Lot samolotem w ciąży

Lot samolotem w ciąży – kiedy należy zrezygnować z lotu?

Lot samolotem w ciąży jest obecnie czymś normalnym i mało kogo dziwi. Wiele kobiet ciężarnych nie wie jednak, czy aby na pewno może wybrać się na wakacje tym środkiem transportu. Przy zachowaniu pewnych środków ostrożności jest to oczywiście możliwe, ale należy pamiętać, że to lekarz prowadzący ciążę musi wyrazić zgodę na podróż samolotem.

Wakacje w ciąży

Ciąża to piękny okres w życiu, a wiele kobiet chce wykorzystać ostatnie chwile bez maluszka, by wybrać się na wakacje we dwoje. Dodatkowo odpoczynek od pracy czy codziennych obowiązków dobrze robi każdej przyszłej matce. Wakacje w ciąży można zorganizować bez względu na termin – w końcu samolotem można lecieć zarówno podczas pełni lata, jak i zimy. Czasem naładowanie baterii w okresie jesienno-zimowym sprawi, że ciężarna będzie miała więcej energii do działania, poprawi swój nastrój i jednocześnie będzie mogła podreperować odporność. Dawka słońca i ciepła na pewno jej nie zaszkodzi.

Latanie samolotem w ciąży

Jest wiele kobiet, które często podróżują lub z racji wykonywanej pracy muszą podejmować się latania samolotem, traktując to jako coś normalnego. Lot samolotem w ciąży nie jest zakazany, szczególnie jeśli przebiega ona prawidłowo. Oczywiście nie w każdym terminie dobrze jest organizować lot. W pierwszym trymestrze podróż samolotem może nasilać nieprzyjemne ciążowe objawy, takie jak choćby nudności, dodatkowo ciąża dopiero się rozwija, a zarodek jest podatny na wszelkie czynniki szkodliwe. Lekarze ginekolodzy zalecają, by podróżować samolotem w okresie od 14 do 27 tygodnia ciąży, kiedy samopoczucie kobiety jest najlepsze, a narządy dziecka rozwinięte.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że podróż samolotem zawsze powoduje zmiany ciśnienia oraz na większych wysokościach jest zmniejszona ilość tlenu w powietrzu. Może się to negatywnie odbijać na samopoczuciu ciężarnej. Przed podróżą należy sprawdzić przepisy linii lotniczych – niektóre mogą wymagać zaświadczenia lekarskiego w przypadku widocznej ciąży, a większość linii zakazuje lotów po ukończeniu 36, czasem nawet 32 tygodnia ciąży. Wiąże się to z ryzykiem przedwczesnego porodu, zasłabnięcia czy kłopotów z krążeniem u kobiety spodziewającej się dziecka.

O czym należy pamiętać przed podróżą?

Każdy lot samolotem w ciąży musi być poprzedzony konsultacją lekarską. Dopiero ginekolog prowadzący ciążę może stwierdzić, czy stan zdrowia dziecka oraz matki pozwala na dalsze podróże. Jeśli występują jakiekolwiek problemy. Takiej jak:

  • bóle brzucha,
  • plamienia,
  • krwawienia
  • nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, może zalecić wyjazd w innym terminie lub nawet po zakończeniu ciąży.

Warto poprosić lekarza o zaświadczenie odnośnie braku przeciwwskazań na lot w ciąży. Obsługa lotniska lub linii lotniczych może o nie poprosić, szczególnie jeśli ciąża jest już widoczna.

Na wyjazd koniecznie należy zabrać ze sobą EKUZ, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz dokumenty dotyczące przebiegu ciąży – kartę ciąży oraz wyniki badań.

Warto wybrać odpowiedni kierunek – ciężarne powinny unikać egzotycznych miejsc, gdzie istnieje ryzyko zakażenia chorobami groźnymi dla rozwoju płodu. Najlepiej, jeśli lot nie trwa więcej niż maksymalnie 3-4 godziny.

Na lotnisku ciężarna powinna poprosić o kontrolę osobistą – pozwala to uniknąć stania w kolejce oraz przechodzenia przez bramkę magnetyczną. Kobieta w ciąży nie może być również narażona na działanie promieni rentgenowskich.

Pasy bezpieczeństwa należy obowiązkowo zapinać podczas lotu, jednak pod brzuchem. Ciężarna powinna zajmować miejsce, gdzie turbulencje są najmniej odczuwalne, a więc na skrzydle. Warto, by miała miejsce blisko przejścia i toalety. W czasie lotu może potrzebować skorzystać z WC, zaleca się również chociaż raz wstać i rozprostować nogi.

Kiedy należy zrezygnować z lotu?

Są sytuacje, podczas których ciężarna powinna zrezygnować z lotu. Ma to na celu ochronę zdrowia nienarodzonego maleństwa. W końcu wakacje mogą poczekać, szczególnie jeśli zagrożenie przewyższa korzyści płynące z tego tytułu.

Gdy ciąża jest zagrożona – podczas zagrożonej ciąży żaden lekarz nie wyrazi zgody na lot. Podróż może negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie ciężarnej, a zmiany ciśnienia nie są wtedy pożądane. Dodatkowo lepiej dmuchać na zimne, gdy istnieje ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.

Gdy kobieta boi się latać. Wiele osób boi się latać, dlatego lot samolotem w ciąży w takim wypadku jest kategorycznie odradzany. Stres i strach mogą powodować negatywne skutki dla płodu, a nawet wywołać poronienie. Lepiej lecieć w innym terminie lub wyjechać na bliższe wakacje samochodem.

Po 36 tygodniu ciąży – większość linii lotniczych nie zabierze na swój pokład pasażerki po 36 tygodniu ciąży. Nawet jeśli czuje się ona wyśmienicie. Istnieje bowiem ryzyko przedwczesnego porodu, problemów z krążeniem czy innych zaburzeń zdrowotnych. W tym czasie podróż nie jest już bezpieczna dla pasażerki. Niektóre linie lotnicze nie zabierają na swój pokład ciężarnych po 32 tygodniu ciąży – warto zawsze sprawdzać wewnętrzne regulaminy linii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *