energy drink

Energy drink – skutki mieszania alkoholu z napojami energetycznymi

Energy drink – napoje energetyczne na dobre zawojowały nasz rynek. To idealny napój pobudzający dla wszystkich, którzy nie lubią smaku kawy. Lub po prostu nie mają możliwości jej sobie przygotować. Trzeba jednak uważać przy ich stosowaniu. Szczególnie niebezpieczny jest energy drink, czyli mieszanka alkoholu z napojem energetycznym.

Jak działa energy drink

Energy drink ma działanie pobudzające zbliżone do działania kawy. Po wypiciu puszki napoju czujemy wyraźne pobudzenie, zmniejszenie senności. Napoje są słodzone i gazowane, co zwiększa ich atrakcyjność. Dostępne są w wielu wersjach smakowych i naprawdę potrafią smakować. Chętnie sięgamy po nie podczas jazdy samochodem lub w podróży. Świetnie pobudzają, dobrze smakują, nie wymagają zaparzania jak kawa. Mają więc działanie zbliżone do kawy, ale pod względem składu ekstremalnie się od niej różnią.

Kawa z substancji pobudzających zawiera jedynie wysokie stężenie kofeiny. Napoje energetyczne to mieszanka kofeiny z hormonem tauryną lub guaraną – substancją roślinną. To dlatego w pewnym sensie przedawkowanie napojów energetycznych może być tragiczne w skutkach. Gdy wypijemy ich za dużo, pojawiają się psychozy, nadmierne pobudzenie, drgawki, arytmia serca. Na puszkach napojów energetycznych zawarte są ostrzeżenia dotyczące interakcji z alkoholem. Określona jest także maksymalna dawka takiego napoju. Na etykietach są też informacje o przeciwwskazaniach dla kobiet karmiących i ciężarnych.

Energy drink – jak to „kopie”

Miłośnicy ciekawych trunków z pewnością wielokrotnie mieli do czynienia z tak zwanym energy drinkiem. Energy drink to nic innego jak tylko napój energetyczny z wódką lub innym trunkiem, na przykład tequilą, sznapsem czy piwem. Choć na etykietach znajdują się ostrzeżenia, by nie łączyć alkoholu z energetykiem, wielu ludzi nic sobie z tego nie robi. Może się to dla nich skończyć nawet śmiercią!

Energy drink jest popularny nawet w niektórych barach i znajduje się w kartach drinków! Kofeina z tauryną w połączeniu z alkoholem daje „kopa”. Sprawia, że szybciej można się upić. Dodatkowo, osoba pijąca takiego drinka czuje się bardziej pobudzona. To zachowanie szczególnie pożądane w nocnych klubach. Niestety, bardzo ryzykowne.

Śmiertelnie niebezpieczny drink

Nie ma bezpiecznego stężenia alkoholu, które można bez przeszkód mieszać z napojem energetycznym. Oczywiście dużo zależy od dawki. Wypicie łyka takiego napoju lub nawet jednego małego drinka może tylko podkręcić dobrą zabawę. Jednak picie ich przez całą noc niemal na pewno skończy się na OIOM-ie.

Kofeina z tauryną w połączeniu z alkoholem tworzy mieszankę wybuchową. Podrażnia błędnik, zakończenia nerwowe, nadmiernie pobudza organy.

Wielu młodych ludzi jest świadomych ryzyka, jednak bagatelizuje je. Medycyna zna jednak przypadki śmiertelnych zejść po energy drinkach. Nie chodzi nawet o picie ich zmieszanych w jednym drinku. Bywa, że alkohol i napój energetyczny zareagują po zakrapianej imprezie. Na przykład, gdy solidnego kaca spróbujemy zaleczyć dużą puszką energetyka na pobudzenie. Lub gdy pijemy energetyki przez cały dzień, by móc być w formie wieczorem na imprezie w klubie. Pamiętajmy, że ostrzeżenia na etykietach tych napojów nie są pisane dla ozdoby, respektujmy je.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *