Suche utonięcia

Suche utonięcia – objawy, przyczyny, symptomy, leczenie

Suche utonięcia jest to określenie dotyczące powikłań po podtopieniu bądź topieniu. Suche utonięcia są tak samo niebezpieczne, jak wtórne. W Polsce nie ma statystyk dotyczących suchych utonięć, jednakże wskazuje się, że występują one w 10-15% wszystkich utonięć. Scenariusz najczęściej jest podobny, po powrocie do domu z basenu, bądź jeziora zmęczone dziecko układa się do odpoczynku i powoli tonie w czasie drzemki. Na czym polegają i z jakimi symptomami jest to związane? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która znalazła się w takiej sytuacji?

Suche utonięcia stanowią duże zagrożenie dla życia człowieka korzystającego z kąpieli w morzu, pływalni bądź jeziorze. Niejednokrotnie utożsamiane są także z wtórnymi utonięciami. Jednak zjawiska te różnią się od siebie i nie należy ich łączyć ze sobą bądź też zamiennie używać nazw.

Utonięcia

Utonięciem określa się sytuację, w której dochodzi do uduszenia w wyniku zalania dróg oddechowych przez zanurzenie w wodzie. Fakt ten doprowadza do odcięcia dostępu powietrza, co skutkuje niedotlenieniem organizmu. W rezultacie wzrostu dwutlenku węgla w krwi tonący próbuje zaczerpnąć powietrza. Wtedy do płuc oraz żołądka dostaje się ciecz.

Toniecie, trwa od 3 do 5 minut. Zdecydowana większość utonięć to nieszczęśliwe sytuacje w zbiornikach wód naturalnych podczas wakacji i wypoczynku nad jeziorem. Podkreślić należy fakt, że do utonięć dochodzi także w basenach oraz sztucznych zbiornikach wodnych. Utonięcia są również rezultatem działań samobójczych oraz zabójstw.

Suche utonięcia – co to jest?

Suche utonięcie jest stanem, który powstaje w wyniku dostania się płynu do nosogardzieli człowieka. Mimo tego, że płyn nie przedostaje się do płuc i nie przyczynia się do zalewania pęcherzyków płucnych, to doprowadza do podrażnienia dróg oddechowych oraz wywołuje automatyczne skurcze głośni. Takie działanie należy do odruchów obronnych krtani, które zabezpieczają płuca przed zalaniem płynem.

W rezultacie następuje zamknięcie dróg oddechowych, co prowadzi do ograniczenia dostarczania tlenu do płuc, a także niedotlenienia. Zablokowaniu ulega ponadto usuwanie dwutlenku węgla z organizmu. Podkreślić należy fakt, że suche utonięcia mogą powstać w wyniku kilku kropli cieczy.

Suche utonięcia są niezwykle niebezpieczne, gdyż nie dają natychmiastowych symptomów, a w tym szansy na szybkie działanie i udzielnie stosownej pomocy. Do takiego rodzaju usunięcia może dojść nawet po kilku minutach od wyjścia z wody. Dlatego też jest określane jako cichy zabójca.

Suche utonięcia – symptomy

W przypadku suchych utonięć objawy występują w momencie podrażnienia przez ciecz dróg oddechowych i pojawienia się pierwszych skurczów krtani. W przypadku, gdy ktoś informuje, że zachłysnął się wodą bądź źle przełknął ślinę, trzeba go wówczas bacznie obserwować.

Symptomy suchego utonięcia są następujące:

  • silny kaszel, który niejednokrotnie połączony jest z wymiotami oraz wydzielaniem gęstej silny. Kaszel to podstawowy odruch obronny organizmu podejmującego walkę z pozbyciem się czynnika, który powoduje podrażnienie krtani.
  • dolegliwości bólowe w górnym obszarze klatki piersiowej,
  • trudności z oddychaniem, a także duszności,
  • senność, zmęczenie, otępienie oraz zawroty głowy,
  • utrata przytomności.

Podkreślić należy fakt, że symptomy suchego utonięcia ulegają nasileniu podczas leżenia.

Suche utonięcia – przyczyny

Suche utonięcia powstają na skutek przedostania się cieczy do nosogardzieli. Najczęstsza przyczyna takiego stanu rzeczy to zachłyśniecie się wodą podczas kąpieli oraz zabawy w wodzie. Często dochodzi do niego w wyniku nieprawidłowo przełkniętej śliny lub łapczywego picia po silnym wysiłku fizycznym, w sytuacji gdy organizm szybko oraz ciężko oddycha.

Gdy pojawiają się symptomy związane z suchym utonięciem, niezwłocznie trzeba udzielić pierwszej pomocy. Szybkie działanie może przyczynić się do uratowania życia. Do śmierci może dojść nie na skutek samego suchego utonięcia, ale przez powikłanie powstałe po zachłyśnięciu się wodą oraz niedotlenieniu.

Suche utonięcia – jakie działania należy podjąć, udzielając pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc rozpoczyna się w chwili dostrzeżenia symptomów suchego utonięcia. W tym przypadku najważniejszy jest spokój. Gdy doszło do kaszlu u poszkodowanego, który nie pomogą w usunięciu cieczy, trzeba zalecić uniesienie ramion bądź też wykonanie skłonu do przodu. Co więcej, należy oprzeć ręce o uda i przystąpić do uciskania, rozcierania lub oklepywania obszaru międzypłytkowego, co wpłynie na przyspieszenie wypłynięcia płynu z dróg oddechowych.

Przy akcji polegającej na odkrztuszaniu trzeba głośno przypominać o zrównoważonym i spokojnym nabieraniu powietrza między atakami kaszlowymi.

Gdy pojawiają się duszności oraz trudności z oddychaniem, ból klatki piersiowej lub zawroty głowy, trzeba ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej. Nie należy także przerywać monitorowania chorego, a także rytmu jego oddechu. Kiedy symptomy nadal są obecne, trzeba wezwać pogotowie ratunkowe oraz czekać na przybycie razem z osobą poszkodowaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *