zespół post polio

Zespół post polio – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół post polio to następstwo choroby przebytej w dzieciństwie. Stanowi je zespół objawów po tzw. polio czyli chorobie Heinego-Medina. Dotyczy osób nie tylko po polio ale i po porażeniu dziecięcym oraz z porażeniem rdzeniowym.

Zespół post polio

Zespół post polio jest obserwowane u około 15 do 80% pacjentów, którzy w dzieciństwie przebyli chorobę polio. Ryzyko wystąpienia objawów post polio wzrasta wraz z tym, jak bardzo ciężką postać choroby przebyli. Objawy zespołu mogą pojawić się po kilkunastu latach a nawet kilkudziesięciu. Zazwyczaj są charakterystyczne u osób po 35 roku życia. Zaczynają być manifestowane po upadku, urazie, kontuzji.

Czym jest zespół post polio?

Zespół post polio jest chorobą wirusową znaną już od starożytności. Choroba deformuje kości i prowadzi do unieruchomienia. Ostre nagminne porażenie dziecięce, bo tak brzmi pełna nazwa, atakuje głównie komórki ruchowe rogów przednich rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Jest to typowa choroba dla wieku dziecięcego.

Symptomami są niedowłady i wiotkość mięśni szkieletowych. Epidemię choroby przeszliśmy w latach 50tych XX wieku, którą zahamowano dzięki szczepieniom. W 2015 r ogłoszono wyeliminowanie polio na całym świecie, ale w wielu krajach na wszelki wypadek wciąż stosuje się obowiązkowe szczepienia.

Zespół post polio – objawy

Osoby które przebyły chorobę z czasem odzyskują stabilizacje neurologiczną. Niestety po latach obserwuje się objawy uszkodzenia obwodowego neuronu ruchowego. Skutkuje to osłabieniem mięśni, nasileniem niedowładów, bólami w stawach i mięśniach oraz zanikiem mięśni.

Pojawić mogą się zaburzenia oddychania, połykania, chroniczne zmęczenie i niewydolność fizyczna. Poza tym charakterystyczne jest odczuwanie zimna, bólu, zaburzenia snu, tendencje do depresji, dystonii.

Zespół post polio – przyczyny

Nie są znane przyczyny objawów zespołu post polio. Niektórzy mówią o reaktywacji wirusa po czasie, inni snują teorię o podłożu autoimmunologicznym. Prawdopodobną tezą jest nadmierne obciążenie układu neuromięśniowego.

Polio wyniszcza co drugi neuron ruchowy w pniu mózgu, z czasem są one przeciążone pracą za „dwóch”. Bardzo często diagnozę o post polio stawia się późno gdyż jest ona kłopotliwa do rozpoznania. Kolejno wykluczając możliwe przyczyny objawów dochodzi się do post polio. Zespół PPS mylony bywa z SM.

Zespół post polio – leczenie

Zespół post polio nie jest uznane za chorobę uleczalną, stad też można mówić jedynie o leczeniu zachowawczym. Opiera się ono na rehabilitacji ruchowej i fizykoterapii. Zalecany jest specyficzny oszczędny tryb życia, zdrowa dieta i monitorowanie stanu zdrowia.

Zwykle chorzy korzystają z kul, lasek i przyrządów ortopedycznych. Formą terapii bywa taniec. PPS nie stanowi zagrożenia dla życia. Mimo wszystko osobom tym nie zaleca się podawania środków przeciwbólowych, zwłaszcza opoidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *