Niepokojące objawy w ciąży

Niepokojące objawy w ciąży – co może nas niepokoić w ciąży?

Niepokojące objawy w ciąży – ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. To czas, gdy organizm kobiety zmienia się diametralnie po to aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu oraz umożliwić mu przyjście na świat.

W okresie ciąży, szczególnie w pierwszym jej trymestrze przyszła mama odczuwa wiele dolegliwości związanych z działaniem hormonów takich jak progesteron czy estrogen. Przemęczenie, senność, zmiany w apetycie, nudności, wymioty, drażliwość czy wahania nastrojów są symptomami ciąży, z którymi zmaga się wiele ciężarnych. Symptomy te nie powinny być przyczyną zmartwień ciężarnych. Jednak istnieje kilka objawów świadczących o wystąpieniu problemów, które mogą zagrozić zdrowiu lub życiu maluszka. Dlatego bardzo istotne jest, aby przyszła mama była pod stałą opieką lekarza ginekologa oraz to aby dokładnie obserwowała swoje ciało i zmiany w nim zachodzące.

Wśród niepokojących objawów wyróżnić możemy:

– krwawienie z dróg rodnych,

– osłabienie ruchów płodu,

– czynność skurczowa macicy (przez 38 tygodniem ciąży),

ból brzucha,

– świąd skóry lub jej zażółcenie,

– odpływanie wód płodowych (przed 38 tygodniem ciąży),

– wysoki poziom cukru we krwi ciężarnej.

Krwawienie z dróg rodnych

Jedynym krwawieniem, które nie powinno wzbudzać niepokoju wśród ciężarnych to krwawienie implantacyjne (występuje ono zazwyczaj około 12-14 dnia od zapłodnienia i często mylone jest z miesiączką). Krwawienie jest skutkiem zagnieżdżenia się zarodka w macicy, zazwyczaj występuje w postaci plamienia.

Wszelkie inne krwawienia są działaniami wskazującymi na nieprawidłowości. W przypadku ich wystąpienia przyszła mama powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym dochodzi do wielu poronień. Najczęstszą przyczyną utraty wczesnej ciąży są wady genetyczne zarodka, powstające całkowicie przypadkowo. I to właśnie krwawienie – zwłaszcza obite, któremu towarzyszą skurcze w dolnej partii brzucha jest objawem poronienia.

Krwawienie może również być objawem ciąży pozamacicznej. To ciąża, w przypadku której zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu (np. jajowód, jajnik). Ciąża taka zagraża życiu matki, ponieważ rosnący płód może uszkodzić jej naczynia krwionośne doprowadzając tym samym do krwotoku. Dodatkowo, zarodek, który nie zagnieździł się w macicy nie ma szans na prawidłowy rozwój a tym samym dochodzi do jego obumarcia.

Krwawienie pojawia się również w przypadku urazu dróg rodnych, chorób szyjki macicy czy nowotworu.

Również oddzielające się łożysko lub łożysko przodujące (sytuacja gdy łożysko jest umiejscowione zbyt blisko szyjki macicy) powoduje krwawienia, które są bardzo niebezpieczne dla płodu.

Przyczyną krwawienia może być również małe stężenie progesteronu – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży.

Krwawienie może być również symptomem porodu przedwczesnego.

Osłabienie ruchów płodu

Ciężarna zaczyna odczuwać ruchy dziecka ok 20 tygodnia ciąży. Począwszy od tego momentu powinno ich być ok. 10 na każde 2 godziny. Osłabienie ruchów płodu może być przyczyną niedotlenienia dziecka, które stanowi zagrożenie jego życia. Każda przyszła mama powinna monitorować aktywność swojego maluszka.

Czynność skurczowa macicy

Czynność skurczowa macicy świadczy o rozpoczęciu się akcji porodowej. Poród przed 38 tygodniem ciąży jest uznawany za poród przedwczesny. Dzieci przedwcześnie urodzone narażone są na wiele różnorodnych zagrożeń m.in. krwawienia wewnątrzmózgowe, zapalenie jelit, niewydolność oddechową. Wśród wcześniaków obserwuje się zwiększoną umieralność okołoporodową.

Ból brzucha

Bóle brzucha obok krwawienia mogą być oznaką poronienia lub ciąży pozamacicznej. Bóle brzucha mogą również być symptomem zespołu HELLP (zespół objawów stanu przedrzucawkowego takich jak: rozpad czerwonych krwinek, podwyższony poziom enzymów wątrobowych, mała ilość płytek krwi), który jest bardzo niebezpieczny zarówna dla matki jak i dziecka) . Dodatkowo bóle brzucha świadczą o chorobach cywilizacyjnych takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie nerek lub kamienica nerkowa, zapalanie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego. Wszystkie te choroby zagrażają życiu matki.

Świąd skóry lub jej zażółcenie

W początkowym etapie ciąży świąd skóry – zwłaszcza minimalny nie powinien wzbudzać obaw. Natomiast nasilający się świąd, lub jego wystąpienie w drugiej połowie ciąży jest objawem zaburzeń pracy wątroby. Cholestaza ciężarnych stanowi istotne zagrożenie dla dziecka, powodując niedotlenienie, poród przedwczesny lub obumarcie płodu. Cholestaza rozpoczyna się od swędzenia skóry w okolicach dłoni i stóp, następnie obejmuje całe ciało. W późniejszym etapie następuje zżółknięcie skóry i błon śluzowych.

Odpływanie wód płodowych

Wyciek płynu owodniowego jest symptomem rozpoczęcia się akcji porodowej. Akcja porodowa przed 38 tygodniem ciąży jest niebezpieczna dla płodu. Niebezpieczeństwa dla płodu zostały opisane w punkcie dotyczącym czynności skurczowej macicy.

Wysoki poziom cukru we krwi ciężarnej

Wysoki poziom cukru we krwi ciężarnej świadczy o cukrzycy ciążowej, która jest skutkiem zaburzenia tolerancji glukozy. W takiej sytuacji przyszła mama musi przyjmować insulinę i stosować specjalną dietę.

Należy pamiętać, ze ciąża to szczególny okres w życiu przyszłej mamy. W tym czasie kobieta powinna z należytą starannością obserwować swój organizm i w przypadku pojawienia się komplikacji natychmiast udać do lekarza. Zaburzenia we wczesnym stadium są możliwe do wyeliminowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *