Plamienie po połogu

Plamienie po połogu – co może oznaczać? Silne plamienie

Plamienie po połogu niestety może przydarzyć się każdej kobiecie, która urodziła dziecko. Po porodzie w Twoim ciele występują intensywne zmiany – organizm wraca do formy sprzed ciąży oraz równocześnie przystosuje się do nowej sytuacji oraz funkcji, połączonych z pieczą nad dzieckiem. Połóg trwa 6 tygodni. W tymże okresie powinnaś być pod kontrolą oraz ochroną bliskich Ci osób. Dochodzenie „do normy” łączy się z rozmaitymi przypadłościami, jakie, chociaż naturalne, mogą przysparzać Ci trochę problemów. Możesz poczuć się także zaskoczona siłą przeżywanych w tymże czasie emocji.

Ogromne krwawienie w połogu

W okresie połogu z dróg rozrodczych usuwane są odchody połogowe. Najpierw są one dosyć duże oraz przypominają krew. Sukcesywnie jednakże wydzielina słabnie oraz zmienia odcień od ciemnoczerwonego (zazwyczaj po 7 – 10 dniach od porodu), poprzez brunatny, po bardziej żółty (po 2-3 tygodniach), żeby zupełnie zniknąć (najpóźniej pod koniec połogu). Gdy wydzielina z pochwy niespodziewanie staje się niemało bardziej duża np. kiedy wstaniesz po dłuższym wypoczynku, nie ma powodów do obaw. Identycznie, kiedy ulegnie niewielkiemu natężeniu, natomiast wciąż dobrze się czujesz, nic cię nie boli, wydzielina nie ma nieprzyjemnego zapachu oraz nie gorączkujesz. Typowym zjawiskiem są także bóle w dole brzucha, zwiększające się podczas karmienia piersią to skutek obkurczania się macicy po porodzie.

Odchody połogowe

Ilość oraz skład odchodów połogowych zmienia się w marę gojenia błony śluzowej mięśnia macicy. Podstawową cechą biochemiczną odchodów połogowych jest ich odczyn alkaliczny, jaki służy postępowi mikroorganizmów. W warunkach prawidłowych wydzielina z pochwy ma odczyn kwasowy, nie sprzyjający postępowi bakterii. W czasie pierwszych 4 dni odchody połogowe mają odcień czerwony z owego względu, iż ich podstawowym elementem jest wydalana krew.

Odchody w tychże dniach zawierają także reszki doczesnej, nie mają konkretnej woni, noszą wówczas nazwę odchodów krwistych. W przeciągu dalszych 5-9 dni odchody połogowe przyjmują charakter surowiczy, zawierają małą jedynie domieszkę krwi tymczasem więcej roztworu surowiczego oraz leukocytów. Dalsze 10-15 dni charakteryzuje występowanie tzw. odchodów białych, jakie mają odcień kremowo- zielonkawy oraz zawierają leukocyty, bakterie, wydzielinę szyjki macicy oraz pozostałości tkankowe występujące w czasie zmian reparacyjnych oraz regeneracyjnych macicy oraz pochwy.

Jak przebiega krwawienie z dróg rozrodczych?

Poprzez pierwsze parę dni po narodzeniu wydzielina zawiera dużo krwi, jest czerwona oraz może wyglądać jak menstruacja. Wypływać może szybko bądź bardziej proporcjonalnie. Gdy kobieta leży poprzez pewien czas oraz krew składa się w pochwie, może zaobserwować parę zakrzepów krwi. Kiedy wszystko przebiega zgodnie z planem, każdego dnia ilość wydzieliny będzie się obniżać. Poprzez dwa do czterech dni wydzielina będzie niezwykle wodnista oraz miała różowy odcień.

Poprzez następne dziesięć dni – będzie jej mniej oraz zmieni barwę na żółtą bądź żółto-białą. W większości składa się ona wówczas z białych krwinek oraz komórek błony śluzowej macicy. Mechanizm tenże trwa jeszcze zwykle dwa do czterech tygodni. Mała liczba pań ma niewielkie krwawienia bądź regularne plamienia jeszcze poprzez parę tygodni. Gdy kobieta zaczęła stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (minipigułka) bądź zrobiła zastrzyk antykoncepcyjny, może brudzić jeszcze poprzez miesiąc bądź dłużej oraz jest to zupełnie naturalny mechanizm.

Silne krwawienie z dróg rozrodczych

Odchody połogowe z każdym dniem powinny stawać się jeszcze słabsze. Niebezpiecznym zjawiskiem jest gwałtowne natężenie się krwawienia ze skrzepami włącznie. Może być to wywołane niewłaściwym obkurczaniem się macicy, urazami okołoporodowymi organów rozrodczych i również pozostałościami po łożysku. Potrzebą jest w tymże wypadku konsultacja u specjalisty oraz zrobienie badania USG. W wypadku wystąpienia pozostałości po łożysku należy zrobić zabieg wyłyżeczkowania macicy.

Plamienie a owulacja

Plamienie może nastąpić w środku cyklu miesiączkowego – wówczas gdy występuje owulacja. Przeważnie takie plamienie jest łagodne oraz określa się je okołoowulacyjnym. W okresie owulacji (jajeczkowania) możesz odnaleźć ślady na bieliźnie, gdyż w ciele spada poziom estrogenów. Plamienie połączone z owulacją może trwać chociażby do 5 dni (lecz jest bardziej skąpe aniżeli okres) oraz ustaje dopiero, kiedy poziom progesteronu wzrośnie. Gdy zobaczysz jednakże plamienie w okresie cyklu miesiączkowego, lecz nie w tymże okresie gdy dochodzi do jajeczkowania, musisz zgłosić się do ginekologa. Gdy prócz owego są u ciebie duże oraz nieprzyjemne menstruacje, to znak, iż coś może być nie w porządku,

Niezbędna kontrola

Czujesz się dobrze, czas połogu przebiega bez nieprzyjemnych przypadłości? Idealnie. Pamiętaj jednakże, iż każda kobieta, bez względu na to, czy rodziła siłami natury, lub poprzez cesarskie cięcie, winna blisko 6 tygodni po porodzie odwiedzić ginekologa. Specjalista oceni, jak cofają się zmiany po ciąży oraz porodzie. Sprawdzi czy macica dobrze się obkurczyła, czy rana dobrze się goi. To także właściwy moment na zadanie specjaliście trapiących cię pytań, np. o piersi, powrót menstruacji lub seks. Po 6 miesiącach od porodu powinnaś zrobić cytologię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *