kot

Kot – przywiązanie, alergia na sierść kota, czystość kota

Kot to specyficzne zwierze domowe. Wyjątkowy indywidualista i egocentryk skupiający się na własnych potrzebach i zachciankach. Bywa wyniosły i wędruje własnymi drogami. Charakter kota trudno jest zmienić a nawet na niego jakkolwiek wpływać. Mimo wszystko jest on do ludzi bardzo przyjazny i bywa obok psa najpopularniejszym pupilem, zwierzęciem domowym. Przyjaźń kota ceni sobie bardzo wiele osób.

Kot indywidualista

Kot w odróżnieniu od psa wychowuje swoich opiekunów. Najczęściej podporządkowując ich własnym zasadom. Bardzo rzadko to kot się potrafi dostosować. Robi to bardzo umiejętnie, często całkowicie jesteśmy tego zabiegu nieświadomi. Wykorzystuje nasze emocje, przymila się, pozwala nam na pieszczoty których nie lubi, by móc coś w zamian zyskać. Wyrachowanie u kota to cecha gatunkowa, występująca zarówno u kotów domowych, jak też dzikich, dużych kotów.

Dlaczego jednak tak zabiegamy o względy kota? Bo to niewątpliwie wyjątkowe zwierzę, bardzo mądre, przebiegłe i inteligentne. Nie można powiedzieć iż koty nie kochają ludzi, bo to nieprawda, ale miłość ta jest inna, odmienna i być może to właśnie to w nich nas pociąga. Ponadto koty są doskonałymi pupilami dla osób mających potrzebę opiekowania się, bycia matką. Gdy się nimi opiekujemy są w siódmym niebie.

Przywiązanie

Kto jest bardzo przywiązany do właściciela czy przeciwnie. Wbrew pozorom koty bardzo silnie przywiązują się do miejsca w którym żyją. Stąd też koty są idealnym wyborem towarzysza dla osób samotnych. Mimo iż wydaje się że nie są to towarzyskie zwierzęta to  są one czułe i kontaktowe. Nauczyć się jednak trzeba odczytywać emocje kota i jego troskę o właściciela, bowiem jest niecodzienna.

Nietuzinkowość kota sprawia, że od tysięcy lat koty mają swoją boską symbolikę, a zarazem tajemniczość. Bez wątpienia lubią być w centrum uwagi. Zwracają ją na siebie poprzez ocieranie się wokół nogi opiekuna, pomiaukując czy trącając łebkiem. Niektórzy uważają że poza ich mową ciała koty modulują głos na kształt kociego języka. Któż nie zna mruczenia kota? Mruczenie to nic innego jak automatyczny odgłos odczuwania przyjemności. Zatem kot mruczy gdy go głaszczemy, ale też gdy widzi miskę pełną smakołyków lub cieszy się na widok opiekuna.

Alergia na sierść kota

Kot zwykle żyje 15 lat, jeśli jest zdrowy i zadbany. Zatem decyzja o przyjęciu kota pod swój dach to decyzja na lata. Warto wziąć pod uwagę iż kot jest krnąbrny, bywa złośliwy i nieposłuszny, grymaśny, jak też kłopotliwy z uwagi na liczne zniszczenia w mieszkaniu. W dodatku u wielu osób sierść kota powoduje alergię. Co więcej alergicy muszą zrezygnować z kotów nawet bezwłosych.

Mimo, iż mówi się o alergii na sierść to w przypadku kotów chodzi o złuszczający się naskórek będący alergenem. Kot myjąc się roznosi go po całym ciele. Najmniej podatne na alergię to małe dzieci, jeśli mają  stały kontakt z kotem, jednak gdy alergia się już objawi trudno jest jej zaradzić w inny sposób niż poprzez eliminacje kontaktu z kotem. By nie narażać się na dodatkowe atrakcje związane z alergią kota należy systematycznie odrobaczać i odpchlać oraz szczepić.

Czystość kota

Wylizywanie futra to nie tylko zabieg higieniczny kota. Liżąc futerko kot wygładza okrywę włosową dbając o termoregulację. Koty łatwo ulegają przegrzaniu, zwilżanie futra śliną schładza je. Ponadto redukują swój zapach myjąc się. Poza lizaniem futra koty chętnie uczą się czystości załatwiania się do kuwety. Co oznacza dla nas czystość kota? Przede wszystkim bezpieczeństwo. Obecność kota w domu relaksuje, wpływa pozytywnie na prace serca i ciśnienie tętnicze. Bezwzględnie kot uczy pokory i cierpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *