Ból piersi w ciąży

Ból piersi w ciąży – dlaczego pojawia się ból piersi w ciąży?

Ból piersi w ciąży może być wariantem normy lub mówić o rozwoju choroby. Przyszła matka nie powinna traktować tego, jako czegoś strasznego, ponieważ w większości przypadków wynikający z tego dyskomfort jest spowodowany zmianami zachodzącymi w gruczołach mlecznych i ich przygotowaniem do laktacji. Jednak nadmierna czujność nie boli. Dlatego, jeśli ciężarna kobieta zacznie odczuwać mocny ból piersi powinna skonsultować się z ginekologiem.

Dlaczego pojawia się ból piersi w ciąży?

Dosłownie od pierwszych godzin ciąży, rozpoczynają się zmiany w kobiecym ciele. Często ból piersi w ciąży staje się jednym z pierwszych jej objawów. Zazwyczaj ból i dyskomfort pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i mijają 10-12 tygodnia. Jednak czasami nieprzyjemne uczucia towarzyszą kobiecie prawie do narodzin.

Zmiany zachodzące w gruczołach mlecznych i związany z nimi ból z reguły są normą. Ciało przygotowuje się do decydującego etapu – karmienia dziecka. Przyczyną są żeńskie hormony. Pod wpływem ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej lub hormonu hCG, gruczoły sutkowe mogą się zwiększać, dlatego kobiety zauważają mrowienie. W tym samym czasie sutki i otoczki mogą się zwiększać i ciemnieć, może też pojawiać się siatka żylna.

Często uczucie dyskomfortu nasila się, podczas noszenia zbyt obcisłego biustonosza. Oprócz oznak ciąży, kłujący ból w gruczole może być objawem gwałtownego wzrostu poziomu estrogenów. Ten hormon jest odpowiedzialny za przygotowanie ciała do porodu. Zaczyna aktywnie rozwijać się wokół piątego miesiąca ciąży. Równocześnie, piersi znacznie zwiększają swoją wielkość, stają się bolesne, z nich wydziela się siara (żółtawy lub przezroczysty płyn).

Jak zmniejszyć ból piersi w ciąży?

W większości przypadków ból ustępuje, gdy organizm przyzwyczaja się do zmiany tła hormonalnego, a dzieje się to pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Jednak przez cały ten czas, można sobie pomóc, aby nie odczuwać dolegliwości bólowych.

Istnieje kilka skutecznych sposobów na złagodzenie bólu piersi w ciąży:

  • Kiedy stało się jasne, że ból piersi jest związany z rozwijającą się ciążą należy wybrać wygodny biustonosz o odpowiednim rozmiarze z naturalnych tkanin z szerokimi paskami. Należy unikać bielizny powodującej dyskomfort, wykonanej z tkanin syntetycznych, mających szorstkie szwy.
  • Spać w miękkim topie lub biustonoszu.
  • Zabiegi wodne. Należy regularnie brać prysznic i używać hipoalergicznego mydła lub żelu.To nie tylko zabieg higieniczny, ale także lekki masaż.
  • Specjalne podkładki na piersi. Można je kupić, jeśli siara jest wydalana z piersi, a sutki stają się bardzo wrażliwe.

W niektórych przypadkach ból może być objawem poważnych problemów. Jeśli ból piersi w ciąży jest bardzo dokuczliwy konieczny jest kontakt z ginekologiem. Jeśli oprócz ostrego bólu w piersiach wyczuwalne są guzki, występuje zaczerwienienie piersi, może to być laktostaza, czyli zastój mleka w przewodach. W przypadku długotrwałej laktostazy może wystąpić zapalenie gruczołu mlecznego tj. zapalenie sutka.

Niebezpieczne przyczyny bólu piersi w ciąży

W rzadkich przypadkach ostry ból piersi w ciąży wskazuje na rozwój niebezpiecznych chorób. Ciężarna kobieta musi być w stałym kontakcie z ginekologiem, jeśli bolesne odczucia są zlokalizowane wyłącznie w gruczole piersiowymi. Ten objaw wskazuje na rozwój ukrytego obrzęku. Jeśli boli w środku piersi lub pod piersią, można oznaczać to chorobę serca. Jeżeli ciężarna kobieta odczuwa ostry ból w gruczołach może to świadczyć o nowotworze, zapaleniu sutka lub laktostazie. Wyleczenie dwóch ostatnich chorób przed porodem jest ważne, aby nie było problemów z karmieniem piersią.

Laktostaza podczas ciąży

Zazwyczaj laktostaza występuje po porodzie, gdy kobieta karmi już dziecko. Ale jeśli mleko zaczyna być wytwarzane w czasie ciąży, laktostaza może rozwinąć się na 2-3 miesiące przed porodem. Podczas tej choroby wyczuwalne są grudki w gruczole, w niektórych miejscach skóra staje się zaczerwieniona. Kobieta doświadcza silnego bólu, podczas badania piersi.

 Zapalenie sutka w czasie ciąży

Zapalenie sutka, jest to proces zapalny, który może być niezakaźny (spowodowany przedłużającą się laktostazą) lub zakaźny (wywołany słabą higieną gruczołów mlecznych). Chorobie towarzyszy zgrubienie gruczołu i ostry ból wewnątrz sutka. Zapalenie sutka piersi powoduje jej zaczerwienienie. Temperatura ciała kobiety w ciąży może wzrosnąć.

Jak pozbyć się bólu piersi w ciąży?

Przed leczeniem bólu piersi w ciąży trzeba ustalić jego przyczynę. Jeśli okaże się, że objaw bólu jest spowodowany jakąkolwiek chorobą, ginekolog zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli badanie wykaże, że kobieta jest zdrowa, a dyskomfort, którego doświadcza jest konsekwencją normalnej fizjologicznej przemiany organizmu, pomocne będą następujące zalecenia:

  • Każdego dnia ciężarna kobieta powinna delikatnie masować piersi specjalną rękawicą. Dzięki temu sutki będą mniej wrażliwe i unikną stagnacji
  • Pożądane jest również wykonywanie ćwiczeń, które pomogą nie tylko pozbyć się bólu, ale także zachować piękny kształt piersi po porodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *