zimowy spacer

Zimowy spacer z dzieckiem – spacer z niemowlakiem w zimne dni

Zimowy spacer z dzieckiem – spacer to świetna forma dotlenienia i uodpornienia organizmu bez względu na pogodę. Również zimą należy wychodzić na zimowy spacer z dzieckiem. Jednak gdy na zewnątrz panuje mróz, pada śnieg należy się do takiego wyjścia stosownie przygotować.

Przede wszystkim ważny jest adekwatny do pogody ubiór, ale równie ważna jest ochrona skóry dziecka, zwłaszcza niemowlęcia przed działaniem mrozu. Zero stopni to nie przeszkoda w spacerowaniu, chociaż im jest zimniej tym spacer winien być krótszy, by nie dopuścić do wychłodzenia organizmu.

Zimowy spacer – zasady

Dzieci uwielbiają zimę, mimo iż dorosłym wydaje się być odwrotnie. Wbrew pozorom zimą dzieci chorują mniej, jeśli rozsądnie korzystają z pobytu na świeżym powietrzu. Niemowlęta zimą hartują swój organizm ćwicząc termoregulację, ponadto przedszkolne maluchy rewelacyjne wzmacniają odporność bawiąc się na śniegu i mrozie. Mity o okresie chorób zimową porą biorą się z nieodpowiedniego przygotowania do przebywania na zewnątrz w zimowej aurze.

Wychodząc na zimowy spacer z dzieckiem należy uwzględnić kila elementów. Niemowlę w wózku wymaga podwójnego otulenia z uwagi an bezruch, zaś kilkulatek nie wymaga dodatkowych warstw odzieży z uwagi na bycie ciągle w ruchu. Pamiętajmy by zakładana odzież była wygodna, by spodnie dziecku nie spadały odkrywając lędźwie, aby szalik przykrywał odpowiednio szyję a czapka głowę, aby rękawice nie przemakały od śniegu oraz buty były odpowiednio ocieplone.

Co nad daje spacer?

Spacer przede wszystkim dotlenia ale również nawilża błony śluzowe przesuszone ogrzewanym w pomieszczeniach powietrzem. Dzięki temu organizm jest odporniejszy na wirusy i bakterie, w efekcie rzadziej choruje. Pediatrzy zalecają, by zimą na pierwszy spacer wyjść z dzieckiem dopiero, kiedy skończy ono 4 tygodnie życia. U noworodków wskazane jest także werandowanie, czyli oswajanie dziecka z zimnym powietrze, by spacer nie okazał się szokiem termicznym.

U starszych dzieci lekarze zalecają spacery zimowe nawet jeśli dziecko jest przeziębione, pobyt na mrozie wybija bakterie w jamie ustnej i drogach oddechowych oraz odtyka nos. Mimo wszystko ze spaceru zrezygnuj, gdy temperatura spadnie poniżej -10ºC lub mocno wieje. Przeciwwskazaniem do spaceru jest również gorączka u malucha.

Pamiętaj o kremie

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego nie zapominaj o kremie na twarz i rączki. Natłuszcza on ale i chroni przed popękaniem jak i promieniowaniem UV. Staraj się pielęgnować usta dziecka, które lubi je oblizywać. Na mrozie mogą pękać, dlatego dobrze jest je smarować specjalną pomadką ochronną częściej niżeli tylko przed wyjściem na spacer. Niemowlętom zapewnij również okrycie przed chłodem i wiatrem w postaci kaptura lub tez czapki wiązanej pod szyją, chroniącej uszy.

Na jak długo wychodzić?

Na spacer winniśmy zaplanować co najmniej godzinę. W zależności od pogody spacer może być krótszy lub dłuższy. Jeżeli nie jesteś pewna pogody zabierz na space termofor. Pozwoli on ogrzać malucha gdybyś się za bardzo oddaliła od domu, a pogoda zmieniła.

Warto także zabrać ze sobą folię na wózek, która chroni przed śniegiem i wiatrem. Pamiętaj o okienku dostarczającym powietrza. Tak przygotowana możesz wyjść na zimowy spacer z niemowlakiem. A co z przedszkolakiem? Otóż przedszkolakowi poza sankami i zmiennymi rękawiczkami na wypadek ich przemoczenia warto zabrać termos z ciepłym napojem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *