Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku?

Rozpoczęcie terapii odwykowej w ośrodku prywatnym wiąże się najczęściej z dwoma trudnościami: problemem z akceptacją swojej choroby, a także dość wysokimi cenami leczenia alkoholizmu. Uzależnienie od alkoholu jest jednak na tyle poważną dysfunkcją organizmu, że absolutnie nie można zwlekać z podjęciem odpowiednich działań, zmierzających do wygrania z nałogiem.

Zdrowie i życie człowieka zawsze powinno być traktowane priorytetowo. Dlatego też to, ile kosztuje odwyk alkoholowy, nie może rzutować na decyzję o rozpoczęciu kompleksowego leczenia w wybranym ośrodku. Czytaj dalej, a dowiesz się, co konkretnie składa się na cenę pobytu w prywatnym ośrodku terapii alkoholizmu, a także ile kosztuje detoks alkoholowy.

Co wchodzi w zakres ceny leczenia alkoholizmu?

Sprawdzając, ile kosztuje odwyk alkoholowy, warto dowiedzieć się, jakie konkretnie usługi i świadczenia wchodzą w zakres danej oferty. Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że leczenie alkoholizmu skupia się wyłącznie na indywidualnych bądź grupowych spotkaniach ze specjalistami. To oczywiście główne założenie terapii, ale w rzeczywistości dochodzi do tego szereg innych aktywności i zajęć, które mają na celu poprawę samopoczucia osoby uzależnionej.

Większość prywatnych ośrodków leczenia uzależnień to kompleksowo wyposażone obiekty mieszkalno-kliniczne, w których chorzy mogą poczuć klimat odprężenia i relaksu – tak ważnego w kontekście szybkiego powrotu do zdrowia. Kuracjusze mają często możliwość skorzystania z dodatkowych aktywności, np. filmoterapii, arteterapii (forma leczenia poprzez obcowanie ze sztuką) czy zajęć rekreacyjnych/sportowych.

Podstawowe świadczenia i udogodnienia

Pobyt w ośrodku leczenia alkoholizmu obejmuje najczęściej:

  • zameldowanie w 1- lub 2-osobowym pokoju z dostępem m.in. do TV, Wi-Fi (także z opcją wybrania apartamentu o podwyższonym standardzie);
  • możliwość korzystania z podstawowych sprzętów AGD – żelazka, lodówki, kuchenki mikrofalowej itd.;
  • całodniowe wyżywienie w formie 3-5 pełnowartościowych posiłków – z możliwością wybrania diety dla cukrzyków, jadłospisu wegetariańskiego itd.;
  • kompleksowa terapia i leczenie – obejmuje m.in. spotkania ze specjalistami od alkoholizmu, wykłady terapeutyczne, spotkania grupy wsparcia dla uzależnionych od alkoholu i wiele innych;
  • wsparcie i opieka doświadczonych terapeutów – wygranie walki z nałogiem z pomocą kadry specjalistów jest w zasięgu każdej uzależnionej osoby.

Usługi dodatkowe

Oprócz rozbudowanej oferty podstawowych świadczeń wchodzących w zakres ceny, chorzy mogą również skorzystać z usług dodatkowych. Należy pamiętać, że zwykle różnią się one dość znacznie w zależności od konkretnego ośrodka:

  • możliwość przewiezienia chorego z miejsca zamieszkania do ośrodka;
  • spotkanie z internistą, przygotowanie zwolnienia lekarskiego na czas pobytu w ośrodku;
  • dodatkowe konsultacje z członkami rodziny.

Ile kosztuje odwyk alkoholowy?

Trudno udzielić precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego cennika dla tego typu świadczeń. Można przyjąć z góry, że im krótszy będzie pobyt w ośrodku, tym mniej przyjdzie Ci za niego zapłacić – i jest to oczywiście prawda. Z drugiej jednak strony, leczenie alkoholizmu nie jest procesem krótkotrwałym, a efekty pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Mając to na uwadze, warto zdecydować się na terapię 4-6 tygodniową. W tym przypadku cena w przełożeniu na jeden dzień pobytu będzie znacznie niższa niż w przypadku krótszej kuracji, np. 1-tygodniowej.

Ile kosztuje detoks alkoholowy?

Przed rozpoczęciem programu terapeutycznego, w sytuacji, gdy osoba uzależniona nie jest w stanie samodzielnie odstawić alkoholu, wykonuje się detoksykację. To skuteczny i bezpieczny sposób na przerwanie ciągu alkoholowego, odtrucie i oczyszczenie organizmu oraz przygotowanie do faktycznego leczenia. W tym celu podaje się choremu odpowiednie witaminy, elektrolity i sole mineralne – m.in. witaminę B1, magnez i potas. Cały proces odbywa się oczywiście pod ścisłą opieką pielęgniarską i lekarską.

Ile kosztuje detoks alkoholowy i jak długo trwa skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn? Warto mieć na uwadze, że czas trwania detoksykacji oraz jej poszczególne parametry dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Zwykle odbywa się ona w 3-5 dni. Cena detoksu alkoholowego zależy natomiast od cennika konkretnego ośrodka.

Cena leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku – podsumowanie

Alkoholizm jest poważną przypadłością, której nie da się pokonać samodzielnie. W większości przypadków pobyt i kompleksowa terapia w wybranym ośrodku leczenia uzależnień jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Choć cena takiej kuracji nie należy do najniższych, warto pamiętać, że zawiera w sobie wiele pomniejszych usług, które całościowo wpływają na znaczną poprawę kondycji chorego – a ostatecznie prowadzą do wyleczenia i życia wolnego od nałogu.

W przygotowaniu tekstu pomógł mgr Waldemar Wantoch-Rekowiski – pomysłodawca ośrodka WANT, certyfikowany terapeuta i specjalista terapii alkoholizmu. Zachęcamy do sprawdzenia, ile kosztuje odwyk alkoholowy w tej malowniczo położonej klinice, schowanej między jeziorami i lasami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *