Ciąża przeterminowana

Ciąża przeterminowana – ryzyka ciąży przenoszonej, wywołanie porodu

Ciąża przeterminowana znaczy ciążę trwającą powyżej 42 tygodni, sytuacja taka może mieć miejsce w blisko 10 % wypadków. Przeważnie przyczyna takiego stanu jest nieznana. Ciąża trwająca przeszło 42 tygodnie u systematycznie miesiączkujących pań przynosi ze sobą zagrożenie wystąpienia określonych powikłań.

Data porodu

Każda przyszła matka już na pierwszej wizycie u własnego specjalisty może usłyszeć planowaną datę porodu określoną na bazie daty ostatniej menstruacji. Na dalszym etapie, po uwzględnieniu wyniku badania ultrasonograficznego zrobionego w pierwszym trymestrze, czas tenże może zostać skorygowany. Należy jednakże pamiętać, iż zawsze jest to jedynie przybliżona informacja, natomiast poród może wystąpić parę dni, i chociażby tygodni przed bądź po ustalonej dacie. Specjaliści pytając się o okres trwania ciąży zawsze mają na myśli liczbę skończonych tygodni, jakie minęły od pierwszego dnia ostatniej menstruacji. Jest to niezwykle dokładna informacja, w przeciwieństwie do codziennego liczenia zaawansowania ciąży w miesiącach, taka informacja jest niewątpliwie wystarczająca dla rodziny oraz znajomych, medycyna potrzebuje większej precyzji.

Ciąża przeterminowana, więc po czasie

Poród po czasie nie przynosi większego zagrożenia dla zdrowia ciężarnej. Ciąża przeterminowana powoduje zmniejszającymi się warunkami dla zarodka –obniża się ilość roztworu owodniowego, środowisko staje się ciaśniejsze. Z tychże względów poleca się kontakt ze specjalistą bądź położną prowadzącą ciążę. Potrzebne stać może się skrupulatne obserwowanie ciąży po czasie, jakie polega na przeprowadzaniu badania KTG (badanie czynności serca płodu oraz czynności skurczowej macicy), obserwacji zarodka pod kątem częstości ruchów, wykonywaniu badania USG bądź USG Doppler.

Za pomocą ultrasonografii oceniane są ilość roztworu owodniowego, stopień dojrzałości łożyska i przepływy krwi w naczyniach pępowinowych oraz embrionalnych. Rezultaty badań mają określić na przyszłą nieodzowność rozwiązania ciąży. Do rozwiązania zazwyczaj dochodzi po krótkim okresie. Kobiety ciężarne powinny uzbroić się w wytrwałość, ponieważ niepolecane jest wywoływanie porodu bez leczniczych zaleceń. Jest parę sposobów na przyspieszenie porodu.

Postępowanie w przypadku ciąży przeterminowanej

Już po 40. tygodniu ciąży przyszła matka zgłasza się do swego specjalisty, jaki z kolei kieruje ją na Izbę Przyjęć szpitala, w jakim ciąża jest kontrolowana co parę dni. W poszczególnych szpitalach znajdują się Punkty Konsultacyjne, do jakich zgłasza się ciężarna, aby kontrolować stan dziecka – robi się tam zapis kardiotokograficzny (KTG), jaki określa akcję serca dziecka oraz pracę skurczową macicy, badanie wewnętrzne oraz opcjonalnie USG określające ilość roztworu owodniowego, przepływy krwi i stopień dojrzałości łożyska. Gdy zapis KTG jest odpowiedni, bez uszkodzeń, przyszła matka przychodzi za 2-3 dni na kontrolę. Gdy jednakże zapis przejawia wady, ciężarna zgłasza się na oddział patologii ciąży bądź blok porodowy, aby przyśpieszyć poród.

Jak dłuższy pobyt w brzuchu może wpłynąć na dziecko?

Dzieci, jakie nie rodzą się pomimo upływającego 40. tygodnia ciąży, mogą być niezwykle zagrożone niedotlenieniem oraz smółkowym zapaleniem płuc (z powodu wydalenia przed urodzinami smółki do wód embrionalnych). Należałoby jednakże pamiętać, iż mnóstwo maluszków, u jakich podczas urodzin stwierdza się zielone wody (zazwyczaj są bezbarwne, natomiast smółka barwi je na zielono), rozwija się bez kłopotu. Symptomy przenoszenia są zauważalne jedynie wprost po narodzeniu oraz znikają w czasie noworodkowym. Należy do nich sucha, łuszcząca się skóra (dziecko zbyt długo było w wodach embrionalnych) lub mniejsza masa ciała (zużyło już zapasy tkanki tłuszczowej).

Wywołanie porodu po czasie

Ważną regułą położnictwa jest to, iż porodu w miarę możliwości nie wywołuje się „na zimno”. Winien on odbyć się, gdy dziecko ma chęć do przyjścia na świat i najlepiej podczas pracy skurczowej macicy. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w sytuacji, kiedy płód jest narażony na niedotlenienie. Więc to specjalista decyduje, ile można przenosić ciążę. W razie konieczności poród powoduje się, podając we wlewie kroplowym stymulującą akcję skurczową macicyoksytocynę, wprowadzając do szyjki macicy łagodzącą ją prostaglandynę lub dokonując przedziurawienia pęcherza płodowego.

Ryzyka ciąży przenoszonej

Po 42. tygodniu ciąży rośnie ryzyko wewnątrzmaciczną zamartwicą zarodka. Połączone jest to z kilkoma elementami. Przede wszystkim łożysko zaczyna się starzeć, tymże samym podlega zwłóknieniu oraz zwapnieniu, i część jego naczyń krwionośnych jest zniszczona. Doprowadza to do ograniczenia podaży tlenu do organizmu dziecka, co okazuje się spadkiem pracy serca, szczególnie w odpowiedzi na kurcze macicy. Obniża się ilość wód embrionalnych, dochodzi również do spadku napięcia mięśniowego oraz uszkodzenia ruchów zarodka z powodu niedotlenienia. Dziecko może dodatkowo oddać do wód embrionalnych pierwszy kał, tzw. smółkę, jaka może się potem podczas porodu dostać na drodze aspiracji do jego układu oddechowego oraz spowodować niezwykle ciężkie zapalenie płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *