Antywirusowa maseczka wielokrotnego użytku – rodzaje masek na co dzień i do sportu?

Maseczki stały się stałym elementem naszego codziennego stroju i prawdopodobnie już zostaną z nami bardzo długo. Sprawdź, jakie maseczki antywirusowe wielokrotnego użytku warto zakupić, aby czuć się bezpiecznie i w miarę możliwości, swobodnie.

Po co nam maseczki?

Maseczki to udowodniony badaniami sposób na to, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, który przenosi się drogą kropelkową. Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jest aktualnie koniecznością, zmniejszającą szansę na zarażenie. Co więcej, maseczki z dobrej jakości filtrami chronią nas dodatkowo przed zanieczyszczonym powietrzem, a w okresie jesienno-zimowym smog jest realnym problemem w Polsce. Jakie maseczki wielokrotnego wyboru mamy do wyboru?

Maska wielorazowa N95 FFP2

Skuteczność filtracji maseczki N95 FFP2 wynosi 99 procent jeśli chodzi o mikrokrople, będące nośnikami koronawirusa. Oznaczenie FFP2 oznacza, że maksymalny przeciek wynikający z niekompletnego przylegania maski do twarzy oraz przepuszczania powietrza przez zawór wynosi ok. 11 procent. Wewnątrz maski znajduje się 5 warstw, których zadaniem jest filtracja. Są to m.in.:

  • włóknina spundbond
  • włóknina z węgla aktywnego
  • włóknina meltblown.

Ten rodzaj maski wielorazowej posiada wszyty drucik ułatwiający szczelne dopasowanie maski do twarzy. Chociaż maska jest wielorazowa, nie oznacza to, że można jej używać tygodniami: producent zapewnia skuteczność do 3 dni aktywnego stosowania przy założeniu, że maska będzie odpowiednio ściągana i zakładana oraz przechowywana.

Kupując wielorazowe maseczki antywirusowe sprawdzajmy, skąd maseczki pochodzą oraz czy posiadają stosowne certyfikaty: FFP2 to międzynarodowy standard, który w każdym kraju oznacza to samo.

Maska wielorazowa N99 FFP3 (antysmogowa)

Tego rodzaju maska jest droga, ale również gwarantuje najwyższy dostępny stopień bezpieczeństwa. Maski N99 w standardzie FFP3 mają 99 procentową skuteczność filtracji obejmującą wirusy, bakterie, smog, pył PM 1.0, 2.5 oraz 10. Filtry wewnątrz masek mogą być na bieżąco wymieniane, dlatego maska służy nawet kilka miesięcy. Większość produktów tego typu wykonana jest z elastycznego neoprenu oraz posiada wygodny zacisk zapewniający dokładne przyleganie maski do twarzy. Producent zapewnia, że taki sposób odszycia maski zapewnia bezpieczeństwo również w trakcie aktywności fizycznej. Maska może być z zewnątrz dezynfekowana płynem z alkoholem.

Półmaska przeciwpyłowa

Tego typu maska dostępna jest niemal w każdym sklepie budowlanym i może posłużyć również jako ochrona przed koronawirusem jeśli aktualnie nie mamy dostępu do innych, dedykowanych do ochrony medycznej produktów. Maski tego typu spełniają standard FFP2, co sprawia, że prawidłowo założone, wykazują podobną skuteczność jak maska N95. Teoretycznie mogą być wielokrotnego użytku, jednak w praktyce nie należy stosować ich dłużej, niż jeden dzień.

Jaką maskę wielokrotnego użytku wybrać do sportu?

W trakcie pandemii wskazane jest jak najrzadsze opuszczanie domu, jednak oczywiście nie oznacza to konieczności rezygnacji ze wszystkich form aktywności fizycznej. W przestrzeni miejskiej zaleca się korzystanie z maseczek wielorazowych, które chronią przed zanieczyszczeniami powietrza, pyłami PM10, PM2.5 i smogiem. Maski tego typu chronią również przed przenikaniem wirusów, a dzięki 2-óm zaworom jest możliwe swobodne wydychanie powietrza. Maski z wymiennym filtrem są najbardziej opłacalnym ekonomicznie, a jednocześnie wygodnym sposobem na uprawianie sportu w pandemii.

Na koniec przypominamy, że kompletując domową apteczkę na czas pandemii, warto zaopatrzyć się w termometr, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, nebulizator lub inhalator. Utrata węchu i/lub smaku, wysoka temperatura i kaszel są bezwzględnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *