Poranne nudności w ciąży

Poranne nudności w ciąży – skąd się biorą i jak złagodzić?

Poranne nudności w ciąży to problem dotykający wiele kobiet. Tego typu objawy połączone z brakiem apetytu i ogólnym pogorszeniem samopoczucia, jest charakterystyczny nawet 60% ciężarnych. Nudności zazwyczaj pojawiają się rano, ale bywa że towarzyszą kobiecie nawet przez cały dzień. Na szczęście są to problemy tymczasowe i z reguły ustępują po I trymestrze ciąży.

Jak rozpoznać nudności w ciąży?

Nudności w ciąży zwykle nie są niczym przyjemnym i potrafią znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. W większości przypadków mdłości pojawiają się niedługo po przebudzeniu, stąd wzięła się ich nazwa. W wielu sytuacjach utrzymują się jednak znacznie dłużej niż tylko rano, czasem nawet przez cały dzień. Poranne nudności w ciąży to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów, szczególnie podczas pierwszych tygodni ciąży. Bardzo często towarzyszy im pogorszenie samopoczucia, zgaga czy brak apetytu. Ciężarna może odczuwać niechęć do pewnych zapachów czy smaków i nie powinna na siłę zmuszać się do jedzenia, ponieważ może to pogorszyć jej samopoczucie. Mdłości mają bardzo różne nasilenie, bywa że prowadzą do wymiotów. Bardzo ważne jest wtedy przyjmowanie płynów i spożywane posiłków w niewielkich ilościach, ale częściej niż zwykle.

Skąd biorą się nudności w ciąży?

Nudności w ciąży mają różną przyczynę, zwykle jednak są wywołane zmianami hormonalnymi. Już w drugim tygodniu ciąży w organizmie kobiety pojawia się gonadotropina kosmówkowa, której poziom wzrasta przez 12 tygodni. Jest to hormon mający na celu ochronę i utrzymanie ciąży. Jednocześnie jego obecność wykrywana jest w testach ciążowych wykonywanych z krwi lub moczu. Organizm początkowo tratuję ciążę jako coś obcego, dlatego nudności są normalną reakcją na nową sytuację, z którą przyjdzie mu się zmierzyć. Intensywnie wzrastający poziom gonadotropiny kosmówkowej może wywoływać pogorszenie się samopoczucia, szczególnie że większość ciężarnych odczuwa złagodzenie lub całkowite ustąpienie nudności właśnie po 12 tygodniu ciąży, kiedy poziom hormonu zaczyna spadać. Jako przyczynę porannych nudności w ciąży często podaje się także stres.

Strach o pracę czy o zdrowie nienarodzonego dziecka może powodować odczuwanie mdłości – im większe zmartwienia, tym dłużej mogą utrzymywać się nudności w ciąży. Lekarze jako przyczynę porannych mdłości wyróżniają również reakcję organizmu na spożywane substancje. To, co do tej pory nie szkodziło, wcale nie musi być polecane dla ciężarnych. Nudności mogą być naturalną reakcją organizmu na nadmiar środków chemicznych, konserwantów czy pestycydów. Środków które mogą być obecne w spożywanych na co dzień produktach.

Intensywne mdłości w ciąży, czyli hyperemesis gravidarum

Hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwych wymiotów ciężarnych to najcięższa postać ciążowych nudności. Prowadzi do intensywnych wymiotów, które mogą wyniszczać organizm. Tego typu schorzenie wymaga odpowiedniego leczenia farmakologicznego, odpoczynku, a nawet hospitalizacji. Jest bardzo uciążliwe dla ciężarnej, jednak z reguły nie wypływa niekorzystnie na rozwój płodu. Hyperemesis gravidarum dotyka około 0,3–2% ciężarnych, a więc jest to niewysoki odsetek.

Czy nudności w ciąży można leczyć?

Wielu lekarzy ginekologów twierdzi, że poranne nudności w ciąży trzeba po prostu przeżyć. Szczęśliwe mogą być kobiety, które nie doświadczają tego typu problemów zdrowotnych. Okazuje się jednak, że z nudnościami można walczyć, starając się łagodzić ich objawy. W końcu złe samopoczucie w ciąży może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jazdę komunikacją miejską, chodzenie do pracy, spotykanie się ze znajomymi. Przedłużający się brak apetytu oraz uciążliwe mdłości mogą prowadzić do odwodnienia lub anemii – w takich wypadkach z pewnością nie można ich bagatelizować i warto odwiedzić lekarza. Ginekolog może przepisać leki hamujące wymioty – są one stosowane w przypadku nudności o bardzo nasilonych objawach. Są również liczne „domowe” sposoby na to, by złagodzić odczuwane nudności.

  • Imbir – bardzo często pojawia się jako składnik suplementów witaminowych dla ciężarnych, ponieważ imbir ma działanie łagodzące nudności. Plasterek tej przyprawy poleca się dodawać do wody lub herbaty, można również stosować imbir suszony.
  • Mniejsze porcje jedzenia, ale częściej – ciężarne odczuwające nudności powinny jeść w mniejszych porcjach, ale znacznie częściej niż dotychczas. Dzięki temu nie mają pustego żołądka i jednocześnie nie objadają się nadmiernie – obie te sytuacje mogą bowiem powodować mdłości czy nawet wymioty. Wiele kobiet twierdzi, że nudności redukuje przekąska – choćby niewielki herbatnik spożyty rano, tuż przed wstaniem z łóżka.
  • Unikanie intensywnych zapachów – ciężarne są w szczególności wyczulone na zapachy, które nie zawsze okazują się przyjemne. Intensywne aromaty mogą nasilać uczucie mdłości, dlatego warto unikać miejsc i sytuacji, gdzie ciężarna jest narażona na wdychanie różnorodnych zapachów. Jeśli już nie ma innego wyjścia, warto co jakiś czas wyjść na świeże powietrze.
  • Picie wody – woda spożywana często, ale w niewielkich ilościach zmniejsza odczuwanie mdłości, a przy tym przyczynia się do wypłukiwania toksyn z organizmu. Woda mineralna niegazowana powinna w okresie ciąży zastąpić słodzone i gazowane napoje, które mogą potęgować odczuwanie nudności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *