rana po cesarskim cięciu

Rana po cesarskim cięciu – jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

Rana po cesarskim cięciu wymaga szczególnej higieny. Pielęgnacja jej zapewnia na przyszłość niemal niewidoczną bliznę i rychły powrót do formy. Proces gojenia się rany zależy od jej higieny. Rana zazwyczaj obejmuje nacięcie tuz nad wzgórkiem łonowym. Tym samym blizna ma około 15 cm długości i zaledwie 2-3 mm szerokości. Nawet jeśli będzie widoczna to można ja skryć z łatwością pod bielizną.

Rana po cesarskim cięciu

Rana po cesarce goi się różnie. U jednych kobiet szybko, u innych wolniej. Wiele zależy od tego na ile kobieta się oszczędza po porodzie, na ile jej ktoś pomaga w opiece nad dzieckiem, jednak kluczowe znaczenie ma kwestia higieny i pielęgnacji. Odpowiednio zamakietowana rana goi się bez problemów w kilka tygodni zostawiając niewielką bliznę czasem niezauważalną.

Rana po cesarskim cięciu – higiena

Cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna. Wbrew prozom nacięcie jest spore i muszą zostać przecięte przez lekarza powłoki brzuszne. Na skórze zakładane są szwy nierozpuszczalne wymagające ściągnięcia w ósmej dobie po operacji. Przez pierwsze 24 godziny od ciecia pacjentka ma założony opatrunek, pomagający się ranie zasklepić. Nie wolno wtedy opatrunku zmoczyć, nie znaczy to jednak ze masz się nie myć.

To ważne aby okolice rany były czyste, inaczej może dojść do zakażenia. Miejsce rany myj letnia wodą z dodatkiem żelu do higieny intymnej. Przemywaj je co najmniej trzy razy dziennie. Zamiast żelu użyć możesz szarego mydła lub mydła hypoalergicznego. Po myciu ranę staraj się delikatnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Następnie możesz, chociaż nie musisz przetrzeć po ranie spirytusem salicylowym bądź wacikami nasączonymi spirytusem.

By pomóc ranie się zagoić noś delikatną i przewiewną bieliznę bawełnianą. Pamiętaj aby majtki nie uciskały rany. Dodatkowo zwróć uwagę na higienę pochwy oraz rąk po każdym skorzystaniu z toalety. Ograniczysz wówczas ryzyko infekcji bakteryjnej. Odchody poporodowe kumulują drobnoustroje, które mogą zakazić ranę.

Rana po cesarskim cięciu – bliznowce

Kiedy w miejscu szwu tworzą się zgrubienia tzw. Bliznowce skonsultuj się z lekarzem. Powodem jest przerost tkanki, a blizna zaczyna wyglądać mało estetycznie. Bliznowce można usunąć chirurgicznie lub stosując maść na blizny zmniejszyć ich wygląd poprzez spłycenie tkanki.

Rana po cesarskim cięciu – niepokojące objawy

Jeżeli po cesarskim cięciu mimo iż stosujesz się do zaleceń lekarskich rana się nie goi, pojawia się obrzęk, wydzielina surowicza, ropna koniecznie zgłoś to lekarzowi. Po zdjęciu szwów różowa kreska winna zacząć blednąć, jeśli tak nie jest jest to powód do niepokoju. Kiedy rana już przestanie być raną a będzie blizną możesz zacząć dbać o to by była jak najmniej widoczna. Możesz zatem przemywać ją cebulową maścią.

W procesie gojenia się rana i blizna swędzi, dlatego też pomóc mogą zele chłodzące i niwelujące świąd. To nie jest powód do niepokoju, podobnie jak miejscowy czasowy brak czucia spowodowany przecięciem nerwów powłok brzusznych. Niestety kiedy dopada cie gorączka nie lekceważ tego objawu, bowiem to znak ze potrzebujesz antybiotyku. Gdy z rany wydobywa się wydzielina może okazać się ze potrzebujesz drenu i specjalnego opatrunku. Dotyczy to kobiet które za szybko dźwigają ciężary, chociażby w postaci maleństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *