6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży (6 TC) – czego spodziewać się w 6 tygodniu ciąży?

6 tydzień ciąży wiąże się ze zwiększoną toksykozą. Wrażliwość na zapachy, ślinienie i nudności stają się silniejsze. Kobieta zauważa, że stała się bardziej drażliwa. Zmiany w ciele zaczynają się bardziej ujawniać: piersi powiększają się, otoczka wokół sutków ciemnieje.

Zmiany w organizmie kobiety w 6 tygodniu ciąży

Chociaż płód w 6 tygodniu ciąży szybko się rozwija, ciało przyszłej matki pozostaje bez mian. Ale pojawiają się takie objawy, jak rozproszenie uwagi, brak koncentracji, senność i zmęczenie. Ze względu na osłabienie tonu naczyń krwionośnych często występują bóle głowy, a nawet omdlenia. Skóra kobiety cierpi na przypływ hormonów: może pokryć się trądzikiem.

Płód jest tak duży jak:

 • Ziarnko pieprzu
 • 2-4 mm wysokości.

W pierwszym trymestrze ciąży nie wyklucza się zaburzeń trawienia: zaparcia, kolki jelitowej, zgagi. Niektóre kobiety we wczesnej ciąży mogą być zaniepokojone innymi objawami:

 • Ciągnięcie lub bolesność brzucha. Odczucia bólowe mogą również występować w okolicy lędźwiowej.
 • Zwiększona wydzielina z pochwy. Jeśli są lekkie lub nie mają zapachu i kolorów wszystko jest w porządku. To kolejny dowód zmian hormonalnych w organizmie. Nadmierna wydzielina z pochwy, i świąd mówią o infekcji, która często dotyka kobiety w ciąży: pleśniawki lub kandydoza.
 • Częste oddawanie moczu

6 tydzień ciąży to czas, kiedy charakterystyczny objaw zwiększenia częstotliwości oddawania moczu już się objawia. Chociaż brzuch nie zwiększył się wizualnie, stopniowo rosnąca macica wywiera nacisk na pęcherz, powodując zwiększone pragnienie odwiedzania toalety. Objaw ten będzie towarzyszyć przyszłej matce aż do narodzin. Drożdżyca przejawia się upławami i swędzeniem. Wymienione objawy nie powinny powodować lęku, ponieważ są one całkowicie normalne na tym etapie ciąży.

Co dzieje się z płodem w 6 tygodniu ciąży?

Dziecko zmienia się zauważalnie. 6 tydzień ciąży to czas, w którym:

 • Ogon znika
 • Tworzy się czaszka, kości i tkanka chrząstki
 • Tworzy się klatka piersiowa
 • Pojawia się nos i oczy.

Wszystkie wcześniejsze układy narządów rozwijają się aktywnie. Jedynym wyjątkiem jest oddychanie, zacznie działać, gdy dziecko zacznie oddychać pierwszy raz. Teraz w płód zaczyna tworzyć się układ trawienny, moczowo-płciowy i odpornościowy. Objętość płynu owodniowego staje się większa, a łożysko zaczyna się aktywnie rozwijać. Do 40 tygodnia będzie ważył około 800 gramów. Ze względu na mały rozmiar dziecka, matka nie może jeszcze poczuć ruchów, a tymczasem płód jest bardzo aktywny.

Kształt ciała dziecka w tym wieku przypomina literę C lub wygląda jak zakrzywiony owal. Wokół niego tworzy się pęcherz płodowy, którego główną funkcją jest ochrona. Do narodzin będzie chronił dziecko przed urazem mechanicznym. Tworzenie dwóch komór serca jest ważnym etapem rozwoju prenatalnego dzieje się to właśnie w 6 tygodniu ciąży. Powstają erytrocyty zarodkowe, szybko rosną pierwsze naczynia krwionośne, komora i atrium. Po pewnym czasie pojawi się partycja, która podzieli serce na 4 komory.

Począwszy od 6 tygodnia można usłyszeć bicie serca płodu na USG. Jego częstotliwość skurczu wynosi 110-130 uderzeń na minutę. Każdego dnia płód staje się coraz bardziej podobny do człowieka. Pojawiają się podstawy nóg i ramion, a po tygodniu zaczną się tworzyć małe palce. Po bokach głowy pojawiają się uszy w postaci nierówności. Oczodoły i usta są już widoczne.

Co dzieje się z mamą w 6 tygodniu ciąży?

Ciało kobiety w ciąży stopniowo, ale stale się zmienia. Już piersi zaczynają się przygotowywać do laktacji. Piersi przyszłej matki znacznie zwiększają się z powodu zwiększonego krążenia krwi. Sutki puchną, ciemnieją i stają się bardziej wrażliwe, czasami na klatce piersiowej pojawia się siatka żylna. Nie każda kobieta może zauważyć te zmiany w swoim ciele, zwłaszcza podczas nieregularnych cykli miesiączkowych, częstych opóźnień i nieplanowanych ciąż.

Zmiany hormonalne

Większość tych zmian w kobiecym organizmie wynika z gwałtownego wzrostu poziomu progesteronu – hormonu ciąży. Dzięki progesteronowi organizm naturalnie zachowuje ciążę. Uwalnianie tego hormonu zmniejsza napięcie macicy, zapobiegając jej zmniejszeniu i zmniejszając ryzyko poronienia. Ponadto progesteron zapewnia intensywność przepływu krwi w macicy i jej aktywny wzrost. Poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która jest wydzielana przez tkankę zarodkową, również szybko wzrasta.

Powiększenie macicy w 6 tygodniu ciąży

Podczas badania ginekolog może już zauważyć, że macica jest powiększona w porównaniu do stanu normalnego. Do tego dnia ma wielkość dużej śliwki, a wewnątrz rośnie mały człowiek. Niewielki ból w podbrzuszu mówi o wzroście macicy, niesamowitym kobiecym narządzie, który wkrótce stanie się kilkakrotnie większy.

Toksykoza w 6 tygodniu ciąży

Pod wpływem hormonów większość kobiet doświadcza nieprzyjemnego stanu – wczesnej toksykozy. 6 tydzień ciąży jest okresem, gdy najczęściej ujawniają się:

 • Nudności rano lub przez cały dzień
 • Wymioty
 • Utrata apetytu
 • Zwiększone wydzielanie śliny;
 • Zmiana preferencji smakowych
 • Senność i osłabienie.

Wraz z zatruciem krwi ogólny stan zdrowia kobiety ciężarnej pogarsza się, a masa ciała może gwałtownie spaść. Lekarz pomoże poradzić sobie z wczesną toksykozą, udzieli przydatnych wskazówek, poprawi odżywianie.

Wizyta u ginekologa w 6 tygodniu ciąży

6 tydzień ciąży jest najlepszym czasem na wizytę u ginekologa położnika. Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne zleci niezbędne testy, zaleci kompleks witamin. Konieczne będzie przeprowadzenie serii badań krwi: ogólnych, chorób wenerycznych, cukru, poziomu progesteronu i hCG. Konieczne jest przygotowanie się na fakt, że ogólna analiza moczu musi być teraz regularnie testowana przez cały okres ciąży.

Niebezpieczeństwo w 6 tygodniu ciąży

 • Ciąża pozamaciczna

Jest to jedno z głównych zagrożeń pierwszego trymestru. W ciąży pozamacicznej zarodek nie jest wprowadzany do jamy macicy, jak to jest normalne, ale w innym miejscu najczęściej w jajowodzie.Tam rozwija się, dopóki będzie wystarczająco dużo miejsca, a następnie jego wzrost prowadzi do pęknięcia jajowodu. Może się to zdarzyć w 5-6 tygodniu. Niebezpieczeństwo ciąży pozamacicznej to silne krwawienie.

 • Obumarcie płodu w 6 tygodniu ciąży

Nagłe zatrzymanie rozwoju ciąży jest nie mniej groźną patologią. Polega na tym, że w pewnym momencie płód przestaje się rozwijać i ginie w łonie matki. Najczęściej występuje to dokładnie w pierwszym trymestrze. Jego główne powody to:

 • Nieprawidłowości hormonalne u ciężarnej kobiety
 • Choroby zakaźne
 • Problemy z krzepnięciem krwi
 • Nieprawidłowości chromosomalne w rozwoju embrionalnym płodu
 • Spożywanie alkoholu, narkotyków.

Objawy są następujące:

 • Plamienie z dróg rodnych
 • Słabość, dreszcze i gorączka
 • Dręczący, spazmatyczny ból w podbrzuszu
 • Ból i obrzęk gruczołów mlecznych.
 • Poziomy hCG zaczynają spadać zamiast wzrastać.

Po zidentyfikowaniu tych znaków należy zwrócić się o pomoc medyczną w nagłych wypadkach. Aby potwierdzić diagnozę, wykonać USG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *