Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży – niedociśnienie, przeciwdziałanie

Niskie ciśnienie w ciąży, w przeciwieństwie do wysokiego nie jest niebezpieczne, lecz odbiera przyszłej matce energię. Wszystkie wahania ciśnienia nie są korzystne dla człowieka, a tym bardziej dla kobiety, jaka jest w ciąży. To pomiędzy innymi z powodu niebezpieczeństw dla płodu, wywołanych wahaniami ciśnienia, tak ważne są systematyczne miesięczne kontrole lekarskie. Sprawdza się podczas nich wszystkie parametry, jakie mogą prawdopodobnie mieć wpływ na rozwój płodu, pomiędzy innymi ciśnienie ciężarnej.

Niedociśnienie w ciąży

Pomiar poniżej 90/60 mmHg nie jest symptomem, jaki potrzebuje szybkiej pomocy specjalisty oraz rozpoczęcia leczenia, gdyż nie grozi zdrowiu kobiety ani rozwojowi jej nienarodzonego dziecka. Daje jednakże symptomy, jakie są po prostu niewygodne. Niskie ciśnienie w ciąży przede wszystkim odbiera przyszłej matce siłę, jakiej w czasie czekania na dziecko i tak nie jest za wiele. Kobiety z tymże kłopotem skarżą się na zawroty głowy, szumy w uszach, mroczki przed oczami, apatia, brak uwagi, przemęczenie, i chociażby omdlenia – będące efektem niedostatecznej ilości tlenu dochodzącego do mózgu.

Owe ostatnie są groźne o tyle, iż zagrażają upadkiem, jaki w niebezpiecznych sytuacjach może zniszczyć zarodek, więc lepiej się ich wystrzegać. Czy to znaczy, iż niedociśnienie można bądź należy leczyć? W większości wypadków nie. Starczy rozpoznać najczęstsze przyczyny spadku ciśnienia w czasie ciąży oraz po prostu im zapobiegać. Kobieta w ciąży nie winna mieć ciśnienia większego aniżeli 140/90 mmHg ani mniejszego aniżeli 90/60 mmHg.

Niskie ciśnienie oraz wysoki puls?

W okresie ciąży w organizmie kobiety występuje szereg zmian, będących rezultatem występujących zmian gospodarki hormonalnej. Jedną spośród tychże zmian jest podniesienie objętości krwi krążącej w naczyniach – a konkretnie wzrost objętości o blisko 40–50 proc. Dodatkowo naczynia krwionośne pod naciskiem oddziaływania hormonów rozszerzają się, i zatem obniża się opór naczyniowy.

W konsekwencji doprowadza to do spadku ciśnienia arterialnego. Organizm, pragnąc zagwarantować właściwe ukrwienie organów oraz tkanek, zastępuje za niskie ciśnienie krwi przez zwiększenie pracy serca – stąd konstelacja symptomów niskiego ciśnienia oraz wysokiego pulsu. Ciśnienie w ciąży maleje stopniowo w I oraz II trymestrze, osiągając najmniejsze wartości blisko 24 tygodnia ciąży. Zwykle już w III trymestrze zapisuje się wzrost oraz powrót do właściwego ciśnienia w ciąży. Jednakże niskie ciśnienie pod koniec ciąży zupełnie nie informuje o chorobie. Oraz niejednokrotnie powraca do normy, lecz dopiero po porodzie.

Czemu ciśnienie krwi się zmniejsza w ciąży?

Ciśnienie arterialne krwi spada od początku ciąży. Ciśnienie skurczowe może być niższe o 5–10 mmHg, natomiast rozkurczowe chociażby o 15 mmHg. Oraz jest to całkowicie naturalne. Więc mówi się o normalnym niedociśnieniu. Za niższe wartości odpowiada jeden z ciążowych hormonów – progesteron. Relaksuje mięśnie, aby nie dochodziło do wczesnych skurczów macicy. W tenże sposób obniża zagrożenie poronienia. Przy okazji rozszerzają się także naczynia krwionośne, żeby do dziecka docierało więcej krwi. Im szersze naczynia krwionośne, tymże ciśnienie płynącej nimi krwi niższe. Twoje gorsze nastawienie, gorzej dotleniony umysł oraz pozostałe nieprzyjemne symptomy niedociśnienia to tak właściwie cena, jaką płacisz, żeby dziecko miało doskonalsze warunki do rozwoju.

Podstawy niskiego ciśnienia w ciąży

Zbyt niskie ciśnienie w ciąży jest stanem ewentualnego ryzyka, gdyż może doprowadzić do osłabienia oraz niebezpiecznego upadku. Podstawowymi zmianami, jakie występują w układzie sercowo-naczyniowym ciężarnej, są: wzrost objętości krwi tłoczonej poprzez serce, podniesienie przyswajania sodu, i w konsekwencji wody, co z kolei doprowadza do wzrostu objętości krwi w naczyniach. Występuje także spadek oporu w krwionośnych naczyniach obwodowych oraz współczesny spadek ciśnienia arterialnego krwi. Zmiany owe rozpoczynają się niezwykle wcześnie, już w I trymestrze ciąży. Największe ich natężenie występuje w II trymestrze ciąży (wówczas widzimy największy spadek ciśnienia tętniczego), później jest na stosunkowo zbliżonym poziomie do chwili porodu. Za zmiany zwłaszcza odpowiada układ hormonalny, a konkretnie produkcja estrogenów oraz progesteronu poprzez łożysko.

Przeciwdziałanie niskiemu ciśnieniu w ciąży

Najistotniejszą regułą jest wypijanie właściwych ilości wody. Kobieta w ciąży wymaga co najmniej półtora, i chociażby dwa litry wody. Do owej ilości wlicza się również na przykład zupy oraz wodę dawaną do potraw. Wodę najlepiej wypijać niewielkimi łykami, dosyć często oraz w niewielkich porcjach. Wówczas najlepiej nawadnia ona organizm. W wypadku odwodnienia może być potrzebne leczenia szpitalne. Przegrzewanie się może być spowodowane noszeniem zbyt wielu warstw ubrań w ciąży. Należy pamiętać, iż nie jedynie zmarznięcie, lecz również przegrzanie się może mieć bezpośrednie konsekwencje. Do zmniejszenia ciśnienia dochodzi również w gorącej kąpieli czy po prostu podczas upału. Kobieta w ciąży winna wówczas zachować wyjątkową uwagę. W wypadku, gdy niskie ciśnienie krwi w ciąży jest wywołane składaniem się krwi w nogach, polecane jest stosowanie specjalistycznych pończoch uciskowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *