Leczenie pijawkami (hirudoterapia) – przeciwwskazania

Leczenie pijawkami odstrasza wiele osób, tymczasem ta metoda znana jest od bardzo dawna i uchodzi za skuteczną. Wykorzystywano ją już w starożytnym Egipcie. Wbrew pozorom to bezpieczny sposób leczenia. Na świecie mamy dostęp do aż 650 gatunków pijawek. W Polsce żyje ich aż 24. warto wiedzieć iż leczniczo wykorzystuje się tylko jedną ich odmianę tzw. Hiduro medicinalis.

Leczenie pijawkami

Pijawki lecznicze budzą odrazę oraz lęk. Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, iż nie każda pijawką da się leczyć. W 2005 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności uznała ją za oficjalną metodę leczniczą. Pijawki lecznicze pochodzą ze specjalnych sterylnych hodowli laboratoryjnych.

Pijawkę należy przyłożyć do zdrowej skóry w okolicy miejsca wymagającego leczenia. Samo ugryzienie nie jest bolesne bowiem substancja produkowana przez pijawkę ma właściwości znieczulające. Ponadto substancja ta rozszerza naczynia krwionośne oraz hamuje rozwój bakterii. To zasadnicza cecha leczenia.

Pijawka wpuszcza do organizmu człowieka szereg enzymów o dobroczynnym wpływie. Między innymi jest wpuszczana hirudyna rozrzedzająca krew. Enzymy te działają w ludzkim ciele niczym antybiotyk, oddziałują przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Mówi się tez o działaniu przeciwnowotworowym śliny pijawek.

Leczenie pijawkami – korzystne hirudozwiązki

Wydzielina pijawek zawiera szereg związków leczniczych. Są one nazywane hidurozwiazkami i oddziałują one aktywnie na układ limfatyczny oraz krwionośny. Pijawki są stosowane przeciw zakrzepom oraz antykoagulacyjnie, regulują też ciśnienie krwi, pobudzają układ odpornościowy.

Skuteczne zastosowanie hirudoterapia znajduje w leczeniu: żylaków, „pajączków”, zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia podudzi czy „stopy cukrzycowej”. Dużym powodzeniem cieszy się leczenie pijawkami w przypadku trudno gojących się ran.

Ponadto terapia polecana jest w leczeniu migreny, bólach stawów, reumatyzmie, chorobach wątroby i nerek a także po przeszczepach. Sprawdza się również u osób cierpiących z powodu obrzęków i wysokiego poziomu cholesterolu. Pijawki są w stanie zapobiegać miażdżycy oraz nowotworom.

Leczenie pijawkami – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do kuracji pijawkami jest anemia oraz zaburzenia krzepnięcia. Nie stosuje się tez leczenia pijawkami u kobiet w ciąży i okresie laktacji, a także u osób z wysokim ciśnieniem. Dlatego też zanim podejmiemy się terapii warto jest wykonać badania profilaktyczne. Należy pamiętać o stosownym przygotowaniu się do kuracji.

Przed wyznaczonym dniem terapii pijawkami leczniczymi nie należy jeść czosnku i cebuli ani zbyt ostrych potraw. W dniu kiedy poddajemy się kuracji należy unikać kosmetyków, użyć najlepiej bezzapachowego mydła. Pijawki lecznicze „nie lubią” drażniących zapachów. Po zabiegu zaleca się odpoczynek oraz dbałość o miejsce w którym pijawka się wczepiła. Po kilku godzinach opatrunek można ściągnąć.

Ilość zabiegów i czas ich trwania to indywidualna sprawa określana przez hiduroterapeutę. Z reguły w odstępach tygodniowych przeprowadza się kolejne terapie pijawkami po około godzinie. Wciąż nie jest to popularna metoda leczenia, chociaż jej popularność wzrasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *