operacji usuwającej guz i wprowadzenie chemioterapii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *