Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Leki na alergię

Alergia, która jest dolegliwością polegająca na niewłaściwej, nadmiernej reakcji naszego organizmu lub niektórych jego narządów na część z czynników zewnętrzne, znajdujące się w powietrzu, w pokarmach lub takimi z którymi nasze ciało ma bezpośredni kontakt. Czynniki te nazywamy alergenami.

Pomimo, że alergia w bardzo wielu przypadkach towarzyszy nam przez długie lata naszego życia, właściwe jej leczenie pozwala na złagodzenie objawów i zupełnie normalne życie. Natomiast, zaprzestanie terapii może prowadzić do różnego rodzaju powikłań lub znacznego pogłębiania się alergii, nawet do rozwoju jej do postaci astmy.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Należy mieć pełną świadomość, iż chory w żadnym wypadku, nie powinien stosować leków przeciwalergiczne bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Pomimo, iż wiele preparatów o różnej sile działania dostępnych jest bez recepty, ich stosowanie w sposób niekontrolowany może skutkować wieloma groźnymi działaniami niepożądanymi.

Zarówno sposób jak i okres stosowania leczenia przeciwalergicznego jest całkowicie uzależniony od nasilenia objawów oraz rodzaju alergii Zwykle po opanowaniu podstawowych objawów, następuje kolejny etap w czasie którego przechodzi się na leczenie podtrzymujące jak najmniejszymi dawkami leków.

Najlepszą metodą terapeutyczną wydawać się może po prostu unikanie kontaktu z czynnikami powodującymi powstawanie alergii. Jednak w większości przypadków jest to niemożliwe, dlatego nie ma innej możliwości jak stosowanie farmakoterapii lub przeprowadzenie swoistej immunoterapii.

Jedną z podstawowych metod stosowanych w leczeniu alergii jest Immunoterapia czyli odczulanie.

Immunoterapia (odczulanie) swoistym antygenem czyli czynnikiem wywołującym u chorego alergię, jest jedną z metod leczniczych, która daje szansę na zmniejszenie nasilenia lub w wielu przypadkach całkowitego ustąpienia objawów uczuleniowych. Zasadnicza częścią terapii jest systematyczne podawanie stopniowo wzrastających dawek antygenu. Skuteczność immunoterapii wykazana została w przypadkach leczenia alergicznego nieżytu nosa oraz spojówek, astmy atopowej, a także alergii na jad owadów błonkoskrzydłych.

leki na alergięObowiązują następujące zalecenia dotyczące stosowania immunoterapii:
– szczepionki zawierające alergen powinny być podawane pod nadzorem odpowiednio wyszkolonych lekarzy. Optymalny czas trwania immunoterapii nie jest ostatecznie określony, jednak decyzja o zaprzestaniu terapii powinna być podejmowana w oparciu o indywidualną analizę każdego pacjenta, jednak zaleca się jej stosowanie nie dłużej jak przez okres 3 do 5 lat.
– stosowanie Immunoterapii powinno być prowadzone w połączeniu z wszystkimi dostępnymi formami terapii chorób alergicznych,
– aby immunoterapia okazała się skuteczna, musi zaistnieć kilka czynników: to właściwa diagnostyka alergii i ustalenie wskazań, zapewnienie właściwej współpracy ze strony pacjenta, zastosowanie wysokiej jakości szczepionki oraz stosowanie odpowiednio wysokiej dawki podtrzymującej szczepionki.
– zastosowanie immunoterapii opiera się na możliwości kontrolowania objawów przy pomocy leczenia farmakologicznego jak również możliwości unikania ekspozycji na alergen.
– Sposób podania szczepionki oraz czas ekspozycji mają istotne znaczenie dla skuteczności immunoterapii.
– Wskazania do prowadzenia immunoterapii powinny być ustalane przez lekarzy z dziedziny alergologii. Specjaliści powinni kierować się znajomością lokalnie występujących alergenów, na które pacjent jest narażony w środowisku domowym i miejscu pracy.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie alergii przy pomocy środków farmakologicznych ma na celu głownie złagodzenie objawów chorobowych i zahamowanie uwalniania i działania mediatorów prozapalnych, tworzących między sobą szereg sprzężeń dodatnich, doprowadzający do nasilenia objawów. Natomiast, nie likwiduje ono przyczyny wystąpienia choroby. Do najczęściej stosowanych w leczeniu alergii grup leków należą:
leki przeciwhistaminowe, które maja za zadanie blokować końcowy etap reakcji alergicznej, jednocześnie uniemożliwiając połączenie się uwolnionej histaminy z receptorem a także wyzwolenie efektu biologicznego takiego jak np. skurcz mięśni gładkich oskrzeli. Do nowoczesnych leki przeciwhistaminowych należy bilastyna, która znajduje zastosowanie w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, zapaleniu spojówek oraz pokrzywki. Ponadto ma dobre działanie przeciwzapalnie, co obserwujemy poprzez:
– zmniejszanie ekspresji cząsteczek adhezyjnych na powierzchni śródbłonka naczyń,
– hamowanie ekspresji genów prozapalnych w komórkach nacieku zapalenia

Właśnie dzięki silnemu wiązaniu z receptorem H1, a w niewielkim z innymi receptorami, preparaty takie jak bilastyna nie wykazują prawie żadnych istotnych działań ubocznych w odróżnieniu od leków przeciwhistaminowych I generacji.

Przykładowe leki:

– leki I generacji: klemastyna, prometazyna
– leki II generacji: bilastyna, cetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, azelastyna, azatydyna
– leki przeciwleukotrienowe- hamujące syntezę leukotrienów cysteinylowych lub blokujące receptory leukotrienowe w ścianie oskrzeli.
– inhibitory biosyntezy: zileuton, genleuton
– antagonisty receptorów leukotrienowych: montelukast, zafirlukast
– kromony – których głównym mechanizmem działania jest blokowanie uwalniania histaminy z komórek tucznych
– glikokortykosteroidy- stosowane zarówno doustnie, jak również w postaci wziewnej lub donosowej
– adrenalina – osoby cierpiące na poważne odczyny alergiczne z ryzykiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powinny nosić ze sobą strzykawki z adrenaliną, która jest lekiem pierwszego rzutu w anafilaksji.
W łagodzeniu objawów alergicznych można również stosować leki homeopatyczne, natomiast suplementy diety można przyjmować w okresach zwiększonej wrażliwości organizmu na czynniki alergizujące.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *