Karmienie piersią podczas choroby

Karmienie piersią podczas choroby matki – przeciwwskazania, zalecenia

Karmienie piersią podczas choroby ma ogromny wpływ na zdrowie niemowlaka. Wraz z mlekiem matki do jego organizmu przenika wiele cennych substancji odżywczych. Niestety – działa to również w drugą stronę. Różne toksyczne substancje tą droga również przedostają się do organizmu dziecka. Czy choroba matki jest wskazaniem do przerwania karmienia piersią?

Karmienie piersią niemowlęcia

Podczas karmienia naturalnego zachodzą bardzo ciekawe procesy biochemiczne. Mianowicie, organizm matki jest jakby fabryką, w której przetwarza się surowce na produkt – mleko. Praktycznie wszystko co spożyje matka będzie miało odzwierciedlenie w produkcie finalnym, czyli w mleku. Dlatego nie zaleca się podczas karmienia piersią spożywać produktów wzdymających. Ostrożnie należy też dawkować ostre przyprawy, cebulę czy czosnek. Mają one spory wpływ na smak mleka. Mogą nawet zniechęcić niemowlę do ssania piersi.

Spożywane pokarmy nie są jednak tak szkodliwe jak niektóre leki, które zażywa matka. Tak samo dzieje się z wypitym alkoholem. Z krwioobiegu mamy mogą przedostać się one do mleka. Z mleka trafiają do żołądka dziecka, gdzie ulegają ponownym przemianom. Wszelkie używki podczas karmienia piersią są zatem surowo wzbronione. A co z lekami, które w przebiegu niektórych chorób są niezbędne do wyleczenia matki?

Karmienie piersią podczas choroby – klasyczne przeziębienie

Zwykłe przeziębienie nie powinno być wskazaniem do zaprzestania karmienia piersią. Katar, kaszel lub gorączkę warto spróbować najpierw wyleczyć domowymi sposobami. Sok z malin ma właściwości przeciwgorączkowe, syrop z cebuli pomoże na kaszel, a inhalacje z dodatkiem majeranku będą skutecznie łagodziły katar. Przy cięższych infekcjach, na przykład zakażeniach bakteryjnych, konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.

Należy skonsultować z lekarzem kwestię karmienia piersią na czas podawania antybiotyku. Na tych kilka dni można ściągnąć laktatorem i zamrozić kilka porcji pokarmu. Podawać go można na zmianę z mlekiem modyfikowanym butelką. Po antybiotykoterapii można powrócić do karmienia piersią. Niektóre leki dostępne bez recepty nie zawierają przeciwwskazań dla matek karmiących. Warto skonsultować to z farmaceutą, by dobrać nieszkodliwy dla dziecka lek.

Choroby przewlekłe matki

W przypadku chorób przewlekłych sytuacja jest nieco prostsza. Kobieta chorująca przewlekle musi podjąć decyzje o rodzaju karmienia jeszcze w czasie ciąży. Powinna zadeklarować chęć karmienia piersią i poinformować o tym lekarza prowadzącego chorobę. Jego obowiązkiem będzie zapisanie takich leków, które nie będą szkodziły dziecku. Może on również zmienić sposób dawkowania lub pory przyjmowania leków. Chodzi o to, by substancje aktywne zadziałały, a nie przeniknęły do krwioobiegu dziecka.

Karmienie piersią podczas choroby – nagłe choroby mamy karmiącej

Niestety, karmienie piersią nie chroni matki przed różnymi chorobami. W każdej sytuacji wymagającej leczenia farmakologicznego należy poinformować lekarza o swoim stanie. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować żadnych leków. Nawet te sprzedawane bez recepty mogą mieć różny wpływ na dziecko karmione piersią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *