Alergia a karmienie piersią

Alergia a karmienie piersią – alergeny w pokarmie matki, symptomy

Alergia a karmienie piersią – wielu rodziców mających kłopoty z alergią pragnie uniknąć alergii u swego potomstwa. Jak tego dokonać? Nie da się zupełnie wyeliminować ryzyka rozwoju alergii, zwłaszcza u dzieci obciążonych genetycznie, jednak można zapobiegać alergiom i chronić dziecko przed zbyt wczesnym kontaktem z alergenami.

Jednym ze sposobów na alergię jest karmienie piersią. To także rewelacyjny sposób dla urodzonych alergików.

Alergia a karmienie piersią

Podkreślić należy, iż karmienie piersią nie gwarantuje że dziecko będzie pozbawione alergii, zwłaszcza jeśli alergikiem się urodziło. Mimo o pokarm matki minimalizuje wystąpienie alergii. Na alergię pokarmową narażonych jest od 0,5-2 procent dzieci karmionych piersią.

Alergia u dzieci karmionych mlekiem matki zwykle jest uwarunkowana genetycznie. Może pojawić się też w wyniku wczesnego kontaktu z alergenami poprzez mieszanki mleczne, dietę matki a także alergeny wziewne jak kurz. Ponadto alergia może zaatakować poprzez częste infekcje i osłabienie odporności organizmu.

Alergia a karmienie piersią – alergeny w pokarmie matki

Zwykle dzieci alergizuje białko mleka krowiego oraz jaja kurzego, a także ryby, cielęcina, truskawki i kakao, czasem tez orzechy oraz cytrusy. To właśnie tych alergenów winniśmy unikać jak najdłużej.

Niestety dieta matki rzadko pozbawiona jest jaj i mleka, stad też alergeny te przenikają w pewnym zakresie do pokarmu. Inne produkty można omijać i eliminować, zastępować w diecie czymś innym, chroniąc w ten sposób przenikanie ich do mleka karmiącej kobiety.

Alergia a karmienie piersią – pierwsze symptomy i grupa ryzyka

Jeśli urodziłaś dziecko znajdujące się w grupie ryzyka alergii lub też zaobserwowałaś pierwsze objawy alergii powinnaś wprowadzić dietę eliminacyjną. Profilaktycznie dobrze jest zadbać o dietę pozbawioną najsilniejszych alergenów. Co ważne dla dzieci objawem alergii jest nie tylko wysypka i sucha skóra ale również kolka.

Gdy zauważasz ze malec ma problemy z wypróżnianiem się lub wręcz męczy go biegunka zaobserwuj co w tym czasie jadłaś i czy mogło mieć to związek z dolegliwościami dziecka. Popróbuj eliminacji i obserwuj dziecko. Gdy się jego stan poprawi wraz z eliminacją z twojej diety np. mleka podtrzymuj dietę jak najdłużej.

Im dziecko starsze tym możesz sukcesywne niewielkie ilości alergenu wprowadzać do własnej diety a z czasem możliwe że również do diety dziecka. Większość maluchów wyrasta z alergii na mleko, jaja, czy cytrusy, innym pozostaje do końca życia.

Alergia a karmienie piersią – zachowaj rozsądek

Karmiąc piersią musisz dostarczać organizmowi odpowiednia dawkę substancji odżywczych. Co za tym idzie musisz jeść różnorodnie. Jeśli nie jesteś alergikiem i Twoje dziecko nie wykazuje alergii i skłonności w tym kierunku nie musisz się ograniczać. Nawet jeśli dziecko uczula np. mleko nie musisz rezygnować z owoców. Zachowaj rozsadek i stosuj się do zaleceń lekarza pediatry, a także kalendarza rozszerzania diety.

Trzymanie dziecka tylko na piersi po przekroczeniu drugiego półrocza życia wcale nie sprzyja zapobieżeniu alergii pokarmowej. Rozszerzaj dietę ostrożnie, jednak podawaj dziecku nowe smaki obserwując które produkty wywołują niepożądane reakcje. Jeśli dostrzegasz alergie unikaj alergenów ja powodujących zastępując pokarmy innymi, alternatywnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *