Aerozoloterapia

Aerozoloterapia – lecznicze inhalacje, aerozol, terapia wziewna

Aerozoloterapia to terapia poprzez inhalacje i wziewy. Jest to metoda profilaktyki leczniczej u osób o podwyższonym ryzyku zachorowań. Polega na wdychaniu leczniczych substancji rozpylonych w postaci aerozolu. Terapia przynosi doskonałe efekty osobom chorującym na astmę oraz na chroniczne infekcje dróg oddechowych w tym zapalenie oskrzeli, zatok przynosowych.

Aerozoloterapia

Aerozoloterapia to zarówno metoda leczenia jak i profilaktyki. W tej metodzie występują inhalacje lekowe oraz wziewy olejków eterycznych, wdychanie wód zdrojowych, aerozoli solnych. Wszystkie te aerozole maja na celu oczyszczenie dróg oddechowych, ich regenerację oraz ulgę w oddychaniu.

Wskazania do terapii wziewnej

Inhalacje nie powinny nikomu zaszkodzić, za to wielu osobom bardzo pomagają. Są one wskazane dla osób cierpiących z powodu nieżytów nosa, gardła i zatok, zwłaszcza w stanach przewlekłych. Również sprawdzają się w przypadku alergicznych nieżytów nosa, w przypadkach przerostu krtani i przeciążeń głosu.

Ponadto wskazaniem do terapii inhalacjami jest przewlekłe nieżyty trąbki słuchowej, stany po operacjach nosa, migdałków, krtani i zatok przynosowych i zespół zatokowo-oskrzelowy. Inhalacje świetnie spisują się w leczeniu astmy oskrzelowej oraz mukowiscydozie oraz po zapaleniu płuc.

Pomimo dobroczynnego wpływu wziewów na drogi oddechowe aerozoloterapia ma też przeciwwskazania. Z tej formy terapii nie powinny korzystać osoby nadwrażliwe na aerozol jak też z ostrym zapaleniem dróg oddechowych, płuc i chorujące na schorzenia zakaźne układu oddechowego. Ponadto terapia ta nie jest wskazana w ropnym zapaleniu dróg oddechowych, chorobie nowotworowej czy przy niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Leki stosowane w aerozoloterapii

Poza naturalnymi olejkami i zapachami w aerozoloterpii stosowane są też leki. Bazą do inhalacji jest woda destylowana i sól fizjologiczna. To w niej rozpuszcza się leki powodujące zmniejszenie napięcia ściany oskrzeli i rozszerzenie dróg oddechowych a także leki antycholinergiczne, mukolityczne, pobudzające wydzielanie śluzu przez drogi oskrzelowe i upłynniające go oraz glikokortykosteroidy, które działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.

Inhalacje wodami zdrojowymi

Szczególnym rodzajem inhalacji są wody zdrojowe. Mają one miejsce w miejscowościach uzdrowiskowych. Mogą być to solanki, jak też wody chlorkowo-sodowe z jodem oraz chlorkowo-sodowe z bromem. Ponadto wykorzystuje się tez wody ze szczawami alkalicznymi i wody siarkowo-siarkowodorowe. Każdy rodzaj z tych wód ma nieco inne właściwości i oddziaływanie na drogi oddechowe.

Niektóre działają bakteriobójczo, inne stymulująco a jeszcze inne kojąco. Często poza inhalacjami stosowane są terapie tężniami. Odparowywanie solanki odpręża i działa leczniczo. Solanka najpierw jest pompowana na najwyższy poziom konstrukcji tężni. Następnie swobodnie spływa w dół po gałązkach tarniny, ulegając przy tym odparowaniu.

Aerozol

Aerozol aby był skuteczny winien mieć stosowna temperaturę osiągającą 30 do 33 stopni. Niższa temperatura powoduje niedokrwienie błony śluzowej i przez to zmniejszenie wydzielania śluzu do drzewa oskrzelowego, zaś wyższa zwiększa ukrwienie błony śluzowej i wydzielanie śluzu, przez co działa drażniąco. Warto też zwrócić uwagę na PH aerozolu, które nie powinno się różnić od naturalnego PH śluzu oskrzelowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *