dermatologia

Dermatologia – czym zajmuje się dermatologia? Czym jest dermatologia?

Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się zaburzeniami skóry oraz jej przydatków (włosów, paznokci) i chorobami ogólnoustrojowymi, przedstawiającymi się przede wszystkim na skórze (np. łagodne oraz złośliwe nowotwory, toczeń). Dermatologia jest trudną specjalizacją lekarską. Jest związaniem wielu dziedzin klinicznych m.in.: chorób wewnętrznych, endokrynologii, alergologii oraz immunologii, onkologii, chorób naczyń, chorób zakaźnych przenoszone drogą płciową i zdolności zabiegowych w rozmaitych zakresach m.in.: dermatochirurgii, chirurgii naczyniowej, dermatologii korekcyjnej oraz estetycznej.

Czym zajmuje się dermatologia?

Dermatologia jako dziedzina medycyny zajmuje się dolegliwościami skóry oraz jej przydatków, a zatem paznokciami oraz włosami. Prócz owego w jej obszarze znajdują się zaburzenia ogólnoustrojowe, jakie ujawniają się przez zmiany na skórze, np. alergie, łagodne oraz złośliwe nowotwory i toczeń.

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna jest relatywnie młodą dziedziną medycyny, stosującą dotąd osiągnięte dokonania w dermatologii. Dzięki zdobytym metodom ambulatoryjnym możliwe stało się spowalnianie mechanizmów starzenia skóry, zmniejszanie licznych zmian zachodzących na skutek zaburzeń skóry, lub problemów kosmetycznych. Owego typu techniki są klasyfikowane do zabiegów niewątpliwie małoinwazyjnych, jakie ponadto nie wyłączają chorych z normalnego funkcjonowania.

Dermatolog – specjalista w dziedzinie dermatologii

Dermatolog rozpoznaje przyczyny zmian skórnych i stosuje właściwe leczenie, natomiast dermatologia to dział medycyny zajmujący się dolegliwościami skóry. Związane z dermatologią dziedziny medyczne to m.in. kosmetologia oraz wenerologia. Dermatolog jest ekspertem w obszarze dermatologii. W dziedzinie medycyny zajmującej się funkcjonowaniem skóry i jej dolegliwościami (w tymże dolegliwościami włosów oraz paznokci). Dermatolog bada skórę i poszukuje potencjalnych przyczyn nieprawidłowości w jej wyglądzie. Należałoby pamiętać, iż niepokojące zmiany nie muszą mieć podłoży w niewłaściwym działaniu samej skóry, ale niejednokrotnie są pokłosiem dolegliwości wewnętrznych, np.:

 • zmian hormonalnych,
 • nowotworów,
 • dolegliwości infekcyjnych,
 • nadwrażliwości,
 • również chorób wenerycznych.

Dermatolog – jakie robi badania?

Dermatolog podczas wizyty w pierwszej kolejności przygląda się poważnym zmianom gołym okiem, jednakże winien także wykonać dokładniejsze badanie za pomocą dermatoskopu. Jest to narzędzie ze zintegrowaną lampą powiększające pole widzenia tak jak lupa, dzięki czemu możliwe jest dokładne zobaczenie wybranego fragmentu skóry. Dermatoskopia stosowana jest przede wszystkim do kontroli znamion barwnikowych. W wypadku podejrzeń, iż za określoną dolegliwość mogą odpowiadać bakterie, dermatolog zaleca wymaz ze skóry, w wypadku grzybicy – badanie mikrobiologiczne. Może również skierować na badania krwi, w tymże zlecić określenie poziomu hormonów – na przykład kiedy jest przypuszczenie, iż trądzik ma źródło hormonalne. Gdy zmiany skórne mają charakter uczuleniowy, dermatolog kieruje na testy uczuleniowe bądź od razu do lekarza alergologa.

Formy leczenia dolegliwości dermatologicznych

Dobór techniki leczenia jest precyzyjnie związany z typem dolegliwości, jej symptomami, przyczynami. Dermatolog może zapisać antybiotyki np.:

 • w wypadku trądziku,
 • kiły,
 • rzeżączki, jakie wywoływane są poprzez bakterie,
 • środki antywirusowe (np. na opryszczkę),
 • również środki miejscowe o oddziaływaniu zewnętrznym w formie maści,
 • żeli, kremów,
 • płynów,
 • szamponów.

W wypadku przebarwień dermatolog może skierować na zabieg laserowy. Specjalista udziela dodatkowo informacji dotyczących pielęgnacji chorobowo zmienionej skóry, może zasugerować używanie danych kosmetyków. Gdy zmiana jest ogromna, jest zagrożenie jej zezłośliwienia, dermatolog może wydać skierowanie na usunięcie znamiona. Pozostałe wykorzystywane techniki na pozbycie się znamion oraz wykwitów skórnych to wyłyżeczkowanie, elektrokoagulacja, wymrażanie ciekłym azotem.

Dermatologia dziecięca

Dermatologia dziecięca jest dosyć skomplikowaną dziedziną, i równocześnie wymagającą ogromnej wiedzy oraz doświadczenia lekarskiego. Skóra dzieci ma całkowicie inną budowę w przyrównaniu do skóry dorosłego. Ponadto w okresie rozwoju młoda skóra oraz przydatki poddawane są nieustannym zmianom oraz mechanizmom dojrzewania. W związku z tymże przebieg wielu dziecięcych dolegliwości jest zupełnie odmienny aniżeli u dorosłych – potrzebuje zatem specjalnego podejścia do zaburzeń skóry u małych chorych. W dermatologii dziecięcej stosuje się takie techniki lecznicze jak np. laseroterapiaczy krioterapia. Dodatkowo znaczenie ma wybór właściwych kosmetyków oraz przestrzeganie pewnych reguł pielęgnacji.

Przychodnie dermatologiczne

W Polsce działa mnóstwo przychodni dermatologicznych, jakie oferują usługi prywatne i w ramach kontraktów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Poszukujesz przychodni, jakiej specjalizacją jest dermatologia? W swoim mieście na pewno znajdziesz taką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *