Zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak sobie z nimi poradzić? Zaparcia w połodu

Zaparcia po porodzie, niestety bardzo często towarzyszą Panią, które urodziły dopiero co dziecko. Zaparcia są jednym spośród kłopotów żołądkowych połączonych z ciążą oraz połogiem, jakie powodują, iż pojawienie się dziecka na świecie ma własne mniej przyjemne strony. Wedle lekarskiej definicji o zaparciach można mówić wówczas, kiedy do wypróżnień dochodzi mniej aniżeli trzy razy w tygodniu. To, iż kobieta nie wypróżnia się 2-4 dni po porodzie, uznawane jest za sprawę dość normalną oraz nie jest jeszcze stosowane jako zaparcie, jedynie skutek oczyszczenia jelit podczas bądź przed porodem. Kobiety mogą czuć wrażenie pełności w dolnej partii ciała po porodzie – jest to efekt obrzęku tkanek dookoła pochwy, krocza oraz odbytu – oraz nie można mylić jej z potrzebą wypróżnienia.

Czy wiesz, gdy po porodzie można mówić o zaparciach?

O zaparciach mówimy wówczas, kiedy do wypróżnień dochodzi mniej aniżeli 3 razy w tygodniu, pojawiają się przy tymże bóle brzucha, gazy, wzdęcia, kolki jelitowe. Po porodzie, w okresie połogu, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana oraz cięższa do wykrycia. Czemu? Gdyż to, iż nie wypróżniasz się chociażby 4 dni po porodzie, jest rzeczą naturalną. Do owego możesz mieć poczucie pełności w dolnej partii brzucha – wynika to z obrzęku tkanek dookoła pochwy, krocza oraz odbytu. Nie mówi to o kłopocie z wypróżnianiem się. Gdy kobieta nie wypróżnia się do 4 dni po porodzie, jest to naturalne.

Zatwardzenie w okresie połogu

Połóg, więc dochodzenie do sprawności po porodzie trwa 6 tygodni. Brak wypróżnienia od dwóch do czterech dni po porodzie nie winien budzić strachu. Kobieta może w tymże okresie mieć poczucie pełności w dolnej partii brzucha, co pochodzi z obrzęku tkanek dookoła pochwy, krocza oraz odbytu – nie jest to jednakże znak informujący o kłopotach z wypróżnianiem. Gdy po tymże czasie kobieta oddaje stolec rzadziej aniżeli 3 razy w tygodniu, mamy do czynienia z zaparciami. Wypróżnianie może być nieprzyjemne, gdyż mięśnie po porodzie mogą być jeszcze zwiotczałe. Żeby zmniejszyć ból, należałoby usiąść w pozycji, w jakiej kolana są możliwie wysoko – najlepiej podstawić coś pod nogi, np. niewielkie krzesełko.

Podstawy zaparć po porodzie

Ogólnie, młodej matce zaparcia mogą się zdarzyć niezależnie od niedawno ukończonego porodu. Przede wszystkim, należy pamiętać, iż częstość wypróżniania się może się zmieniać oraz czasem czujemy taką potrzebę dwa razy w przeciągu dnia, czasem co trzy dni. Gdy jednakże rzeczywiście są kłopoty] na tymże polu, należy się nimi zająć. Zaparcia po porodzie mogą mieć swoją podstawę w złej diecie, schorzeniach hormonalnych. Czasem także są rezultatem stresu. Mogą również informować o rozmaitych zaburzeniach, jednakże wówczas występują z innymi symptomami, nie należy zatem niepokoić się na zapas.

Zaparcia są dolegliwością zdarzającą się po porodzie, zwłaszcza gdy był on wykonany za pomocą cesarskiego cięcia – wówczas ponieważ może dojść do przejściowego niedowładu jelita grubego – niedrożności jelit. Kłopot jest również kiedy w okresie porodu potrzebne było nacięcie krocza bądź doszło do jego rozdarcia. Jak już nadmieniono, na właściwe oddziaływanie jelit mają także wpływ hormony, i w ciąży ich poziom znamiennie się zmienia. Dodatkowo, sam poród może zahamować perystaltykę jelit. Podstaw jest niewątpliwie dużo, dobrze jest doraźnie sobie pomóc oraz skonsultować się ze specjalistą.

Czy zaparcia po porodzie są groźne

Zaparcia po porodzie są zupełnie normalne. Jeśli są krótkotrwale, to nie ma powodów do strachu. Całkowicie odmiennie wygląda sytuacja w wypadku, kiedy uciążliwa przypadłość trwa poprzez następne tygodnie, i chociażby miesiące. Wypełnione jelita nie jedynie krępują macicę, lecz ponadto mogą doprowadzać do hemoroidów, stanów zapalnych końcowego odcinka jelita grubego, uszkodzenia błony śluzowej odbytu, i również powstawania kamieni kałowych zamykających światło jelita, co w konsekwencji może doprowadzać do jego niedrożności. Więc zaparcia po porodzie to taka dolegliwość, jakiej zignorowanie może doprowadzać do niebezpiecznych konsekwencji.

Jak mogę zmniejszyć zaparcia po porodzie?

Po narodzeniu dziecka rozpocznij spożywać oraz wypijać systematycznie, jak jedynie możesz, próbuj wstać oraz poruszać się. Płyny wywołują, iż stolec staje się miękki oraz łatwiejszy do przejścia. Atmosfera na oddziałach szpitalnych może być niezwykle sucha, dzięki czemu można szybko się odwodnić, nie zdając sobie z owego sprawy. Najlepiej wypijać od 8 do 10 szklanek płynów dziennie. Gdy karmisz piersią oraz poczujesz pragnienie, zawsze upewnij się, iż masz pod ręką napój. Spożywaj żywność o dużej zawartości błonnika, w tymże artykuły pełnoziarniste i owoce oraz warzywa. Napoje z jabłek oraz winogron mogą także efektywnie zminimalizować zaparcia po porodzie.

Owoce owe zawierają dużo sorbitolu, jaki jest naturalnym środkiem czyszczącym. Bądź ostrożna, dołączając do własnej diety dodatkowy błonnik. Poniektórym paniom może pomóc w ruchach jelit, lecz u pozostałych wywołuje skurcze brzucha oraz wzdęcia. Wiele zależy od owego, co dokładnie działa akurat na Ciebie. Utrzymanie aktywności pomaga zmniejszyć zaparcia po porodzie, więc wybieraj się na krótkie spacery po oddziale bądź w domu. Zbyt długie siedzenie bądź leżenie powoduje, iż zaparcie jest bardziej prawdopodobne.

Komentarze

  1. Sama miałam zaparcia po porodzie. W połogu gdy jeszcze wszystko boli każda dodatkowa dolegliwość dokucza jeszcze bardziej. Mnie bardzo wtedy pomogły czopki, które poleciła mi położna środowiskowa w trakcie jednej z wizyt. Są super – naturalne i nie uzależniające więc można je stosować bezpiecznie

  2. Tak znam te czopki i też z nich korzystałam po porodzie i z tego co pamiętam też podczas ciąży. szybka ulga i nie działają inwazyjnie. to było dla mnie ważne bo raz użyłam środka przeczyszczającego i siedziałam pół dnia w toalecie. Tutaj nie ma czegoś takie. Na szczęście :)

  3. U mnie zaparcia po ciąży spowodowały wystąpienie bardzo bolesnych hemoroidów. Powinnam kupić wcześniej musujące czopki i nie miałabym teraz problemów. Teraz ja nie wypróżnię się o czasie, to używam czopków, bardzo mi pomagają, już 10-15 minut od włożenia wypróżniam się z łatwością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *