Gonartroza

Gonartroza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Gonartroza to artroza stawu kolanowego. Jej przyczyną jest zniszczenie chrząstki stawowej. Choroba rozwija się stopniowo i przechodzi z etapu na etap. Końcowym rezultatem może być niepełnosprawność. Zapalenie kości i stawów (choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, zapalenie kości i stawów kolana, odkształcania artroza stawu kolanowego) z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, postępującym zniszczeniem chrząstek stawów deformacji oraz zaburzeń jego funkcji. Choroba jest szeroko rozpowszechniona wśród starszych pacjentów, częściej cierpią na to schorzenie kobiety.

Gonartroza – przyczyny

Gonartroza posiada dwa główne typy:

Pierwotny – przyczyna rozwoju takiej choroby nie jest znana. Pierwotna choroba zwyrodnieniowa stawów jest częstsza u pacjentów w podeszłym wieku, głównie w procesie dwustronnym.
Wtórny – choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, wynikająca z poprzedniego schorzenia stawu kolanowego (kontuzji kolana, lub układowych chorób zakaźnych i innych.). Wtórna gonartroza występuje w zależności od przyczyny jej wystąpienia w niemal każdym wieku, częściej jest jednostronna.

W rozwoju objawów zapalenia stawów z reguły bierze się pod uwagę kilka czynników. Pierwszym i najważniejszym jest zakłócenie prawidłowego zaopatrzenia tkanki chrzęstnej w krew. Z tego powodu chrząstka szklista wysycha, jej grubość maleje, staje się sucha i nie spełnia funkcji tłumienia, przez co tarcie w stawie wzrasta.

Jednocześnie zmniejsza się ilość mazi stawowej w stawie, zmieniają się jej właściwości. Ten płyn działa jak smar do smarowania stawów. Po zapaleniu stawów maź staje się lepka i słabo smaruje powierzchnię stawu podczas ruchów. W przypadku takiej choroby jak gonartroza dochodzi do niewystarczającą produkcję kolagenu, materiału budulcowego, z którego składa się chrząstka stawowa. Odbudowa tkanki chrząstki spowalnia, i się zużywa.

W drugim stadium choroby pojawia się poranna sztywność stawów. Ból staje się silniejszy, bardziej długotrwały. Zgięciu i wyprostowi kolana towarzyszy nie tylko ból, ale także chrupnięcie. Ruch w stawie jest ograniczony. Badania pokazują znaczne zwężenie szczeliny międzystawowej i tworzenie osteofitów (narośli).

Jeśli dana osoba nie podda się leczeniu, gonartroza przechodzi do trzeciego etapu. W stawie kolanowym rozwija się stan zapalny, z tego powodu ból staje się tak silny, że uniemożliwia zginanie i rozprostowanie kolana i puchnie. Staw jest powiększony zdeformowany a ruch w stawie jest ograniczony. Ból staje się trwały i odczuwany nie tylko podczas chodzenia, ale także w czasie odpoczynku.

Oprócz przyczyn wewnętrznych, urazy kolana lub zwiększone obciążenia, takie jak sport, mogą odgrywać rolę w rozwoju choroby. Nadwaga powoduje również obciążenie stawów kolanowych.

Gonartroza – objawy

Choroba zaczyna się powoli i stopniowo. Pacjenci są zaniepokojeni niewielkim zapaleniem stawów z lekkim bólem podczas ruchu, szczególnie podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach. Możliwe jest uczucie sztywności w stawie i w okolicy podkolanowej. Charakterystycznym objawem jest choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego zaczynająca się bólem, który występują podczas pierwszych kroków po wstaniu z pozycji siedzącej. Kiedy pacjent z zapaleniem stawów zaczyna poruszać się, ból maleje lub znika.

Na zewnątrz kolano się nie zmienia. Czasami pacjenci odnotowują niewielki obrzęk dotkniętego obszaru. W niektórych przypadkach, najpierw w stawie kolanowym gromadzi się ciecz i rozwija się zapalenie błony maziowej, która charakteryzuje się wzrostem objętości, ciężkości i ograniczeniem ruchu.

W drugim etapie bólu gonartroza staje się bardziej intensywna, występują nawet w małych obciążeniach i wzmacnia się po intensywnym lub długotrwałym chodzeniu. Z reguły ból jest zlokalizowany na przedniej wewnętrznej powierzchni stawu. Po długim odpoczynku ból zwykle zanika, a kiedy chorzy się poruszają, pojawia się ponownie.

W trzecim stadium zapalenia stawów bóle stają się niemal stałe, pacjenci cierpią nie tylko podczas chodzenia, ale także w spoczynku. Wieczorami próbują znaleźć wygodną pozycję przez długi czas, aby zasnąć. Często bóle pojawiają się nawet w nocy.

Zgięcie w stawie jest znacznie ograniczone, chorzy nie mogą całkowicie wyprostować nogi. Staw kolanowy jest powiększony, zdeformowany. Niektórzy pacjenci doświadczają deformacji koślawości lub szpotawości nogi mają kształt litery X lub litery O. Z powodu ograniczenia ruchu i deformacji nóg chód staje się niestabilny, nadmiernie wyważony. W ciężkich przypadkach pacjenci z gonartrozą mogą poruszać się jedynie przy pomocy kul.

Gonartroza – diagnostyka

Rozpoznanie gonartrozy dokonuje się na podstawie wywiadu z pacjentem, obiektywnych danych z badań i badania rentgenowskiego.

RTG stawu kolanowego to klasyczna technika, która pozwala na dokładne rozpoznanie ustalenie nasilenia zmian choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i obserwowanie dynamiki procesu wykonywania kolejnych badań w określonym czasie. Ponadto RTG, umożliwia badanie w celu wykluczenia innych procesów chorobowych na przykład nowotworu w piszczeli i kości udowej.

Obecnie, oprócz konwencjonalnej radiografii do diagnozowania gonartrozy używa się nowoczesnych technik, takich jak tomografia komputerowa stawu kolanowego, co pozwala na szczegółową analizę zmian patologicznych w strukturach kostnych i MRI kolana, który jest używany do wykrywania zmian w tkankach miękkich.

Leczenie gonartrozy (artrozy stawu kolanowego)

Gonartroza jest chorobą nieuleczalną, ale nie oznacza to, że nie należy jej leczyć. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym na dłużej można spowolnić jej rozwój. Leczenie zapalenia stawów jest obecnie złożone i obejmuje efekty terapeutyczne zarówno na ciele, jako całości, jak i na stawach oddzielnie. Leczenie wymaga od pacjenta zmiany stylu życia i odżywiania, odrzucenia złych nawyków itp.

Wśród leków, niesteroidowe leki przeciwzapalne są często stosowane w celu łagodzenia stanu zapalnego i zmniejszenia zespołu bólowego. Stosuje się preparaty z grupy leków poprawiających procesy metaboliczne w stawie, zastępując płyn maziowy. Pacjenci przechodzą kursy z fizjoterapii, masażu, fizykoterapii.

Leczenie ortopedyczne zapalenia stawów wymaga użycia laski (kuli) podczas chodzenia w celu rozładowania stawu. W niektórych przypadkach do rozładowania niektórych części stawu używane są specjalne ortezy. Możliwe jest również zastosowanie indywidualnych wkładek.

Chirurgiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego stosowane jest w przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego. Wskazania do operacji określa lekarz wraz z pacjentem. Pacjent powinien zostać poinformowany o możliwych alternatywnych metodach leczenia. Z reguły pacjentowi wyjaśnia się istotę zbliżającej się operacji i jej możliwych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *