Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Aerozoloterapia – lecznicze inhalacje, aerozol, terapia wziewna

Aerozoloterapia to terapia poprzez inhalacje i wziewy. Jest to metoda profilaktyki leczniczej u osób o podwyższonym ryzyku zachorowań. Polega na wdychaniu leczniczych substancji rozpylonych w postaci aerozolu. Terapia przynosi doskonałe efekty osobom chorującym na astmę oraz na chroniczne infekcje dróg oddechowych w tym zapalenie oskrzeli, zatok przynosowych.

Aerozoloterapia

Aerozoloterapia to zarówno metoda leczenia jak i profilaktyki. W tej metodzie występują inhalacje lekowe oraz wziewy olejków eterycznych, wdychanie wód zdrojowych, aerozoli solnych. Wszystkie te aerozole maja na celu oczyszczenie dróg oddechowych, ich regenerację oraz ulgę w oddychaniu.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Wskazania do terapii wziewnej

Inhalacje nie powinny nikomu zaszkodzić, za to wielu osobom bardzo pomagają. Są one wskazane dla osób cierpiących z powodu nieżytów nosa, gardła i zatok, zwłaszcza w stanach przewlekłych. Również sprawdzają się w przypadku alergicznych nieżytów nosa, w przypadkach przerostu krtani i przeciążeń głosu.

Ponadto wskazaniem do terapii inhalacjami jest przewlekłe nieżyty trąbki słuchowej, stany po operacjach nosa, migdałków, krtani i zatok przynosowych i zespół zatokowo-oskrzelowy. Inhalacje świetnie spisują się w leczeniu astmy oskrzelowej oraz mukowiscydozie oraz po zapaleniu płuc.

Pomimo dobroczynnego wpływu wziewów na drogi oddechowe aerozoloterapia ma też przeciwwskazania. Z tej formy terapii nie powinny korzystać osoby nadwrażliwe na aerozol jak też z ostrym zapaleniem dróg oddechowych, płuc i chorujące na schorzenia zakaźne układu oddechowego. Ponadto terapia ta nie jest wskazana w ropnym zapaleniu dróg oddechowych, chorobie nowotworowej czy przy niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Leki stosowane w aerozoloterapii

Poza naturalnymi olejkami i zapachami w aerozoloterpii stosowane są też leki. Bazą do inhalacji jest woda destylowana i sól fizjologiczna. To w niej rozpuszcza się leki powodujące zmniejszenie napięcia ściany oskrzeli i rozszerzenie dróg oddechowych a także leki antycholinergiczne, mukolityczne, pobudzające wydzielanie śluzu przez drogi oskrzelowe i upłynniające go oraz glikokortykosteroidy, które działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.

Inhalacje wodami zdrojowymi

Szczególnym rodzajem inhalacji są wody zdrojowe. Mają one miejsce w miejscowościach uzdrowiskowych. Mogą być to solanki, jak też wody chlorkowo-sodowe z jodem oraz chlorkowo-sodowe z bromem. Ponadto wykorzystuje się tez wody ze szczawami alkalicznymi i wody siarkowo-siarkowodorowe. Każdy rodzaj z tych wód ma nieco inne właściwości i oddziaływanie na drogi oddechowe.

Niektóre działają bakteriobójczo, inne stymulująco a jeszcze inne kojąco. Często poza inhalacjami stosowane są terapie tężniami. Odparowywanie solanki odpręża i działa leczniczo. Solanka najpierw jest pompowana na najwyższy poziom konstrukcji tężni. Następnie swobodnie spływa w dół po gałązkach tarniny, ulegając przy tym odparowaniu.

Aerozol

Aerozol aby był skuteczny winien mieć stosowna temperaturę osiągającą 30 do 33 stopni. Niższa temperatura powoduje niedokrwienie błony śluzowej i przez to zmniejszenie wydzielania śluzu do drzewa oskrzelowego, zaś wyższa zwiększa ukrwienie błony śluzowej i wydzielanie śluzu, przez co działa drażniąco. Warto też zwrócić uwagę na PH aerozolu, które nie powinno się różnić od naturalnego PH śluzu oskrzelowego.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *