alergie

Alergie – co powoduje alergie? Jak wygląda leczenie alergii?

Alergie to zagadnienie obszerne, trudno ja opisać w jednym artykule, jednak są fakty, które rzadko są przytaczane a niezmiernie ważne. Zatem alergia bez tajemnic to zbiór wiedzy pomijanej w ogólnikowych poradnikach medycznych.

Alergie bez tajemnic

W dzisiejszych czasach na alergie cierpi niemal co drugi Polak a ilość chorujących, zwłaszcza dzieci wciąż się powiększa. Jesteśmy podatni na alergie nie tylko wziewne ale i pokarmowe. Przybywa alergenów a nasz układ odpornościowy staje się słabszy. Nie wszyscy są świadomi, iż objawy jakie zauważają to właśnie alergia.

Sporo osób bagatelizuje wysypkę czy biegunkę, tymczasem warto jest zidentyfikować alergen i postarać się o jego unikanie bądź odczulanie. Z pomocy specjalistów korzysta zaledwie jedna trzecia pacjentów, a ponad połowa z chorych nie posiada wykonanej diagnozy alergii, pomimo objawów. To niepokojące fakty. Uciążliwość alergii potrafi zrujnować życie. Jest to choroba jak każda inna i bywa równie groźna co nowotwór. Wbrew pozorom na alergię także można umrzeć.

Nie bagatelizuj alergii

Są osoby cierpiące z powodu alergii sezonowo. To właśnie ta grupa osób najrzadziej zgłasza się po pomoc i poddaje leczeniu. To spory błąd bowiem alergia postępuje i może w konsekwencji powodować astmę i wiele innych chorób z alergią związanych. Nierozpoznane uczulenie może nas zabić w sytuacji zagrożenia życia.

Przykładem są leki które nie powinny być aplikowane alergikom, a o czym nie mamy pojęcia nie diagnozując problemu. Wczesne poddanie się leczeniu pozwala na wyleczenie. To ważne szczególnie u dzieci.

Leczenie alergii to nie mit

Alergie można i nawet trzeba leczyć. Łagodzenie objawów jest ważne, jednak poza tym warto poddać się odczulaniu. Dostępne są na rynku zarówno szczepionki jak i leki wspomagające leczenie. Co ważne szczepionki nie muszą być podane w formie zastrzyku. Odczulanie metodą podjęzykową stosuje się u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia.

Co więcej by leczyć alergię nie trzeba systematycznie odwiedzać lekarza, odczulanie można prowadzić w domu. W Polsce wciąż odczulanie nie jest powszechne mimo swej dostępności. Polakom brakuje wiedzy na ten temat i motywacji.

Winowajcą jest dieta

Powodem alergii najczęściej jest dieta ale również środowisko. Zanieczyszczenie powietrza, wespół z nieodpowiednio skomponowaną dietą przyczyniają się do rozwoju alergii. Stąd też alergia stała się chorobą cywilizacyjną, wynika ze stylu życia i regionu w jakim się mieszka. Zwykle uczulają nas białka. Niewłaściwie rozszerzana dieta, jedzenie żywności chemicznej i przetworzonej to wszystko przyczynia się do alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *