Kręgosłup

Kręgosłup – rodzaje chorób, funkcja kręgosłupa, budowa kręgosłupa

Kręgosłup składa się z 26 kości dyskowych zwanych kręgami. Kręgi chronią rdzeń kręgowy i pozwalają stać w pionowej pozycji i zginać się. Wiele chorób może jednak zmienić strukturę kręgosłupa lub uszkodzić kręgi i otaczającą go tkankę, czego powodem mogą być:

  • Infekcje
  • Urazy
  • Guzy
  • Stany, takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i skolioza
  • Zmiany kostne związane z wiekiem

Choroby kręgosłupa często powodują ból, zwłaszcza gdy zmiany kości wywierają nacisk na rdzeń kręgowy lub nerwy. Mogą również ograniczać ruch. Leczenie różni się w zależności od choroby, ale czasami obejmuje nawet operację.

Kręgosłup – rodzaje chorób kręgosłupa

Istnieje wiele rozpoznanych chorób kręgosłupa, niektóre są bardziej powszechne niż inne. Choroby kręgosłupa obejmują również schorzenia kręgosłupa szyjnego, które są chorobami w kręgach szyi. W kręgach szyjnych istnieje duża elastyczność, dlatego często zdarza się, że osoba niszczy ten obszar, szczególnie przez długi czas nie przestrzegając podstawowych zasad związanych z ergonomią pracy.

Niektóre z powszechnych chorób kręgosłupa szyjnego obejmują zwyrodnieniową chorobę dysku, zwężenie szyjki macicy i przepuklinę tarczy. Choroba zwyrodnieniowa dysku pojawia się z czasem, gdy dyski w obrębie każdego kręgu zaczynają się rozpadać. Ponieważ każdy kręg może powodować ból w różnych częściach ciała, ból może być odczuwany w plecach, nogach, okolicy szyi, a nawet ramionach.

Kiedy kanał kręgowy zaczyna tracić swoją lukę i staje się cieńszy, może powodować ból szyi, co może również wywoływać odrętwienie w rękach i rękach. Są to objawy choroby zwężenia szyjki macicy. Krążki między każdym kręgiem mają włókna, które mogą zacząć się zbytnio poluzowywać, co może się zdarzyć w przypadku przepukliny dysku szyjki macicy. Choroba ta występuje rzadziej u osób młodszych, ponieważ jest zwykle oznaką starzenia się.

Kręgosłup – skolioza

Skolioza jest częstą chorobą kręgosłupa, w której kręgosłup ma krzywiznę zwykle w kształcie litery „C” lub „S”. Jest to najczęściej obserwowane u dziewcząt, ale nie określono konkretnej przyczyny skoliozy. Występuje tylko kilka jej symptomów, które obejmują uczucie zmęczenia w okolicy rdzenia kręgowego lub bóle pleców. Zasadniczo, jeśli biodra lub ramiona są nierówne lub krzywe względem kręgosłupa spowodowane jest to skoliozą.

Kręgosłup – zwężenie kręgosłupa lędźwiowego

Zwężenie kręgosłupa lędźwiowego jest klasyfikowane jako zwężenie kanału kręgowego w okolicy lędźwiowej kręgów. Może to prowadzić do ucisku korzenia nerwowego rdzenia kręgowego i skutkować bólem dolnej części pleców i kończyn dolnych. Inne objawy to upośledzenie chodu i lekko pochylona postawa z powodu utraty wysokości krążka i wybrzuszenia dysku. Lędźwiowe zwężenie kanału kręgowego jest bardzo rozpowszechnione.

Kręgosłup – rozszczep kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa jest najczęstszym defektem wpływającym na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Najczęstszą i najcięższą postacią jest przepuklina oponowo-rdzeniowa. Osoby z przepukliną oponowo-rdzeniową rodzą się z nieskończenie zrośniętymi kręgosłupami, a zatem odsłoniętym  rdzeniem kręgowym przez otwór w plecach.

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższe uszkodzenie rdzenia kręgowego, tym większe upośledzenie czynnościowe dla chorego. Objawy mogą obejmować problemy z jelitem i pęcherzem, osłabienie i / lub utratę czucia poniżej poziomu uszkodzenia, porażenia lub problemów ortopedycznych. Nasilenie objawów może się różnić w zależności od sytuacji.

Kręgosłup – guzy

Guz rdzenia kręgowego następuje, gdy tkanka rośnie i rozprzestrzenia się w rdzeniu, a następnie buduje się z nieprawidłowych komórek, które szybko się rozmnażają w określonym obszarze. Guzy ogólnie dzielą się na kategorie znane jako łagodne, czyli nienowotworowe lub złośliwe, czyli nowotworowe, a także pierwotne lub wtórne. Pierwotne guzy kręgosłupa rozpoczynają się w rdzeniu kręgowym podczas gdy wtórne nowotwory kręgosłupa rozpoczynają się gdzie indziej i rozprzestrzeniają się do regionu rdzenia kręgowego.

Objawy guzów kręgosłupa mogą się różnić ze względu na czynniki, takie jak rodzaj guza, obszar kręgosłupa i stan zdrowia pacjenta. Ból pleców jest najczęstszym objawem i może być problemem, jeśli ból jest ciężki, ma ramy czasowe, które trwają dłużej niż normalne obrażenia zwiększają się podczas leżenia lub odpoczynku. Inne objawy, z wyjątkiem bólów pleców, to utrata funkcji mięśni, utrata funkcji jelit lub pęcherza, ból nóg, skolioza, a nawet nietypowe odczucia w nogach.

Guz pierwotny nie ma znanej przyczyny, chociaż istnieją przesłanki, że może być powiązany z genami, ponieważ badania pokazują, że w niektórych rodzinach incydenty guzów rdzeniowych są wyższe. Dwa z zaburzeń genetycznych, które mogą wpływać na guzy kręgosłupa, obejmują chorobę Von Hippel-Lindau i Neurofibromatosis.

Choroba von Hippel-Lindau jest nienowotworowym guzem naczyń krwionośnych, które występują w mózgu, rdzeniu kręgowym, a nawet nowotworach w nerkach. Neuroflibromatoza jest nowotworem nienowotworowym, który zwykle wpływa na nerwy słuchowe. Utrata słuchu w jednym lub obu uszach jest częstym skutkiem tego zaburzenia genetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *