Owsiki u dzieci

Owsiki u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Owsiki u dzieciOwsiki – zwane także jako nicień barwy białej. Do charakterystycznych cech tego osobnika należy z pewnością długi i wijący kształt. Obecność potwierdzona owsików powoduje chorobę zwaną owsicą. Szczególnym miejscem pobytu owsików w organizmie ludzkim jest jelito grube, wyrostek robaczkowy oraz końcowy odcinek jelita cienkiego gdzie potrafią przebywać, aż do fazy końcowej ich życia. Należy pamiętać i mieć na uwadze to iż pasożyty te są dwupłciowe. Co to oznacza w praktyce? Otóż samica jest odpowiedzialna za składanie jaj, a rolą samca jest jej zaplemnienie. Samica natomiast potrafi żyć do 4 tygodni, po których „wędruje” z jelita grubego w kierunku odbytu, aby tam złożyć jaja zawierające larwy owsików.

Średnia liczba złożonych jaj u zakażonego człowieka waha się od 8 tys. do 12 tys.

Przyczyny

Owsiki najbardziej popularne są wśród dzieci w szczególności błyskawicznie rozprzestrzeniają się w przedszkolach, żłobkach itp. Można się nimi zarazić, jedząc zabrudzone jajami owoce lub warzywa. Jedynym źródłem jaj są ludzie. Z połkniętych jaj w jelitach wykluwają się owsiki, które dojrzewają w ciągu 2 tygodni. W nocy dorosłe samice wychodzą przez odbyt na zewnątrz i tam składają jaja. Niestety charakterystyczna wydzielina która są pokryte jaja powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dlatego niejednokrotnie można zaobserwować u dziecka odruch który skutkuje drapaniem okolic odbytu. W jego konsekwencji jaja larwy zostają przeniesione na skórę rąk i paznokci a następnie rozniesione po pościeli, zabawkach a niekiedy do ust, gdzie trafiają do przewodu pokarmowego stając się źródłem kolejnego zakażenia.

Objawy

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów owsików szczególnie wśród dzieci zaliczamy:
– świąd w okolicy odbytu,
– rozdrażnienie dziecka,
– trudności w koncentracji,
– zaburzenia snu,
– spadek apetytu,
– nudności,
– osłabienie,
– podkrążone oczy,
– zgrzytanie zębami.

Zakażenie owsikami może przebiegać bezobjawowo ale u dziewczynek może także dojść do infekcji sromu i pochwy, co objawia się pieczeniem i białymi upławami.

Leczenie

Obecność owsików stwierdza się laboratoryjnie w tym celu konieczne jest pobranie próbki kału lub wymazu z okolicy odbytu, wykonywany przylepcem przypominającym taśmę klejącą.

Badania powtarza się kilkakrotnie i dopiero na tej podstawie stwierdza obecność lub nieobecność owsików. Zdarza się, że laboratorium nie jest potrzebne, bo pasożyty widać gołym okiem w kale dziecka albo w rejonach jego krocza i odbytu.

Co ważne leczenie powinno objąć nie tylko malucha, ale wszystkich członków rodziny. Być może nie odczuwają oni jeszcze objawów owsicy, ale bardzo możliwe że są już zarażeni.

W celu ograniczenia możliwości dalszego rozwijania się choroby należy dość krótko przyciąć dziecku paznokcie, postarać się ograniczyć wkładanie rączek do buzi oraz nie lizanie dłoni. Wskazane jest zakładanie maluchowi na noc specjalnych rękawiczek. Staramy się zwiększyć codzienną higienę, a więc zmieniamy co wieczór nie tylko bieliznę, ale też ręczniki. Także pościel wymieniamy częściej niż dotychczas. Wszystko pierzemy w temperaturze 95°C, zaś przed ubraniem dziecku – prasujemy żelazkiem. Rączki malca myjemy nie tylko przed posiłkiem, czy po skorzystaniu z toalety, ale też po zabawie czy kontakcie z jakimikolwiek przedmiotami.

W celu wyeliminowania pasożyta u dziecka należy zastosować takie środki jak:
– vermox,
– pyrantel.

Środki te podaje się jednorazowo i powtarza po 2 tygodniach. Zaleca się także leczenie jednocześnie wszystkich członków rodziny lub środowiska dziecięcego.

Powszechnie przyjęło się iż owsica to choroba przedszkolaków, ponieważ to właśnie wśród dzieci, które mają stały, regularny kontakt z rówieśnikami, objawy obserwuje się najczęściej. Tym czasem owsiki chętnie zaglądają do mieszkań nawet tych maluchów, które do przedszkola nie chodzą. Czy istnieją wiec sposoby na to, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się niepożądanych bakterii?

Owsiki u dzieciMałe dzieci są szczególnie narażone na zakażenie, ponieważ nie mają one wystarczającej świadomości tego, jak ważne jest przestrzeganie zasad codziennej higieny. Możliwość zarażenia zwiększa się w okresie letnim, gdyż wówczas dzieci więcej czasu spęczają na dworze.
Niestety, nie ma recepty na uniknięcie owsicy.

Co robić aby zminimalizować ryzyko zachorowania na owsiki wśród dzieci? W szczególności zaleca się:
– przestrzeganie ogólnych zasad higieny
– dokładne mycie rąk przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety czy po zabawie,
– regularne obcinanie paznokci,
– czyszczenie i dezynfekowanie zabawek,
– dokładne mycie owoców i warzyw,
– zwrócenie uwagi na obgryzanie paznokci i eliminacja tego nawyku
– wydzielenie osobnych ręczników dla malucha
– dbanie o czystość ubrań.

Owsica nie niesie ryzyka powikłań, niemniej jednak tylko wówczas kiedy jej leczenie jest przeprowadzane prawidłowo. W przypadku zaniedbań lub zaniechania w ogóle leczenia konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. W szczególności takie zachowanie może doprowadzić do:
– zapalenie skóry,
– uszkodzenia skóry
– wtórnego zakażenia.

Komentarze

  1. moja córeczka zaraziła się owsikami w przedszkolu, od razu poinformowałam nauczycielkę i zgłosiłyśmy się do lekarza, szybka kuracja lewkiem Pyrantelum medana zaradziła sprawie, ale cała rodzina musiała zostać objęta leczeniem, ale daliśmy radę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *