DHA w ciąży

DHA w ciąży – Kwas DHA w ciąży – korzyści dla matki i dziecka

DHA w ciąży, czy jest konieczny? Takie pytanie zadaje sobie większość ciężarnych. W okresie ciąży w organizmie matki oraz dziecka występuje mnóstwo zmian. Żeby zmiany owe przebiegały dobrze niezbędna jest właściwa podaż elementów wzmacniających, witamin oraz elementów mineralnych. Substancje owe powinny być przekazywane mamie oraz dziecku wraz z urozmaiconą, odpowiednio zbilansowaną oraz zróżnicowaną dietą. Niestety dieta (chociażby najdoskonalsza) nie zawsze starcza oraz wówczas niezbędna jest suplementacja. Istotne znaczenie w okresie ciąży ma suplementacja paru związków: kwasu foliowego, długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, jodu, witaminy D3, żelaza oraz magnezu.

Kwas DHA to produkt budulcowy mózgu

Kwas DHA jest jednym spośród podstawowych materiałów budulcowych mózgu (stanowi aż 30 proc. kory mózgowej). Zbiera się w nim pomiędzy 26. i 40. tygodniem ciąży – wówczas, gdy występuje szczególnie mocny wzrost mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego (OUN), rozwijają się funkcje badawcze i organy mowy. Dodatkowo kwas DHA działa neuroprotekcyjne na umysł – zabezpiecza neurony przed rozwojem zmian zapalnych, i co za tymże idzie – przed ich uszkodzeniem. Deficyt kwasu DHA w ciąży może spowodować do niedorozwoju mózgu oraz rozmaitych schorzeń układu nerwowego, jakie mogą się okazać dopiero po wielu latach oraz skutkować kłopotami z pamięcią, uczeniem się, zmniejszeniem sprawności percepcji oraz zmianami psychicznymi. Profilaktyczna suplementacja DHA obniża zagrożenie rozwoju porażenia mózgowego, ADHD, autyzmu oraz dysleksji u dzieci.

Kwas DHA w ciąży – korzyści dla przyszłej matki oraz dziecka

Kwas DHA jest jednym spośród wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy kwasów omega-3, jakiego ważny wpływ na odpowiedni rozwój dziecka wykazano w licznych badaniach naukowych. Przyszłe matki powinny mieć świadomość, iż kwas tenże jest niezbędny dziecku nie jedynie w łonie mamy, lecz również po narodzeniu, gdy mały aktywnie rośnie oraz rozwija się. Dostarczany jest on najpierw poprzez łożysko, i później podczas jedzenia wraz z mlekiem mamy. Element tenże determinuje przede wszystkim odpowiedni rozwój układu nerwowego dziecka, dlatego także jego suplementacja jest zwłaszcza istotna w II oraz III trymestrze ciąży, gdy to ma miejsce mocny wzrost mózgowia zarodka. Dodatkowo kwas DHA oddziałuje na późniejszy rozwój umysłowy, czynności fizyczne oraz kognitywne i obniża zagrożenie rozwoju nadwrażliwości u dziecka. Jego deficyt w diecie małego może w konsekwencji wywoływać późniejsze kłopoty z uwagą oraz zdobywaniem kolejnych zdolności.

Źródła DHA w diecie

Podstawowym zarzewiem DHA jest mięso tłustych ryb morskich (łosoś, makrela, śledź, sardynka, dorsz) i owoce morza oraz algi morskie. Przyszła matka winna spożywać owe artykuły dwa, i chociażby trzy razy w tygodniu. Należy pamiętać, iż kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 będące w olejach roślinnych (np. w nasionach lnu, rzepakowym, arachidowym, oliwie z oliwek oraz soi) i w suszonych owocach oraz jajach to nie DHA. W wymienianych artykułach odnajdziemy kwas alfa-linolenowy (ALA). Należy on także do cennej dla zdrowia grupy wielonienasyconych tłuszczów omega-3 oraz w ludzkim organizmie zostanie co prawda przetworzony na DHA, lecz w niezwykle małym stopniu.

Od kiedy stosować DHA w ciąży

O środki zawierające kwas dokozaheksaenowy (DHA), więc jeden spośród najważniejszych kwasów omega-3 w czasie ciąży, każda młoda matka winna uzupełnić własną dietę chociaż od 20 tygodnia ciąży. Niezwykle istotne jest, żeby dobierać owe środki, jakie dedykowane są szczególnie dla pań ciężarnych. Zwróć uwagę na pochodzenie DHA. Wedle Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, najbezpieczniejszym zarzewiem DHA są algi morskie Schizochytrium sp. trzymane w badanych warunkach. Znaczy to brak zagrożenia kontaktu z prawdopodobnie szkodliwymi zabrudzeniami połączonymi ze środowiskiem morskim, takimi jak rtęć, dioksyny, polichlorowane bifenyle (PCB). DHA z alg dedykowane jest dla szczególnie delikatnych grup klientów, takich jak kobiety w ciąży.

Symptomy oraz efekty deficytu DHA

Deficyt kwasu DHA przeważnie okazuje się: nieustannym wyczerpaniem, osłabieniem, suchością skóry, pogorszeniem kondycji włosów oraz paznokci, występowaniem stanów depresyjnych, kłopotami z pamięcią i uwagą lub zmniejszeniem wytrzymałości organizmu. Są to symptomy, jakie niezwykle ciężko jest dostrzec, ponieważ w obecnych czasach, z racji na styl życia oraz brak troski o odpowiednią dietę, mnóstwo osób zmaga się z owego rodzaju przypadłościami. Zwracanie uwagi na owego typu zakłócenia jest jednakże zwłaszcza ważne w wypadku pań ciężarnych, ponieważ deficyt kwasu DHA w ciąży może nieść za sobą mnóstwo konsekwencji zdrowotnych zarówno dla przyszłej matki, jak również dziecka.

Suplementacja ponadto nie winna zakończyć się po narodzeniu dziecka

Centralny układ nerwowy malca rozwija się najintensywniej do trzeciego roku życia, w tymże okresie także kształtuje się zdolność właściwego, ostrego widzenia oraz rozwijają zdolności kognitywne. Dlatego matka karmiąca winna wciąż stosować właściwą ilość DHA w diecie bądź w formie suplementu. Gdy z kolei karmienie piersią nie wchodzi w grę kwas jest dostępny w formie kropli bądź obecny w mieszankach mlekozastępczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *