Sposoby na kryzys laktacyjny

Sposoby na kryzys laktacyjny – Jaki to problem? Porady

Sposoby na kryzys laktacyjny – czy są takie? Pytanie to zadaje sobie pytanie wiele kobiet, które zmagają się z tym kryzysem. Każdej matce zdarza się sytuacja, iż poprzez 2-3 dni w piersiach ma mniej mleka. To całkowicie normalne! Nie należy wtedy dokarmiać dziecka butelką. Należałoby za to popracować nad tymże, żeby pokarmu przybyło.

Kryzys laktacyjny – kiedy można się spodziewać?

Kryzysy laktacyjne mogą się pojawiać w podobnym okresie, co skoki rozwojowe – szczególnie widoczne są zazwyczaj dwa: tenże występujący blisko 5 tygodnia życia niemowlęcia, kryzys laktacyjny w 3 miesiącu (czasem 4 miesiąc). Niejednokrotnie napotkać się możemy również z kryzysem laktacyjnym blisko dwa tygodnie po porodzie. Z kolei dalsze kryzysy laktacyjne: w okolicy 6, 9 oraz 12 miesięcy są odczuwalne niewątpliwie rzadziej (mogą się okazać tylko częstym nocnym zgłaszaniem się do piersi).

Czasy zwiększonego zainteresowania ssaniem piersi mogą wystąpić również koło 15-16 miesiąca, w okolicach półtora roczku, natomiast również około drugich urodzin. To zapotrzebowanie na ssanie piersi jest zgłaszane o wiele rzadziej – zwłaszcza dlatego, iż odsetek matek karmiących piersią dzieci starsze aniżeli rok nadal jest mały, lecz również dlatego, iż karmienie dzieci po roku jest już o wiele mniej tradycyjne oraz połączone z indywidualnymi zwyczajami mamy oraz dziecka.

Jak aktywować laktację?

Obawy dotyczące zbyt niewielkiej ilości pokarmu pojawiają się niejednokrotnie u matek, jakie przechodzą poprzez kryzys laktacyjny. Kryzys laktacyjny, pojawia się w czasie skoków rozwojowych małego. Po ustabilizowaniu laktacji dzieciaki zwykle spożywają w danych odstępach, dosyć systematycznie. Jednakże co pewien czas przechodzą poprzez skoki rozwojowe. Wówczas niespodziewanie, z dnia na dzień stają się bez przerwy głodne, kapryśne oraz chcą non stop być przy piersi, chociaż dotychczas nie miały takiego zwyczaju. Mnóstwo matek zadaje sobie wówczas pytanie: jak pobudzić laktację? Najdoskonalszym sposobem na aktywowanie laktacji jest przystawianie dziecka do piersi, kiedy tylko jest głodne.

Podstawy kłopotów z laktacją

Co powoduje kłopoty laktacyjne? Podstawową podstawą jest stan emocjonalny mamy oraz jej nastawienie. Kłopoty z laktacją powoduje strach oraz zmęczenie, więc istotna jest dbałość o komfort emocjonalny mamy. Kłopoty mogą także pochodzić z niewłaściwego bądź zbyt rzadkiego przystawiania dziecka do piersi. W tymże wypadku należałoby poradzić się lekarza pedtiatry bądź zgłosić się do specjalisty laktacyjnego, jaki pomoże młodej matce w dziedzinie techniki właściwego podsuwania dziecka do piersi.

Jak poradzić sobie z kryzysem laktacyjnym?

Pij ziołowe herbaty na pobudzenie laktacji

Dbaj o ilość oraz jakość owego, co pijesz. Przyjmuj 2 litry płynów dziennie, najlepiej w formie herbaty na aktywowanie laktacji. W dzisiejszej fitoterapii na podniesienie produkcji mleka wykorzystuje się: koper włoski oraz ogrodowy, pokrzywę zwyczajną, melisę lekarską, kminek zwyczajny, ostropest plamisty, rumianek pospolity bądź kozieradkę. Wywary z ziół pij w rozsądnych dawkach (2-3 filiżanki dziennie). Ich działanie prawdopodobnie polega na tymże, iż zmieniają smak mleka na taki, jaki bardziej pasuje dziecku, więc chętniej ssie ono pierś, co stymuluje laktację.

Aromaterapia

Dzięki wyciągom możemy nie jedynie zadbać o biust, lecz również podnieść laktację. Dla lepszego rezultatu należałoby związać ze sobą parę ekstraktów. Można połączyć olejek arganowy, wyciąg z dzikiej róży, olejek kminkowy oraz fenkułowy. Olej arganowy ma działanie nawilżające oraz przeciwzmarszczkowe, nawadnia oraz uelastycznia skórę. Olej z dzikiej róży ma działanie nawilżające, pobudzające, uelastyczniające. Olejek fenkułowy ma działanie rozkurczowe, uspokajające, wiatropędne, antyseptyczne oraz przeciwpasożytnicze, podnosi laktację. Olejek kminkowy – przeciwdziała nudnościom oraz wzdęciom, wspiera trawienie, działa przeciwdepresyjnie, wykorzystywany także na przemęczenie oraz depresję, podnosi laktację.

Staraj się wypijać dużo płynów

Do tego, żeby wygenerować właściwą dawkę mleka, twój organizm wymaga ok. 3 litrów wodydziennie. Na swoje potrzeby zużywa ok. 2 litrów, reszta to nadwyżka, jaką maluch uzyska w formie mleka. Dziecko dziennie wypija zwykle ok. 700-900 ml posiłku z matczynej piersi. Aby maleństwo miało go pod dostatkiem, powinnaś dużo wypijać. Jako matka karmiąca możesz pić herbaty owocowe bądź rozcieńczone napoje, np. jabłkowy lub porzeczkowy. Jednakże najłatwiej będzie ci sięgać po butelkę niegazowanej wody mineralnej. Dzięki temu łatwo także będziesz mogła sprawdzić, ile płynów wypiłaś w przeciągu dnia.

Wypoczynek

Chociaż pewnie nie będzie to proste, pamiętaj – wypoczywaj! Może posłuży Ci w tymże dłuższa kąpiel, dobra książka lub pozostałe – Twoje ukochane – domowe spa? Staraj się nie męczyć oraz systematycznie wysypiać. Wówczas właśnie kiedy śpisz Twój organizm wytwarza więcej prolaktyny odpowiedzianej za produkcję mleka. W nocy jest ono także bardziej „treściwe”. Kiedy spotka Cię kryzys laktacyjny weź sobie to zwłaszcza bardzo do serca oraz wysypiaj się dwukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *