Insulinoma

Insulinoma – wyspiak trzustki, diagnostyka, objawy, leczenie

Insulinoma – wyspiak to niezbyt częsty nowotwór, który najczęściej atakuje dorosłych. Insulinoma – wyspiak trzustki wydzielający insulinę to choroba specyficzna. Na szczęście w większości przypadków ten nowotwór jest łagodny i możliwy do wyleczenia.

Insulinoma – Charakterystyka wyspiaka trzustki

Trzustka jest narządem, którego zadaniem jest produkowanie insuliny. Produkuje się dokładnie tyle insuliny, ile jest aktualnie potrzebne. Oznacza to, że jeśli przyjęliśmy pewną objętość glukozy do krwi, trzustka musi wyrzucić taką ilość insuliny, która tę glukozę zneutralizuje. Gdy pojawia się insulinoma – wyspiak trzustki wydzielający insulinę, wówczas tej insuliny produkuje się więcej. Większy w stosunku do zapotrzebowania wyrzut insuliny powodować może hipoglikemię. Dlatego też w przypadku zaistnienia objawów hipoglikemii bada się trzustkę pod kątem występowania nowotworu.

Diagnostyka

Podstawowymi badaniami, jakie wykonuje się przy tego typu schorzeniach, jest morfologia krwi. Bada się głównie oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Oznacza się również poziom chromograniny B. Konieczne jest USG jamy brzusznej potwierdzające zmiany w obrębie trzustki. Ważnym badaniem w wykrywaniu guzów trzustki produkujących insulinę jest próba głodowa. Pełna próba głodowa trwa 72 godziny i w tym czasie pacjent nie przyjmuje żadnych pokarmów.

Po tym czasie oznacza się zawartość glukozy i insuliny we krwi. O obecności guza trzustki świadczy obniżony poziom glukozy przy nie obniżonym poziomie insuliny. Można wykonać również skróconą próbę głodową. Badanie wykonuje się wtedy po godzinie 8 i 12. Pozwala ono również zaobserwować proporcjonalne wahania w poziomie glukozy i insuliny.

Insulinoma – wyspiak trzustki wydzielający insulinę – objawy

Objawem wskazującym na możliwą obecność guza trzustki jest hipoglikemia. Charakteryzuje się ona przede wszystkim silnym uczuciem głodu i pobudzeniem. Ustępuje ono dopiero po zjedzeniu posiłku bogatego w cukier lub podaniu glukozy. W hipoglikemii pojawiają się także senność, wymioty i nudności, osłabienie. Mogą zdarzyć się epizody niepokoju, zlewnych zimnych potów, przyspieszonej akcji serca. Rozszerzają się źrenice, wzrasta napięcie mięśniowe.

Pojawia się agresja, ale także nadmierna senność. Może pojawić się podwójne widzenie i zaburzenia oddychania oraz koordynacji ruchowej. W dalszym przebiegu choroby osłabiają się możliwości intelektualne. Trudności z uczeniem, koncentracją, luki w pamięci to powszechny objaw późnej hipoglikemii. Niestety, choroba może prowadzić do śpiączki, która jest stanem śmiertelnego zagrożenia.

Rokowania i leczenie

Zasadniczo jak w przypadku innych nowotworów, również i tutaj rokowania zależą od stanu nowotworu. Im wcześniej zostanie on wykryty, tym szybciej można go poddać leczeniu. Co najważniejsze – im szybciej go wykryjemy, tym bardziej jest on podatny na leczenie. Wyspiak trzustki nie jest podatny na chemioterapię. Można go usunąć właściwie tylko operacyjnie. Podaje się także leki mające zmniejszać wydzielanie insuliny. W większości przypadków guz nie jest złośliwy i łatwo poddaje się leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *