Miażdżyca

Miażdżyca – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na miażdżycę

Miażdżyca tętnic zwana jest również stwardnieniem tętnic. Powstaje ona na skutek systematycznego, postępującego, związanego z wiekiem zmniejszania się elastyczności ścian tętnic, pogrubienia i niszczenia ich śródbłonka w następstwie odkładania się w nim mas tłuszczowych i tworzenia się skrzepów przyściennych. Powoduje to stopniowe zwężenie się światła tętnic, co w konsekwencji doprowadza do ich zamknięcia i niedrożności. Niedrożne tętnice powodują niedotlenienie poszczególnych narządów, co może skutkować nawet zawałem lub udarem mózgu.

Miażdżyca – objawy

Objawy miażdżycy i jej umiejscowienie są zmienne, jak i również stopień zaawansowania w poszczególnych narządach organizmu. Objawy zatem występują zwykle, gdy dochodzi do niedotlenienia jednego z narządów. Do głównych objawów miażdżycy należą:

 • ból mięśni, występujący głownie w łydkach i ujawniający się podczas chodzenia. Często występuje także uczucie odrętwienia i mrowienia, a także szybkiej męczliwości nóg
 • zawał mięśnia sercowego
 • duszności przy aktywnościach fizycznych
 • zawroty głowy
 • udar mózgu
 • przejściowy niedowład
 • utrata masy ciała, częste biegunki

Wszelkie wymienione objawy występują, w zależności od tego, która tętnica została zaatakowana przez miażdżycę (aorta, tętnice kończyn dolnych, tętnice wieńcowe). Udar mózgu oraz zawał serca są ostatecznymi, najbardziej niebezpiecznymi objawami. Miażdżycę trudno wykryć, ponieważ przez długi czas nie daje ona objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Miażdżyca – przyczyny

Przyczyn miażdżycy jest dużo. Niewątpliwie choroba ta jest dosyć często uwarunkowana genetycznie, jednakże jednym z częstszych powodów wystąpienia tej choroby jest niewłaściwa dieta i tryb życia. Miażdżycę powodują:

 • nadmierne spożywanie tłuszczów zwierzęcych i zaburzenia przemiany lipidów
 • cukrzyca
 • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej
 • stresy psychiczne
 • palenie tytoniu
 • otyłość
 • nadciśnienie tętnicze

Miażdżyca – leczenie

W leczeniu najważniejsza jest diagnostyka. Miażdżycę wykrywa się dzięki badaniom krwi oznaczającym poziom cholesterolu LDL, który odpowiedzialny jest za rozwój zmian miażdżycowych. Inną metodą jest rentgen, a właściwie koronarografia, która jest wykorzystywana w diagnostyce miażdżycy wieńcowej. Polega na zobrazowaniu naczyń za pomocą rentgena, po podaniu do nich kontrastu. Do diagnostyki miażdżycy kończyn dolnych stosuje się ultrasonografię dopplerowską, zaś w przypadku aorty wykorzystuje się arteriografię.

Niestety miażdżyca jest chorobą nieuleczalną. Medycyna nie zna leków czy innych metod terapii, które usuwają zmiany miażdżycowe, może jedynie wpływać hamująco na szybkość powstawania tego procesu i zapobiegać jego narastaniu. Jedynie w zaawansowanych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne polegające na poszerzaniu lub udrażnianiu miażdżycowo zmienionego naczynia, natomiast w przypadkach miażdżycy wieńcowej wszczepia się bajpasy lub stenty.

Miażdżyca – domowe sposoby

Lekarze często zapisują chorym na miażdżycę leki obniżające cholesterol, ciśnienie oraz rozrzedzające krew. Ma to na celu leczenie objawów i hamowanie ich rozwoju, ponieważ to one przyczyniają się do postępu choroby. Niezwykle ważne jest samodzielne leczenie, tzn. zmiana naszego trybu życia i diety. Jak możemy sami pomóc w leczeniu miażdżycy? Przede wszystkim:

 • Więcej ruchu. Siedzący tryb życia, brak ruchu sprzyja miażdżycy. Wystarczy niewielka, aczkolwiek regularna aktywność fizyczna, aby pobudzić organizm i układ krwionośny. Mogą to być spacery, jazda na rowerze, bieganie, basen, czy też gry zespołowe, które najbardziej lubisz.
 • Zrzuć kilogramy. Ruch i aktywność fizyczna nie tylko ma pomóc w przemianie materii i poprawie krążenia, ale także ma przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów. Zrzucenie kilku kilogramów poprawi twoje samopoczucie, a także wpłynie na zahamowanie rozwoju choroby.
 • Zmień dietę. W miażdżycy zalecane są pokarmy przede wszystkim jarskie, poza tym chude mięso, warzywa, ryby, drób, soki, owoce, tłuszcze roślinne, a także ograniczenie soli. Należy spożywać pokarmy przynajmniej 5 razy dziennie, a w mniejszych ilościach, z zachowaniem właściwych wzajemnych proporcji białek, tłuszczów i węglowodanów. Należy także unikać pokarmów zawierających dużo tłuszczów lub cholesterolu. Zaleca spożywanie nie więcej niż 300 miligramów cholesterolu dziennie, a całkowita ilość tłuszczów w dziennej racji żywieniowej nie może być większa niż 30%.
 • Czosnek. Warzywo to działa korzystnie na hamowanie rozwoju choroby miażdżycowej. Zaleca się stosowanie 3 razy dziennie jednego ząbku czosnku, rozdrobnionego i wymieszanego z ½ szklanki przegotowanego mleka, po jedzeniu.
 • Korzeń żeń-szenia, kwiatostan, owoc i liście głogu, ziele dziurawca, ziele krwawnika, ziele jemioły. Należy 1 łyżkę stołową ziół zalać jedną szklanką wrzącej wody, nakryć, gotować około 3 minuty, po czym odstawić na 10 minut i przecedzić. Tak przygotowane zioła należy pić na ciepło 3 razy dziennie, na około 10 minut przed jedzeniem.
 • Zażywaj kapsułki z imbiru lekarskiego 4 razy dziennie. Zalecana dawka to 100-200 miligramów. Imbir zawiera substancje mające wpływ na redukcję wchłaniania i zwiększanie stopnia usuwania LDL ( złego cholesterolu) w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *