zasady zdrowego odżywiania

Zasady zdrowego odżywiania – najczęstsze błędy w sposobie odżywiania

Zasady zdrowego odżywiania – w dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na problemy dotyczące układu pokarmowego. Pojawiają się wzdęcia, zaparcia, biegunki, a nawet zespół jelita drażliwego. Poza tym, badania wskazują na powiększającą się w zastraszającym tempie ilość osób otyłych i mających poważne problemy z nadwagą, która prowadzi automatycznie do osłabienia wielu innych układów. Łamane przez nas zasady zdrowego odżywiania, tj. prowadzenie niewłaściwego trybu życia jest przyczyną złego stanu naszego zdrowia.

Zasady zdrowego odżywiania – najczęstsze błędy w sposobie odżywiania

Większość z nas jada w pośpiechu i nie zastanawia się nawet nad tym, jakie ilości jedzenia pochłania oraz jaka jest jego wartość kaloryczna i odżywcza. Liczy się jedynie to, aby ukoić uczucie swojego głodu. Poza tym, jadamy nieregularnie, o różnych porach dnia, często nawet w nocy. Wiele osób każdego dnia zjada produkty wysoko przetworzone i żywi się na mieście. Takie działanie nie pozostają bez wpływu na stan naszych jelit oraz innych organów.

Jakie zasady należy wcielić do swojego jadłospisu?

  • Przede wszystkim, dla organizmu najważniejsza jest regularność w spożywaniu posiłków. Powinno się je jadać o stałych porach i w równych odstępach czasu. Wówczas organizm niczego nie odkłada na później, ponieważ jest pewien kolejnej dawki kalorii.
  • Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Nie wolno o nim nigdy zapominać. Najlepiej jest spożyć je maksymalnie na dwie godziny od pobudki. Śniadanie powinno być zdrowe, ale musi też dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki kalorii na cały poranek.
  • Kolacja to posiłek najmniejszy i najlżejszy. Najlepiej jest zjeść swoją kolację maksymalnie na trzy godziny przed pójściem spać. Wówczas organizm zdąży strawić wszystkie składniki i będzie mógł w nocy odpoczywać, zamiast pracować. Pozostałości nie odłożą się również w postaci tkanki tłuszczowej.
  • W naszym menu powinny pojawić się przede wszystkim warzywa. Poza tym, nie może też zabraknąć białka w postaci chudego mięsa i ryb, a także węglowodanów pochodzących ze zbóż. Tłuszcze powinny stanowić znikomą ilość. Najlepiej, żeby były to tłuszcze takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, czy tłuszcze rybie bogate w kwasy Omega.
  • Nie należy nigdy popijać posiłków. Powoduje to rozrzedzanie kwasów żołądkowych i w znaczący sposób utrudnia organizmowi strawienie posiłku. Najlepiej pić na pół godziny przed i po posiłku. Płynów powinno być jednak stosunkowo wiele. Zaleca się wypijanie około dwóch i pół litra wody. Lepiej unikać zaś kawy i mocnej herbaty, a przede wszystkim słodzonych soków.

Wprowadzenie takich racjonalnych zasad odżywiania powinno przynieść swoje efekty bardzo szybko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że posiłki powinny być przygotowywane samodzielnie, z wysokiej jakości produktów.

Sama dieta nie wystarczy

Często, aby poczuć się lżej i lepiej, sama dieta nie wystarcza. Wówczas najlepiej jest włączyć również wysiłek fizyczny. Nawet niewielkie jego porcje, jak codzienny spacer, mogą zdziałać cuda i dostarczyć organizmowi cennej witaminy D3, której brakuje każdemu z nas. Poza tym, sport wpływa pozytywnie na wszystkie nasze układy i ogólnie poprawia nasze samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *