Ortezy ortopedyczne czy stabilizatory rehabilitacyjne – co wybrać?

Kontuzja stawu skokowego, barkowego, łokciowego czy kolanowego bywa bardzo bolesna i wymaga niemałej pracy nad powrotem do pełnej sprawności. Niemałe znaczenie w tym kontekście mają różnego rodzaju ortezy i stabilizatory rehabilitacyjne. Czasami potrzebne jest indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne.  

Stabilizatory, ortezy — zaopatrzenie ortopedyczne na miarę Twoich potrzeb

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje (przynajmniej częściowo) całkiem sporą grupę ortez i stabilizatorów. Kluczowe w wyborze odpowiedniego rozwiązania są jednak przede wszystkim wskazówki lekarza lub rehabilitanta, fizjoterapeuty. Chodzi przede wszystkim o idealne dopasowanie ortezy lub stabilizatora do rodzaju kontuzji, wymaganego stopnia unieruchomienia stawu. Czasami trzeba odpowiednio zabezpieczyć całą kończynę dolną, w wielu przypadkach wystarczy rozwiązanie o bardziej delikatnej konstrukcji. Ortezy ortopedyczne i stabilizatory rehabilitacyjne dają tutaj naprawdę sporo możliwości. Warto odpowiednio zadbać o wybór najlepszego rozwiązania, które może pomóc ci szybciej stanąć na nogi.

Stabilizator czy orteza?

Stabilizatory, ortezy, opaski ortopedyczne to bardzo szeroki zestaw produktów rehabilitacyjnych, które chronią stawy przed dalszym uszkodzeniem, a także wspomagają proces rehabilitacji. Niezależnie od tego, czy interesują cię ortezy i stabilizatory na kolano dla sportowców czy też szukasz rozwiązania dla osoby starszej, wracającej do zdrowia po poważniejszym wypadku, najważniejsze jest dopasowanie konkretnej ortezy lub stabilizatora do stanu zdrowia pacjenta, zakresu uszkodzeń, etapu rehabilitacji, na którym aktualnie znajduje się pacjent.

Orteza to rozwiązania o bardzo sztywnej i stabilnej konstrukcji, która może stanowić alternatywę dla opatrunku gipsowego. Pozwala więc na pełne unieruchomienie chorej okolicy. W ten sposób zyskuje się pełną kontrolę nad ruchomością. To z kolei otwiera drogę go korekcji powstałych zniekształceń i przywracania utraconych funkcji.

Z kolei stabilizator jest rozwiązaniem o zdecydowanie lżejszej, delikatniejszej konstrukcji. Pełni on przede wszystkim funkcje kompresyjne i stabilizujące. To cenne wsparcie przy drobniejszych kontuzjach i urazach (w tym tych dotykających sportowców), a także narzędzie wykorzystywane przy aktywnej rehabilitacji. Przede wszystkim stabilizator nie ogranicza ruchów, zapewnia łagodną stabilizację. Niweluje jednak przeciążenia przy wysiłku fizycznym.

Indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie ortopedyczne, koniecznie skonsultuj się z ortopedą, chirurgiem, lekarzem prowadzącym lub rehabilitantem. Zdarza się bowiem, że w szczególnych przypadkach potrzebne jest indywidualne zamówienie na konkretny rodzaj stabilizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *