Połóg

Połóg – zmiany hormonalne, ekskrementy połogowe, rehabilitacja połogu

Połóg, więc sześć tygodni po porodzie, to jeden spośród najpoważniejszych czasów w życiu kobiety. Trudności ciąży oraz połogu zostały jednak zaspokojone urodzinami małego, niestety nie zawsze jest tak wspaniale, jak można byłoby się spodziewać. Dzieje się tak, gdyż połóg wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi działaniami fizjologicznymi oraz trudnymi przypadłościami.

Czym jest połóg?

Połóg jest, konkretnie mówiąc, czwartym krokiem porodu. Trwa on do sześciu tygodni, licząc od czasu przyjścia dziecka na świat. Przy czym dzieli się go na dwa czasy tj. wczesny, jaki trwa dwa tygodnie, i późny, jaki trwać może do sześciu tygodni po porodzie. W tymże okresie w organizmie kobiety, świeżo upieczonej matki, dociera do zmian, jakich celem jest odbudowanie stanu sprzed zajścia w ciążę. Są zatem takie mechanizmy jak obkurczanie i oczyszczanie się macicy. To tymczasem znaczy, iż usuwane są ekskrementy połogowe. Mowa o wydzielinach z macicy takich jak śluz, krew (niejednokrotnie związana z zakrzepami) i resztki po błonach embrionalnych.

Macica po porodzie

Macica po porodzie musi ponad dziesięciokrotnie zminimalizować własną objętość. Tenże mechanizm, nazywany obkurczaniem, szybko postępuje w pierwszej dobie po porodzie. Jednakże mamy wychodzące ze szpitala stale mają na tyle powiększony brzuch, iż nie są w stanie założyć spodni sprzed ciąży. Czas niezbędny na całe obkurczenie się macicy to blisko 6 tygodni. W pierwszym tygodniu, natomiast zwłaszcza w pierwszej dobie po narodzeniu, mechanizm tenże może być bolesny, co zwłaszcza czuje się podczas karmienia piersią.

Ból brzucha

Za kurcze oraz bóle brzucha na starcie połogu odpowiedzialna jest obkurczająca się macica. Na chwilę przed porodem była ona niezwykle napięta oraz mogła ważyć chociażby do 1,5 kg. Jest kwestią całkowicie normalną, iż kiedy wykonała już własne zadanie, może powrócić do własnych pierwszych wymiarów oraz wagi, więc blisko 50 g. A to właśnie zmniejszanie się macicy dzieje się przez jej kurcze. Mechanizm tenże określa się inwolucją macicy. Ból towarzyszący spazmom jest całkowicie normalny oraz chociaż to nic przyjemnego, jest to symptom pożądany. Obkurczanie się macicy odbierane jest najsilniej w pierwszych dniach po porodzie, natomiast ból oraz częstość spazmów mogą się zwiększać szczególnie podczas karmienia piersią (odpowiedzialna za to jest oksytocyna, jaka odpowiada również za wypływ mleka z piersi).

Rehabilitacja połogu

Rehabilitacja po porodzie jest niezwykle istotna. Jej zadaniem jest zwiększenie obkurczania się macicy. Musi ona również pomóc powrócić jej do odpowiedniej lokalizacji. Ma także istotne znaczenie dla kondycji umysłowej kobiety, jaka została mamą. Umiarkowane ćwiczenia należałoby rozpocząć już w pierwszych dniach po porodzie. Nie trzeba czekać, gdyż w tymże okresie zmiany połogowe przebiegają zdecydowanie szybciej. Odpowiednia gimnastyka, ponieważ o takich ćwiczeniach tutaj mowa, usprawnia działanie systemu krwionośnego oraz zabezpiecza przed zakrzepicą kończyn dolnych. Wchodzi również do wzmożenia pracy jelit i normalizowania mechanizmów wydalniczych. Więc dobrze jest na przykład napinać i relaksować mięśnie kończyn.

Po czym trzeba odwrócić się na bok oraz opuścić nogi na ziemię, równocześnie opierając się na dłoniach. Potem należy wstać, unikając pozycji siedzącej. Wydaje się, iż to prawie akrobatyka? Spokojnie. Konieczność tylko wytrwałości oraz systematyczności (specjaliści zachęcają do robienia ćwiczeń dwa razy dziennie oraz ich pięciokrotnego powtarzania). Niezwykle ciekawe rezultaty przyniosą także ćwiczenia oddechowe. Należałoby wydychać powietrze oraz jednocześnie uciskać nozdrza i dolną partię klatki piersiowej. W tenże sposób wspomagamy mięśnie, jakie znajdują się pomiędzy żebrami, i również przeponę. Niewątpliwie, jeśli odczuwamy przemęczenie, lepiej je sobie darować aniżeli doprowadzić do tak nazywanego przeforsowania.

Połóg – zmiany hormonalne

Poziom hormonów po narodzeniu dziecka także powraca do normy w efekcie wydalenia łożyska. Zwiększone jest natężenie prolaktyny w kobieta karmiących piersią. W okresie ciąży poziom hormonów szybko rośnie, w tenże sposób organizm przygotowuje się do rozwoju zarodka. Gwałtowne obniżenie poziomu hormonów, niejednokrotnie wywołuje schorzenia hormonalne, często boleśnie odczuwane poprzez młodą mamę.

Połóg – ekskrementy połogowe

W pierwszych dniach po porodzie ekskrementy połogowe mają czerwony odcień oraz niezwykle niejednokrotnie zawierają zakrzepy. Jest to rezultat czyszczenia się macicy. Dopiero po 3-7 dniach ich barwa oraz konsystencja przekształcają się, i zanikają wraz z zakończeniem czasu połogu.

Jak karmić piersią w trakcie połogu

Wszędzie piszą oraz mówią, iż karmienie piersią jest naturalne oraz piękne. To czemu to tak boli natomiast dziecko tak się drażni? Na starcie mlecznej historii piersi są obrzmiałe, mizerne, brodawki niezahartowane, natomiast mało który maluch umie doskonale ssać. Ty z kolei nie potrafisz mu pomóc. W pierwszych dniach po porodzie jest mało posiłku, wręcz nie ma go zupełnie oraz denerwujesz się, iż głodzisz dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *