Skurcze w ciąży

Skurcze w ciąży – czy skurcze w ciąży są niebezpieczne?

Skurcze w ciąży mogą pojawić się u każdej ciężarnej. Kurcze macicy w ciąży są skurczami fizjologicznymi, typowymi dla właściwego rozwoju ciąży, jakie pojawiają się po 20 tygodniu jej trwania. Tylko wówczas kobieta ciężarna winna czuć pierwsze, łagodne kurcze, jakie wywoływane są rozciąganiem się włókien mięśniowych macicy. Ich zadaniem jest ponieważ przygotowanie macicy na akcję porodową.

Czym są kurcze macicy w ciąży?

Skurcze ciążowe to przypadkowe ruchy włókien mięśni macicy. Zazwyczaj służą one przygotowaniu macicy na poród, jaka napina się pod ich wpływem. W ciąży kurcze są dość typowym zjawiskiem – muszą występować, aby zapewnić macicy rośnięcie wraz z dzieckiem. Pierwsze kurcze pojawiają się już na starcie ciąży, lecz są one nieodczuwalne. Pierwsze uczucia połączone z czynnością skurczową macicy kobieta widzi właśnie w okolicy 20. tygodnia ciąży, chociaż również wówczas nie powinny być one niebezpieczne. Właściwe skurcze macicy w tymże czasie nie są ponieważ nieprzyjemne oraz uciążliwe.

Przeznaczenie skurczów macicy

Większość pań radzi sobie w chwili nastąpienia owego rodzaju skurczów instynktownie, ćwicząc oddychanie bądź zmieniając dotychczasową pozycję. Ponadto to, iż podczas zmiany pozycji odczuwalność skurczów spada, różni je z skurczów porodowych, jakie z upływem czasu powiększają się. U poszczególnych pań jednakże, odczuwalność skurczów przepowiadających przewyższa ich indywidualną wytrzymałość na ból. Jednakże im bliżej porodu, tymże częstość skurczów rozwija się. Kończą się one skurczami wstawiającymi, w trakcie jakich u właściwie ułożonego zarodka jest dobra możliwość umieszczenia głowy do przewodu rozrodczego.

Wczesne skurcze

Nie istnieje jedna rzecz, jaka wywołuje kurcze. W pierwszym trymestrze, napinanie więzadeł obłych macicy, jakie przygotowują twoje ciało do ciąży mogą równocześnie wywoływać skurcze. Gdy towarzyszy im plamienie, krwawienie bądź ból brzucha, należy wyeliminować ciążę pozamaciczną bądź ewentualne poronienie. Jeśli nie jesteś pewna, czy to, co czujesz jest skurczem połóż się oraz połóż dłoń na własnej macicy. Gdy podczas skurczu twardnieje cała macica to prawdopodobnie skurcz, gdy brzuch twardnieje w rozmaitych miejscach, natomiast w pozostałych jest miękki to mogą być pierwsze ruchy twojego dziecka.

Fale Alvareza

Skurcze owe pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Mają one za zadanie przygotowanie ciężarnej macicy do spazmów porodowych, jednakże nie są na tyle ogromne, aby doprowadziły do porodu. Nie wszelkie panie będą je czuć. Zwykle jednakże będą występowały: wrażenie rozciągania mięśnia macicy i twardnienia w rozmaitych miejscach. Nie powinny być one nieprzyjemne, lecz mogą wywoływać wrażenie bólu. Pojawiają się zwykle niespodziewanie, ale błyskawicznie przechodzą. Żeby pozbyć się przykrego wrażenia, należy spokojnie oddychać we swym rytmie. Nie należy zatrzymywać na tenże czas powietrza.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcz Braxtona-Hicksa trwa blisko pół minuty. Wrażenie ścisku pojawia się w górze brzucha oraz sukcesywnie spada w dół. Tymże skurczom daleko jednakże nadal do siły porodowych. Poniektóre przyszłe matki czują je jak bóle miesiączkowe – niezbyt przyjemne, lecz także niezbyt intensywne. Jest to dla nich bardziej dyskomfort aniżeli ból. U pozostałych pań w ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są bardzo przykre. Odczuwany poprzez nie nacisk komplikuje, i chociażby utrudnia wyprostowanie się, może również przeszkadzać w chodzeniu oraz wykonywaniu normalnych prac. Ich natężenie oraz częstość występowania zależy od zaawansowania ciąży. Najpierw będą mniejsze oraz rzadsze, jednakże z czasem staną się liczniejsze oraz silniejsze. W ostatnim miesiącu ciąży mogą pojawiać się co pół godziny oraz trwać chociażby do dwóch minut.

Skurcze przepowiadające

Aktywność skurczowa macicy zapisywana jest już od 20 tygodnia ciąży. Pojawiają się wówczas tzw. skurcze Johna Braxtona-Hicksa, od nazwiska angielskiego ginekologa, jaki przedstawił je po raz pierwszy w XIX wieku. Na starcie są rzadkie oraz niebolesne, lecz informują o przygotowywaniu się mięśnia macicy do porodu. Określane są nieraz nieskoordynowaną pracą skurczową macicy, pojawiają się 1-2 razy na godzinę. Blisko 38 tygodnia ciąży pojawiają się tymczasem tak nazywane kurcze przepowiadające. Występują one z częstotliwością jednego skurczu na 10 minut, mogą uniemożliwiać chodzenie oraz normalne funkcjonowanie. Im bliżej porodu, tymże bóle przepowiadające są silniejsze. Wyraźne kurcze macicy często są na dwa tygodnie przed porodem.

Skurcze porodowe

Lekarski, i jednocześnie doskonały przykład skurczów porodowych (więc tychże właściwych) to częstość jednego skurczu co 3 minuty w początkowej fazie porodu. Wraz z nastaniem kolejnej fazy częstość ta idzie w liczbę 5 skurczów co 10 minut. Takiego tempa skurczów nie można już ignorować, ponieważ wywołują już one skracanie oraz rozwieranie szyjki macicy, i tymże samym przygotowują kanał rodny na wyjście dziecka. W okresie skurczów porodowych macica skurcza się w sposób falisty: od jajowodów w kierunku do podłoża macicy ku dołowi. Taki mechanizm trwa blisko półtorej minuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *