Zatrucie pokarmowe w ciąży

Zatrucie pokarmowe w ciąży – symptomy, leczenie oraz zapobieganie

Zatrucie pokarmowe w ciąży pojawia się bardzo często. Wpływ zatrucia na malucha uzależniony jest od przyczyny zakażenia. Symptomy związane z zatruciem pokarmowym trwają najczęściej kilka dni. Dobrym rozwiązaniem jest właściwa dieta, a także nawodnienie organizmu. W sytuacji, w której dolegliwości nie ustąpią, należy zgłosić się do szpitala, gdzie zostaną zastosowane właściwe preparaty lecznicze, na przykład antybiotykoterapia.

Zatrucie pokarmowe w ciąży – przyczyny i po ilu godzinach się pojawia

Zatrucie pokarmowe to charakteryzujący się ostrym przebiegiem nieżyt żołądkowo-jelitowy. Sytuacja taka spowodowana jest najczęściej na skutek spożycia pokarmów zawierających bakterie, toksyny bakteryjne substancje chemiczne, albo pasożyty. Zatrucia pokarmowe jest to bardzo powszechne zjawisko, dlatego też może wystąpić u kobiety w ciąży.

Kwestia dotycząca tego, po jakim czasie dojdzie do wystąpienia symptomów świadczących o zatruciu pokarmowym, uzależniona jest od czynnika mającego charakter etiologiczny. Może on wynosić od kilku godzin, a nawet do kilku dni. Do zwiększonego rozwoju bakterii, a także wytwarzania toksyn dochodzi w odpowiednich dla nich warunkach. Taka sytuacja pojawia najczęściej w wyniku braku odpowiedniej higieny, bądź wadliwego sposobu przechowywania produktów żywnościowych, najczęściej w porze letniej.

Symptomy pojawiające się po spożyciu nieświeżego, zepsutego jedzenia mogą trochę odbiegać od konkretnego czynnika etiologicznego. Gatunki bakterii wykazują predyspozycje do rozwoju w określonych produktach żywnościowych. Dla przykładu za zatrucie lodami odpowiedzialność ponosi bakteria określana mianem Streptococcus aureus, mięsem bądź warzywami spożywanymi na surowo Listeria monocytogenes, natomiast wołowiną Escherichia coli.

Zatrucie pokarmowe w ciąży – jakie występują symptomy?

Zatrucie pokarmowe jest jednostką chorobową, do której rozwoju dochodzi w sposób nagły. Dzieje się tak najczęściej po upływie od kilku do kilkunastu godzin od spożycia skażonego produktu żywnościowego. Bardzo często obejmuje więcej niż jedną osobę.

Objawy świadczące o zatruciu pokarmowym są następujące:

 • wymioty,
 • nudności,
 • bóle brzucha,
 • biegunka w zależności od przyczyny może to być biegunka wodnista, z domieszką krwi, charakteryzująca się mniejszym lub większym stopniem nasilenia,
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • osłabienie,
 • bóle mięśni.

Podkreślić należy fakt, że zatrucie pokarmowe to choroba, która najczęściej charakteryzuje się łagodnym przebiegiem. Następnie ustępuje, nawet bez podejmowania działań leczniczych.

Zatrucie pokarmowe w ciąży- kiedy należy udać się do szpitala?

Zatrucie pokarmowe może wyróżniać się cięższym przebiegiem. W związku z tym kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem. Hospitalizacja niezbędna jest w następujących sytuacjach:

 • dużego odwodnienia organizmu, które objawia się na przykład przez opuchnięty język,
 • symptomów świadczących o wstrząsie, na przykład przyspieszenie akcji serca wzrost bądź zmniejszenie temperatury ciała,
 • dezorientacji albo senności,
 • trudnych do zniesienia wymiotów,
 • symptomów o charakterze neurologicznym,
 • silnych bólów brzucha,
 • nieprawidłowości związanych z oddawaniem moczu,
 • wystąpienia krwistej biegunki.

Zatrucie pokarmowe w ciąży – czy szkodzi dziecku?

Schorzeniem, które częściej pojawia się u kobiet w odmiennym stanie, niż u pozostałej części populacji określane jest mianem listeriozy. Zakażenie pojawia się w przypadku spożycia miękkich serów, skażonego mleka, warzyw bądź mięsa. Listeria monocytogenes może rozwijać się nawet w lodówce.

Objawy zatrucia podobne są do grypy, a więc występuje ogólne zmęczenie, bóle o charakterze mięśniowym. W tym przypadku istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia zatrucia na płód. Podkreślić należy fakt, że wpływ na malucha może być bardzo negatywny.

Choroba może przyczynić się do przedwczesnego porodu, a nawet obumarcia wewnątrzmacicznego. Co więcej, może wystąpić zapalenie płuc, a także zajęcie układu nerwowego. Działania lecznicze polegają na antybiotykoterapii.

Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo zakażenia, kobiety w ciąży nie powinny spożywać serów pleśniowych oraz tak zwanych dań gotowych.

Zatrucie pokarmowe w ciąży – jakie działania należy podjąć?

Zauważyć należy, że zdecydowania większość zatruć mija samoistnie. Ważną kwestią jest tutaj dbałość o właściwe nawodnienie organizmu. Istotnym aspektem jest także odpowiednia dieta. Oparta powinna być o produkty, które zawierają skrobię. W związku z tym można spożywać ziemniaki, biszkopty, ryż, chude mięso, warzywa. Nie wolno spożywać produktów ciężkostrawnych.

Działania lecznicze najczęściej wymagają zastosowania antybiotyków. Ponadto, w każdej sytuacji rozważane jest podejście indywidualne, a także niebezpieczeństwo kuracji dla matki oraz dziecka.

Zatrucie pokarmowe w ciąży – zapobieganie

Kobiety w ciąży ze względu na osłabioną odporność mają zwiększone niebezpieczeństwo rozwoju infekcji. Dlatego też trzeba przestrzegać odpowiednich zasad. Duże znaczenie ma tutaj przestrzeganie zasad związanych z przygotowaniem oraz przechowywaniem żywności. Należy także odpowiednio zadbać o higienę rąk. Szczególna ostrożność musi być zachowana przy kontakcie z surowym mięsem. Potrawy muszą być przygotowywane z zachowaniem właściwej temperatury. Nie wolno spożywać niedogotowanego mięsa, niepasteryzowanego mleka bądź soków. Jedzenie nie powinno być przechowywane poza lodówką dłużej niż dwie godziny. Mięso oraz warzywa powinny być trzymane oddzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *