osłupienie

Osłupienie – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Osłupienie (stupor) jest dosłownie odrętwieniem. W psychiatrii otępienie jest jednym z rodzajów zaburzeń ruchowych, spowodowane całkowitym unieruchomieniem, któremu towarzyszy zaburzenie mowy i zmniejszenie reakcji na bodźce zewnętrzne, w tym ból. Osoba cierpiąca na psychiczne otępienie nie reaguje na bieżące wydarzenia, a także nie ma reakcji na powszechne negatywne wiadomości, takie jak ból, hałas lub zimno. Taka osoba może nie jeść przez stosunkowo długi czas, nie rozmawia, a często może stale stać w jednej pozycji.

Osłupienie – przyczyny

Wśród obu płci rozwój osłupienia, otępienia emocjonalnego obserwuje się znacznie częściej u kobiet. Pojawienie się tego stanu następuje na tle silnych wstrząsów psycho-emocjonalnych, którym towarzyszy blokowanie aktywności ruchowej i umysłowej, aktywność afektywna. Czasami zaburzenie to może zniknąć samoistnie. Czasami otępieniu towarzyszy depresja. Ten rodzaj dotyka kobiety, które były świadkami wypadku, katastrofy lub cierpienia.

Występowanie osłupienia czasami występuje u żołnierzy na polu bitwy lub u dzieci podczas egzaminów. Katatoniczne osłupienie, wyraża się w charakterystycznej reakcji ludzi na nieuchronną śmierć, która prześladuje ich od początku choroby. Hipotezy te powodują, zatem pojawienie się zespołu katatonicznego w następstwie obecności schizofrenii i innych chorób psychosomatycznych.

Powody osłupienia to:

 • siniaki, złamania, pęknięcia i inne urazy czaszki lub mózgu
 • poważne wydarzenia psycho-emocjonalne z wyraźnymi emocjami (horror, strach, smutek)
 • nagły stres, strach lub szok psychiczny
 • choroby psychiczne i psychosomatyczne (schizofrenia, majaczenie, psychoza, szok)
 • potężne negatywne emocje
 • zaburzenia organiczne centralnego układu nerwowego i struktury mózgu
 • uszkodzenie kory mózgowej lub receptorów mózgowych w urazie, uderzeniu
 • choroby zakaźne (zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, tyfus, zapalenie mózgu, cholera)
 • brak kwasu gamma-aminomasłowego w neuronach mózgu
 • regularne wstrząsy i stresujące sytuacje, na przykład śmierć kilku bliskich osób w krótkim czasie
 • choroby układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, głęboka depresja, stres przed egzaminem u dzieci
 • ciężkie zatrucie, zatrucie krwi z powikłaniami
 • cechy charakteru, na przykład wrażliwość ludzi kreatywnych
 • nagłe zaprzestanie produkcji hormonów szczęścia, dopaminy i serotoniny.

Osłupienie – objawy

W ciężkich przypadkach osłupienia, osoba pozostaje w całkowitym bezruchu, któremu towarzyszy brak jakiejkolwiek reakcji na bodźce zewnętrzne, a nawet ból. Napięcie mięśni u tych osób jest zwiększone lub odwrotnie, zmniejszone. W zależności od przyczyn, które spowodowały zaburzenie, może istnieć inna kombinacja objawów redukcji i zniekształcenia funkcji motorycznych. Osłupienie jest czasem objawem reaktywnej psychozy, schizofrenii i organicznego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Istnieje kilka rodzajów osłupienia:

 • Zmętnienie świadomości
 • Bezwzględne unieruchomienie
 • Częściowa lub całkowita cisza
 • Negatywność
 • Depresja reakcji odruchowych
 • Brak komunikacji werbalnej z innymi i reakcji na bodźce zewnętrzne.

Negatywne osłupienie przejawia się w tym, że osoba odmawia jedzenia, mówienia, a próby zmiany pozycji jego ciała powodują ostry opór. Oszołomienie mięśniowym otępieniem przejawia się w tym, że chory zajmuje pozycję embrionu, mięśnie u takich pacjentów są napięte, usta są lekko rozciągnięte, a oczy zamknięte. Takie osoby mogą odmówić jedzenia, w związku z tym otrzymują pokarm przez sondę.

Depresyjne osłupienie z powodu całkowitego bezruchu, objawia się u chorych bolesnym wyrazem twarzy, jeśli można się z nimi skontaktować, dają monosylabiczne odpowiedzi. Czasami ten typ osłupienia jest zastępowany ostrym wzburzeniem lub melancholią, w takim przypadku chory podatny jest na poważne obrażenia.

Apatyczne osłupienie wyraża się w tym, że chorzy leżą na plecach, oderwani są od świata zewnętrznego, z pewnym opóźnieniem odpowiadają na wszystkie pytania. Ten typ otępienia występuje w przypadku psychozy lub choroby Wernickego. Katatoniczne osłupienie wiąże się z zamrożeniem w strachu, takie osoby nie podejmują rozmowy, nie przyjmują jedzenia i są podatni na pozostawanie przez długi czas w jednej pozycji.

Osłupienie – diagnostyka

Przy diagnozowaniu osłupienia bierze się pod uwagę obecność lub brak stanu bezruchu chorego, spadek lub brak reakcji na bodźce zewnętrzne. Ponadto, przy diagnozie, lekarze biorą pod uwagę, czy pacjent niedawno doznał stresującego wydarzenia.

Osłupienie – leczenie

Osłupienie leczone jest barbamil-kofeiną, aby dowiedzieć się o osobliwościach ludzkich doświadczeń i ustalić rodzaj odrętwienia. W początkowej fazie chorzy otrzymują 1 lub 2 ml 20% roztworu kofeiny, a po 3 lub 5 minutach dożylnie wstrzykiwane jest od 5 do 10 ml 5 lub 10% roztworu barbamylowego, przy czym lekarze stale monitorują stan pacjenta. Również w celu wyeliminowania osłupienia, chorym podawany jest frenolon, mazeptil lub preparaty z serii barbamylofluiny. Stan osłupienia powstający na tle ciężkich dolegliwości somatycznych wymaga leczenia choroby podstawowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *