Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Zespół post polio – przyczyny, objawy, leczenie, choroba Heinego-Medina

Zespół post polio to następstwo choroby przebytej w dzieciństwie. Stanowi je zespół objawów po tzw. polio czyli chorobie Heinego-Medina. Dotyczy osób nie tylko po polio ale i po porażeniu dziecięcym oraz z porażeniem rdzeniowym.

Zespół post polio

Zespół post polio jest obserwowane u około 15 do 80% pacjentów, którzy w dzieciństwie przebyli chorobę polio. Ryzyko wystąpienia objawów post polio wzrasta wraz z tym, jak bardzo ciężką postać choroby przebyli. Objawy zespołu mogą pojawić się po kilkunastu latach a nawet kilkudziesięciu. Zazwyczaj są charakterystyczne u osób po 35 roku życia. Zaczynają być manifestowane po upadku, urazie, kontuzji.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Czym jest zespół post polio?

Zespół post polio jest chorobą wirusową znaną już od starożytności. Choroba deformuje kości i prowadzi do unieruchomienia. Ostre nagminne porażenie dziecięce, bo tak brzmi pełna nazwa, atakuje głównie komórki ruchowe rogów przednich rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Jest to typowa choroba dla wieku dziecięcego.

Symptomami są niedowłady i wiotkość mięśni szkieletowych. Epidemię choroby przeszliśmy w latach 50tych XX wieku, którą zahamowano dzięki szczepieniom. W 2015 r ogłoszono wyeliminowanie polio na całym świecie, ale w wielu krajach na wszelki wypadek wciąż stosuje się obowiązkowe szczepienia.

Zespół post polio – objawy

Osoby które przebyły chorobę z czasem odzyskują stabilizacje neurologiczną. Niestety po latach obserwuje się objawy uszkodzenia obwodowego neuronu ruchowego. Skutkuje to osłabieniem mięśni, nasileniem niedowładów, bólami w stawach i mięśniach oraz zanikiem mięśni.

Pojawić mogą się zaburzenia oddychania, połykania, chroniczne zmęczenie i niewydolność fizyczna. Poza tym charakterystyczne jest odczuwanie zimna, bólu, zaburzenia snu, tendencje do depresji, dystonii.

Zespół post polio – przyczyny

Nie są znane przyczyny objawów zespołu post polio. Niektórzy mówią o reaktywacji wirusa po czasie, inni snują teorię o podłożu autoimmunologicznym. Prawdopodobną tezą jest nadmierne obciążenie układu neuromięśniowego.

Polio wyniszcza co drugi neuron ruchowy w pniu mózgu, z czasem są one przeciążone pracą za „dwóch”. Bardzo często diagnozę o post polio stawia się późno gdyż jest ona kłopotliwa do rozpoznania. Kolejno wykluczając możliwe przyczyny objawów dochodzi się do post polio. Zespół PPS mylony bywa z SM.

Zespół post polio – leczenie

Zespół post polio nie jest uznane za chorobę uleczalną, stad też można mówić jedynie o leczeniu zachowawczym. Opiera się ono na rehabilitacji ruchowej i fizykoterapii. Zalecany jest specyficzny oszczędny tryb życia, zdrowa dieta i monitorowanie stanu zdrowia.

Zwykle chorzy korzystają z kul, lasek i przyrządów ortopedycznych. Formą terapii bywa taniec. PPS nie stanowi zagrożenia dla życia. Mimo wszystko osobom tym nie zaleca się podawania środków przeciwbólowych, zwłaszcza opoidów.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *