Bonding – na czym polega zabieg? Zalety, wady, wymagania do zabiegu

Bonding jest procedurą, podczas której nakładany jest żywiczny materiał w kolorze zęba (trwały materiał z tworzywa sztucznego) i utwardzany specjalnym światłem, które ostatecznie wiąże materiał z zębem, aby przywrócić lub poprawić zdrowie osoby.

Kiedy warto rozważyć taki zabieg?

Taką opcję, warto rozważyć do:

 • naprawy zepsutych zębów (żywice kompozytowe służą do wypełniania ubytków),
 • do naprawy rozdrobnionych lub pękniętych zębów,
 • aby poprawić wygląd przebarwionych zębów,
 • aby zamknąć przestrzenie między zębami,
 • aby zęby wytrzymały dłużej,
 • aby zmienić kształt zębów,
 • jako kosmetyczna alternatywa dla wypełnień amalgamatowych,
 • aby ochronić część korzenia zęba, który został odsłonięty, gdy dziąsła się cofają.

Jakie są poszczególne etapy?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie. Jednak do tego zabiegu nie jest potrzebne wielkie przygotowanie. Znieczulenie często nie jest wymagane, chyba, że boldingu używa się do wypełniania zepsutego zęba. Wtedy trzeba przewiercić ząb, aby zmienić jego kształt lub trzeba naprawić miejsce, które znajduje się w pobliżu nerwu. Dentysta skorzysta z wachlarza kolorów, aby wybrać kolor żywicy kompozytowej, który będzie ściśle pasował do koloru zęba.

Następny jest etap wiązania. Powierzchnia zęba zostaje zszorstkowana i nałożona zostaje na nią ciecz kondycjonująca. Procedury mogą przykleić materiał wiążący do zęba. Żywica w kształcie zęba, przypominająca kit, jest następnie nakładana, formowana i wygładzona do pożądanego kształtu. Następnie do utwardzania materiału używa się jasnego, zwykle niebieskiego światła lub lasera. Po utwardzeniu materiału dentysta będzie dalej przycinać i kształtować go, a następnie polerować tak, aby pasował do połysku pozostałej powierzchni zęba.

Na koniec należy pamiętać o czasie, potrzebnym do utrwalenia efektów. Łączenie zębów trwa około 30-60 minut na jeden ząb.

Jakie są zalety i wady?

Do podstawowych zalet możemy zaliczyć:

 • Klejenie dentystyczne jest jedną z najłatwiejszych i najtańszych kosmetycznych procedur stomatologicznych. W przeciwieństwie do fornirów i koron, które są niestandardowymi okładzinami zębów, które muszą być wytworzone w laboratorium, bonding można wykonać podczas jednej wizyty w gabinecie, chyba, że będzie obejmował więcej zębów.
 • Kolejną zaletą w porównaniu do licówek i koron jest usunięcie najmniejszej ilości szkliwa zębów. Ponadto o ile nie wykonuje się boldingu w celu wypełnienia ubytku, zwykle nie jest wymagane znieczulenie

Do podstawowych wad możemy zaliczyć:

 • Chociaż materiał jest odporny na plamy, na pewno jednak nie w takim samym stopniu, jak korony.
 • Inną wadą jest to, że materiały wiążące nie wytrzymują długo, ani nie są tak silne, jak inne sposoby, takie jak korony, licówki lub wypełnienia.
 • Dodatkowo użyte materiały mogą rozdrabniać  i odrywać ząb.

Ze względu na niektóre ograniczenia, związane z boldingiem, niektórzy dentyści uważają, że najlepiej stosować go do drobnych zmian kosmetycznych, tymczasowej korekcji defektów kosmetycznych i korekcji zębów w obszarach o bardzo niskim ciśnieniu zgryzu (na przykład zębach przednich). Warto skontaktować się ze swoim dentystą, aby zastosować jak najlepsze podejście kosmetyczne.

Czy wymagane są specjalne zalecenia?

Zęby, które zostały poddane temu zabiegowi, nie wymagają specjalnej opieki. Po prostu przestrzegajmy dobrych zasad higieny jamy ustnej. Szczotkujmy zęby co najmniej dwa razy dziennie, stosujmy nić dentystyczną co najmniej raz dziennie, płucz jamę ustną płynem do płukania raz lub dwa razy dziennie i regularnie odwiedzajmy dentystę, aby kontrolował i czyścił.

Materiał wiążący może się zetrzeć, dlatego tak ważne jest unikanie takich nawyków, jak obgryzanie paznokci, żucie długopisów, lodu lub innych twardych przedmiotów spożywczych. Nie używajmy też zębów jako otwieracza. Jeśli zauważymy jakieś ostre krawędzie na zespolonym zębie lub jeśli nasz ząb wydaje się nam dziwny, kiedy ugryziemy, zadzwońmy do swojego dentysty.

Jak długo trwa łączenie materiałów?

Żywotność materiałów wiążących zęby zależy od tego, jak dużo mamy nawyków. Zwykle jednak wytrzymuje od trzech do dziesięciu lat, zanim trzeba będzie coś dostawić lub wymienić.

Bonding – kilka słów podsumowania

Jest to popularna opcja leczenia, ponieważ zapewnia skuteczne połączenie między materiałem wypełniającym a oryginalnym szkliwem zębiny. wygląda jak oryginalny ząb i działa podobnie jak on.

Bezpośrednie łączenie kompozytowe służy do odtworzenia uśmiechu w sposób addytywny, w którym wymagana jest niewielka redukcja uzębienia lub nawet nie jest w ogóle potrzebna. Bezpośredni bonding, w rękach wykwalifikowanego operatora, jest mniej kosztowny niż licówki porcelanowe i korony zębowe i mogą być trwałe przy właściwej konserwacji.

Jest stosowany na kilka różnych sposobów, ale prawdopodobnie jest najbardziej przydatny do naprawy rozdrobnionych zębów.

Jest to ważne narzędzie w zestawie umiejętności wykwalifikowanego dentysty kosmetycznego.

Bonding jest porównywalną alternatywą dla licówek dentystycznych i idealny dla młodych pacjentów, poszukujących mniej trwałej opcji poprawy estetyki uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *