Złotnica

Złotnica – korzyści zdrowotne, zastosowanie w medycynie

Złotnica to zioło, które znajduje szerokie zastosowanie w medycynie alternatywnej. Tradycyjnie sięgano po nią w Azji oraz na terenach Północnej Ameryki. Do dziś dnia roślina ta cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje dobroczynne właściwości prozdrowotne. Można dostać ją w różnych postaciach w sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach zielarskich.

Złotnica w tradycyjnej medycynie

Zielarze wykorzystują tę roślinę jako remedium na podrażnienia, wysoki cukier we krwi oraz problemy jelitowo-żołądkowe. Rdzenni Amerykanie używali tego środka jako leku na infekcje bakteryjne i grzybicze jamy ustnej. Złotnica przed wiekami stanowiła również naturalny barwnik wykorzystywany przy produkcji jasnego piwa.

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania złotnicy

Obecnie nie musimy już opierać się jedynie na tradycjach medycyny alternatywnej i zapewnieniach zielarzy. Większość ziół, w tym również Złotnica poddawane są specjalistycznym badaniom medycznym. Testy potwierdzają, że Złotnica posiada w swoim składzie między innymi związki alkaloidowe, w tym między innymi berberynę, która ma silne działania terapeutyczne.

Okazało się, że Złotnica może regulować poziom cukru we krwi, wspomagać zdrową pracę mózgu, łagodzić obrzęki oraz podrażnienia. Obecnie trwają jednak dalsze badania, które mają na celu dodatkowo potwierdzić, że składniki aktywne zawarte w tej roślinie działają także przeciwrakowo!

Gdzie należy szukać Złotnicy?

Większość jej odmian pochodzi z Azji oraz Ameryki Północnej. Część z nich objętych jest tam ochroną z uwagi na ryzyko wyginięcia. Nadmierne zużycie rośliny przez człowieka sprawia, że dostępność do niej jest znacznie ograniczona. Można znaleźć ją jedynie w komercyjnych produktach suplementacyjnych.

Czy istnieje jakiś zamiennik?

Eksperci uważają, że znalezienie go może być niezwykle trudne, ponieważ nie odkryto dotychczas żadnego zioła, które mogłoby wykazywać tak duże stężenie berberyny. Niemniej jednak jest ona zawarta również w korzeniach winogron, które są znacznie łatwiej dostępne a także w oregano, które stosujemy w swojej kuchni głównie jako przyprawę do dań śródziemnomorskich.

Chociaż część gatunków Złotnicy jest zagrożonych wyginięciem to inne, równie skuteczne w działaniu, są ogólnodostępne. Również one znajdują się jednak jedynie w suplementach – głównie w tych, o działaniu przeciwgrzybicznym. Preparaty te nie są kosztowne, ale zaleca się, aby dokładnie weryfikować źródło ich pochodzenia.

A czy Ty miałeś już okazję kiedykolwiek wypróbować działanie Złotnicy? Jeśli nie, to najwyższa pora to zmienić! Jak stosować to zioło? Wspomnieliśmy już, że można znaleźć je jedynie w suplementach, dlatego też zaleca się, aby spożywać je zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. W większości przypadków z mieszanki ziół, w składzie których znajduje się Złotnica, przygotowuje się herbaty oraz napary. Ich działanie ma niezwykle szerokie spektrum o czym można się przekonać już po kilku dniach od rozpoczęcia stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *