10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży (10 TC) – czego spodziewać się w 10 tygodniu ciąży?

10 tydzień ciąży, oznacza, że płód przeszedł krytyczny okres rozwoju: wszystkie jego ważne organy są już uformowane, wygląda jak mały człowiek, tylko ze zmienionymi proporcjami: jego głowa jest duża w stosunku do ciała. 10 tygodniowa ciąża charakteryzuje się aktywnym wzrostem i rozwojem płodu (nie jest już zarodkiem). Mózg płodu rozwija się aktywnie, bije serce, tworzą się szkielet, nogi i ramiona, którymi już porusza.

Jak wygląda płód w 10 tygodniu ciąży?

Wcześniej, przed dziesiątym tygodniem ciąży, struktura szkieletu przyszłego dziecka składała się z bardziej miękkich chrząstek, bardziej delikatnych. Na tym etapie następuje zestalenie kości. Teraz płód szczególnie potrzebuje wapnia do określonej transformacji szkieletowej. Nienarodzone dziecko pobiera wszystkie składniki odżywcze z ciała mamy.

Dziecko w 10 tygodniu ciąży jest tak duże jak:

 • Truskawka
 • 31–42 mm wysokości
 • 5 g wagi.

Zapotrzebowanie na wapń w drugiej połowie pierwszego trymestru dla przyszłej matki wzrasta.

Następujące pokarmy zawierają dużo wapnia:

 • Ser
 • Twaróg
 • Rośliny strączkowe
 • Ryby
 • Owoce morza
 • Kapusta
 • Seler
 • Porzeczka.

W 10 tygodniu ciąży łożysko w końcu powstaje w ciele przyszłej matki. Innymi słowy, dziecko jest już ostatecznie chronione przez to środowisko przed szkodliwymi substancjami, a jego rozwój od tego momentu jest nieco bezpieczniejszy.

Doznania w 10 tygodniu ciąży

Co dzieje się na tym etapie z ciężarną kobietą? Oczywiście cykl menstruacyjny nie powraca. Dziesiąty tydzień ciąży charakteryzuje się zwiększoną aktywnością procesów metabolicznych. Ciało przyszłej matki ma coraz większe obciążenie, pomimo niewielkich rozmiarów płodu. W tym okresie kobieta doświadcza wielu nieprzyjemnych objawów. Naczynia krwionośne w miednicy rozszerzają się, dlatego innym organom brakuje tlenu, co objawia się zawrotami głowy i osłabieniem. Jest to częstsze u kobiet, które miały obniżoną hemoglobinę przed ciążą.

Toksykoza w 10 tygodniu ciąży objawia się, jak poprzednio, dlatego okresowo przyszła matka jest dręczona wymiotami i mdłościami. Brak równowagi hormonalnej powoduje również zwiększoną drażliwość, płaczliwość i częste wahania nastroju. 10 tydzień ciąży jest trochę nieprzyjemny ze względu na częste oddawanie moczu, które będzie trwało przez cały okres ciąży. Należy uważnie obserwować doznania. Jeśli ból i skurcze pojawią się podczas oddawania moczu, może to być oznaką procesu zapalnego.

Przyszła mama może mieć problemy ze snem z powodu zmian hormonalnych. Ważne jest, aby stworzyć komfort psychiczny dla ciężarnej. Kobieta w ciąży może słuchać cichej muzyki lub spacerować przed snem. Unikać spania na plecach lub brzuchu. Idealna pozycja do spania w tym okresie jest na boku. Przyrost masy ciała kobiety w ciąży na tym etapie powinien wynosić półtora kilograma. Bardzo szybko kobieta poczuje to, wybierając swoją garderobę, rozmiar ubrania musi być większy niż zwykle.

Wydzieliny z pochwy w 10 dziesiątym tygodniu

Kobiety powinny monitorować charakter wydzieliny z pochwy w ciąży. Nie powinny one znacząco się zmienić. Możliwy jest tylko wzrost ich objętości. Normalne, przezroczyste lub mleczne, jednorodne uważane są za normalne. Jeśli pojawi się ropa, śluz lub krew, należy natychmiast skontaktować się z ginekologiem.

Gdy pojawi się nietypowa wydzielina może to sygnalizować zakażenie bakteriami chorobotwórczymi: gonokokami, chlamydiami, rzęsistkami. Zakażenie może uszkodzić płód, a nawet doprowadzić do śmierci płodu, dlatego należy zidentyfikować chorobę na czas i natychmiast ją leczyć. Brązowy lub krwawy rodzaj wydzieliny może wskazywać na niebezpieczną możliwość poronienia. Zagrożenie utratą dziecka towarzyszy również ciągnięcie i bolesne odczucie w brzuchu, podobne do odczuć kobiety podczas miesiączki. Szybka interwencja ginekologa bardzo często pozwala uratować dziecko.

Seks w 10 tygodniu ciąży

Nie należy rezygnować z życia intymnego, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych. Seks jest teraz nie tylko możliwy, ale konieczny. Seks będzie przyjemnym sposobem na rozładowanie emocji i napięć wśród przyszłych rodziców.

Możliwe ryzyko w 10 tygodniu ciąży

Bolesność brzucha: wiele kobiet w ciąży skarży się na ból brzucha o innej naturze. Nieprzyjemne i utrzymujące się uczucie w pachwinie wynika z napięcia więzadeł macicy. Ale charakter bólu musi zostać przeanalizowany. Jeśli ból jest odczuwany w górnej części brzucha, kobieta najczęściej podejrzewa bóle żołądkowe. Aby pozbyć się bólu, należy przejrzeć na dietę, zmniejszyć ilość porcji lub skonsultować się ze specjalistą.

Bardziej niebezpieczne jest wystąpienie bólu w podbrzuszu i pojawienie się krwawej wydzieliny. Należy natychmiast skontaktować się z ginekologiem. W 10 tygodniu ciąży kobieta musi być bardzo ostrożna. W tym okresie powinien być zapewniony dobry odpoczynek w domu, nie przeciążanie się pracą, zapewnienie sobie spacerów. Jeśli przyszła matka czuje się dobrze, dopuszczalne jest wykonywanie lekkich ćwiczeń.

Silne obciążenie w tym okresie może spowodować zwiększenie napięcia macicy, objawiające się przewlekłymi dolegliwościami bólowymi w brzuchu lub dolnej części pleców, a często także silnym bólem. Gdy wystąpi taki ból, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Krwawienie z pochwy w 10 tygodniu ciąży

Krwawienie na początku ciąży nie jest tak rzadkie. Według statystyk, w jednej trzeciej przypadków ciąży towarzyszą niewielkie krwawienia, które występują z określoną częstotliwością. Niewielkie krwawienie może nie stanowić dużego zagrożenia. Silne krwawienie w 10 tygodniu ciąży jest już uważane za patologię.

Co może być przyczyną silnego krwawienia?

 • Groźba utraty dziecka – poronienie. Krew jest w kolorze jasnego różu, czerwieni lub brązu. Krwawieniu towarzyszą bóle w okolicy lędźwiowej i brzucha.
 • Ciąża pozamaciczna. Patologia występuje, gdy zapłodnione jajo jest wszczepiane nie do samej macicy, ale na zewnątrz, na przykład, w jajowód. Ciąża pozamaciczna jest często mylona z ciążą normalną. Może dawać dokuczliwe i bolesne bóle odczuwane w podbrzuszu, a także powodować krwawienie.  Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie zdiagnozowana na czas, istnieje ryzyko pęknięcia jajowodu, któremu towarzyszy poważne krwawienie i ostry ból. Do diagnozy wykorzystuje się również analizę poziomu hCG. Ratowanie życia kobiety w tym przypadku powinno nastąpić natychmiast, konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja i pomoc chirurgów.

Infekcje wirusowe w 10 tygodniu ciąży

Lekarze twierdzą, że przeziębienie na tym etapie ciąży nie stanowi tak dużego zagrożenia jak we wcześniejszych okresach. Ale to nie znaczy, że ciężarna kobieta powinna zapomnieć o swoim zdrowiu, ponieważ jej odporność jest obniżona. Konieczne jest zapobieganie i leczenie przeziębienia po obowiązkowej konsultacji z lekarzem. Większość leków nie jest dozwolona dla kobiet w ciąży. Leczenie przeziębienia w tym okresie powinno być środkami ludowymi.

Podczas infekcji kobieta w ciąży powinna leżeć w łóżku, pić herbatę z cytryną i miodem, różne napoje owocowe, można pić buliony lub mleko z dodatkiem masła. Zatkany nos zostanie wyleczony przez płukanie wodą i solą. Jeśli występuje ból gardła, ciężarna powinna wypłukać je również roztworem wody i soli. Jeśli temperatura wzrasta, należy pamiętać, że wiele leków przeciwgorączkowych jest przeciwwskazanych w ciąży. Wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Jak zmienia się ciało kobiety w 10 tygodniu ciąży?

Pomimo faktu, że niewiele czasu minęło od poczęcia, płód aktywnie się rozwija i rośnie. Brzuch w 10 tygodniu ciąży jest praktycznie niewidoczny. Niektóre kobiety widzą na brzuchu pas ciemnego koloru, który zaczyna się od pępka i spada niżej. Pasmo to wskazuje na syntezę melaniny. Chociaż brzuch jeszcze nie urósł, waga zaczyna rosnąć. Dodatkowa waga jest spowodowana rosnącą macicą, zwiększoną objętością krwi i obrzękiem gruczołów sutkowych. Macica w tym momencie osiąga rozmiar 10-12 centymetrów i przesuwa się ponad łonem. Łożysko jest osadzone wewnątrz macicy i aktywnie się rozwija. Z powodu niestabilności tła hormonalnego kobieta może zauważyć aktywnie rosnące włosy w niektórych obszarach ciała, pojawia się pigmentacja skóry i wysypka. Powoduje również niestabilność emocjonalną, zatrucie i osłabienie.

USG w 10 tygodniu ciąży

Jeśli istnieje ryzyko rozwoju zespołu Downa u płodu, może zostać wykonane nakłucie pęcherza płodowego, wykonanie fetoskopii i biopsji kosmków kosmówkowych. Procedury te będą w stanie pomóc w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości genetycznych. Podczas USG już wyraźnie widać płód. Na ekranie można zobaczyć, jak dziecko wygina nogi i ramiona, porusza kończynami. W 10 tygodniu ciąży, można zobaczyć paluszki, drobne uszy i usta. Ponadto widoczne są: kręgosłup, naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Płód w 10 tygodniu ciąży ma silne czoło. Znacznie wybrzusza się, ponieważ mózg dziecka aktywnie rośnie. Nieproporcjonalność w tym okresie jest charakterystyczna dla płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *