Kolka jelitowa w ciąży

Kolka jelitowa w ciąży – przyczyny, symptomy oraz leczenie

Kolka jelitowa w ciąży jest to dolegliwość, która powstaje w rezultacie skurczu jelit. Do powstania kolki jelitowej prowadzą zaparcia, zbyt duża ilość gazów w jelitach, nieprawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe, a także siedzący tryb życia. Kolka jelitowa w ciąży ma takie same symptomy jak kolka przebiegająca u pozostałych osób. Odczuwa się wówczas kłujący ból w jelitach. W jaki sposób można radzić sobie z kolką jelitową w ciąży?

Kolka jelitowa – co to jest?

Kolka jelitowa informuje o swojej obecności przez nagły kujący ból w jamie brzusznej. Wynika on ze skurczu mięśniówki gładkiej jelit.

Skurcz spowodowany jest najczęściej przez nadmiar gazów jelitowych, a także zaparć. Podkreślić należy fakt, że kolka jelitowa może mieć charakter wędrujący. Kolka jelitowa występuje najczęściej u niemowląt, gdyż ich układ pokarmowy nie jest w pełni uformowany. Występuje ona również u dorosłych. Szczególnie bardzo uciążliwa jest kolka jelitowa w ciąży.

Kolka jelitowa w ciąży – przyczyny

Kolka jelitowa u kobiet w ciąży wykazuje takie same przyczyny jak w przypadku pozostałych dorosłych. U źródła kolki jelitowej u osób dorosłych, a także kobiet w ciąży stoi skurcz mięśni gładkich w jelicie. Do skurczu jelit przyczyniają się następujące elementy:

  • zaparcia – podkreślić należy, że ciąża to taki czas, w którym występują częste problemy z wypróżnianiem, nagromadzeniem mas kałowych, a ponadto rozdęcia pętli jelitowych.
  • wzdęcia – zbyt duża ilość gazów w jelitach, która przyczynia się do rozdęcia ściany jelita, a w konsekwencji powstania bólu,
  • produkty ciężkostrawne w diecie, tłuste oraz smażone, również spożywanie napojów gazowanych,
  • szybkie spożywanie pokarmów, podejmowanie rozmowy podczas jedzenia – takie zachowanie doprowadza do nagromadzenia powietrza, a tym samym gazów w jelicie,
  • nietolerancje pokarmowe, a także alergie,
  • siedzący tryb życia,
  • nieswoiste zapalenie jelita.

Kolka jelitowa w ciąży – symptomy

Kolka jelitowa ujawnia swoją obecność przez nagły ból brzucha, które często przyrównywany jest do kłucia w jelitach. Kolkowe bóle brzucha najczęściej zlokalizowane są w dolnym fragmencie brzucha.

W miarę jak dochodzi do kształtowania się ciąży, a także wraz ze wzrostem macicy, może dochodzić do mocniejszego uciskania jelit z prawej bądź lewej strony, zapewniając dodatkowe symptomy kłucia w boku. Dotkliwe skurcze jelit w ciąży zwiększają się wraz z upływem czasu. Na początku ból ma charakter tlący, w konsekwencji dochodzi do jego narastania oraz po określonym czasie osiągną najwyższy stopień nasilenia, po czym odpuszcza. Podkreślić należy fakt, że ból obecny przy kolce jelitowej niejednokrotnie zmienia swoją lokalizację, a więc ma charakter wędrujący.

Poza bólem w kolce jelitowej dochodzi objaw w postaci wzdętego brzucha, a także spadku apetytu ze względu na symptomy despeptyczne, a więc nudności i wymioty. Co więcej, mogą także wystąpić trudności związane z wypróżnieniem, a wiec od zaparcia po biegunkę.

Jaka jest długość trwania kolki jelitowej w ciąży? Może ona trwać kilka minut, ale również zdarzają się sytuacje, gdy występuje przez kilka godzin.

Kolka jelitowa, nerkowa, a może wyrostek?

Zauważyć należy, że objaw kłucia w boku nie musi świadczyć o obecności kolki jelitowej. Może to być sygnał informujący o innym rodzaju schorzenia. W przypadku podejrzewania kolki jelitowej w prawym boku specjalista powinien wziąć wówczas pod uwagę obecność kolki żółciowej spowodowanej przez kamicę żółciową bądź zapalenie woreczka robaczkowego.

Ból powstający w przypadku kamicy żółciowej jest także podobnie kłujący jak przy kolce jelitowej. Przyczynia się również nudności, a także wzdęć. Różnica natomiast polega na innej lokalizacji. Dolegliwość bólowa odczuwana jest pod prawym łukiem żebrowym. Opisane schorzenia różnicowane są przez badanie fizykalne. W razie pewnych wątpliwości przeprowadza się właściwe badania biochemiczne oraz USG jamy brzusznej. Rodzaj bólu, który pojawia się w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, nie ulega samoistnemu ustaniu. Dodatkowo mogą także wystąpić symptomy takie jak: poty, duża bolesność, gorączka, a także twardość brzucha.

Kolka jelitowa w lewym oraz prawym boku musi być różnicowana z kolką nerkową. Druga z wymienionych powstaje na skutek obecności złogów (kamieni nerkowych) w moczowodach. Ból obecny przy kamicy nerkowej wyróżnia się promieniowaniem do pleców po stronie określonego moczowodu. Co więcej, obserwuje się także krwiomocz, wymioty oraz nudności. Musi być leczona w warunkach szpitalnych.

W przypadku, gdy bóle jelit w ciąży są bardzo silne, a ponadto odporne na leczenie i dodatkowo występują inne symptomy, takie jak gorączka, wymioty, biegunka oraz krwawe w stolcu niezbędnym działaniem jest konsultacja z lekarzem. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę alergię pokarmową, zatrucie pokarmowe, bądź też nieswoiste zapalenie jelit.

Kolka jelitowa w ciąży – leczenie

Metodą radzenia sobie z kolką jelitową w ciąży jest wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych, a więc unikać spożywania napojów gazowanych, tłustych potraw, a także jedzenia w pośpiechu.

Kolka jelitowa ulega nasileniu podczas chodzenia, dlatego też ważnym działaniem jest położenie się na lewym boku, a także podkurczenie nóg. Ulgę przyniesie również ciepły okład. Należy pamiętać, że w ciąży nie można przyjmować żadnych leków rozkurczających, a także przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Dobrym sposobem na kolkę są herbatki ziołowe, na przykład z kopru włoskiego czy mięty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *