Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Skóra stóp u osób z otyłością – jak wygląda? Jak pielęgnować skórę?

Skóra stóp u osób z otyłością – jak wygląda? Z całą pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie. Nadmiar tkanki tłuszczowej umieszczonej wewnątrz organizmu oraz pod skórą m.in. oddziałuje niekorzystnie na wypełnianie poprzez skórę jej pracy osłonowej oraz funkcjonowanie jej gruczołów. Pokłady tkanki tłuszczowej tworzą fałdy (m.in. na ramionach, udach, brzuchu, karku), jakie nawzajem się o siebie ścierają nie jedynie ograniczając osobie z otyłością poruszanie się oraz robienie normalnych prac, lecz również gojenie się ran. Zatem otyłość doprowadza do wielu zaburzeń dermatologicznych.

Otyłość

Otyłość to zaburzenie dotyczące całego organizmu. Mogą mu towarzyszyć zakłócenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie arterialne, zakłócenia gospodarki tłuszczowej. Otyłość oraz nadwaga służą również zmianom skórnym, np. celulitowi rozstępom, żylakom oraz wenektazjom, zainfekowaniem grzybiczym oraz bakteryjnym. W wielu krajach otyłość jest traktowana jako dolegliwość społeczna. W Polsce procent osób otyłych jest dosyć wysoki.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Otyłość może służyć zaburzeniom ogólnoustrojowym, takim jak cukrzyca typu II, nadciśnienie arterialne, kamica pęcherzyka żółciowego, choroba wieńcowa, udar mózgu, choroba zwyrodnieniowa stawów i również poniektóre nowotwory. Poniektóre z tychże zaburzeń mogą wywoływać zmiany skórne oraz tkanki podkórnej. Niejednokrotnie słyszy się, iż otyłość przyjmuje rozmiary zarazie. Czemu? Teraz kłopot otyłości dotyczy jeszcze młodszych osób. Niegdyś była to choroba tylko osób dorosłych, obecnie jeszcze częściej dotyka także dzieci. W związku z tymże u małych pojawiają się takie kłopoty zdrowotne jak nadciśnienie arterialne, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca typu 2.

Podstawy nawagi oraz otyłości

Najpowszechniejszą podstawą występowania otyłości bądź nadwagi jest nadmiar przyjmowanych z żywnością kalorii, niewątpliwie przewyższający wydatki energetyczne organizmu. Codzienna nadwyżka sił gromadzona jest w organizmie w formie tkanki tłuszczowej, co wywołuje sukcesywny przyrost wagi ciała. Otyłość powstająca w takim przebiegu określana jest otyłością prostą oraz stanowi niewątpliwą większość pośród podstaw otyłości na świecie. Mały procent kłopotów z nadmierną wagą jest spowodowany poprzez stosowanie długotrwale poszczególnych środków bądź współwystępuje z pewnymi dolegliwościami. W takim wypadku otyłość występuje ponownie do choroby bądź leczenia oraz określana jest otyłością wtórną.

Kłopoty estetyczne przy otyłości

Skupienie tkanki tłuszczowej w okolicy ud wywołuje zmianę ich rozstawienia. Może to przyczynić się do niewłaściwego ułożenia kończyn dolnych oraz w rezultacie do wystąpienia kolana koślawego. Nadmiar wagi ciała wywołuje również duże obarczenie kręgosłupa oraz może doprowadzać do chorób postawy, w tymże do skoliozy. Mnóstwo dziewcząt skarży się na rozstępy skórne, powstałe przede wszystkim w obszarze ud, pośladków, bioder, piersi lub brzucha. Rozstępy występują, kiedy zbyt szybko przybieramy na wadze, natomiast skóra podlega napinaniu. Więc także tak istotne jest utrzymywanie stałej wagi ciała. Raz powstałe rozstępy, nie znikną, więc należy dbać o regularną pielęgnację środkami pobudzającymi sprężystość skóry i przestrzegać wskazań dietetycznych.

Suche, pękające pięty

Na pękanie skóry pięt u osób z otyłością oraz nadwagą ma wpływ parę elementów. Przede wszystkim – budowa skóry stóp zdecydowanie się różni od owej na pozostałych partiach ciała. Powłoka naskórka jest zdecydowanie grubsza, normalnie sięga od 0,5 do 2,5 mm, tymczasem na stopach aż 4 mm. Poza tymże, z powodu grubszej warstwy zrogowaciałej, jaka podnosi się wraz z wiekiem i w efekcie ucisku całego ciężaru ciała, mechanizm rogowacenia jest intensywniejszy. Choć w parze stóp znajduje się aż 250 tys. gruczołów potowych, to nie ma ani jednego gruczołu łojowego. Nienatłuszczona skóra staje się zatem sucha, twarda, natomiast kiedy jest przesuszona to na piętach pojawiają się chociażby rozpadliny. Kiedy nie są leczone, rozpadliny mogą stać się podstawą choroby bakteryjnej bądź grzybiczej.

Jak na co dzień pielęgnować stopy przy nadwadze bądź otyłości

1. Ogromne obarczenie wywołane zbytnią masą ciała, bez właściwej amortyzacji, może spowodować obciążenia w ogromnych stawach kończyn dolnych. Żeby owego uniknąć noś wygodne obuwie z miękką, amortyzujacą oraz grubszą podeszwą.

2. Otyłość jest niejednokrotnie związana ze schorzeniami krążenia oraz gospodarki hydrologicznej. Ich rezultatem są obrzęki stóp. Żeby zapobiegać obrzękom niezbędna jest tzw. gimnastyka naczyń krwionośnych pod postacią masaży stóp oraz moczenia ich naprzemiennie w letniej oraz chłodnej wodzie z dodatkiem soli morskiej.

3. Powierzchnie pomiędzy palcami stóp u osób z nadwagą są zwężone. Przy podwyższonej nadpotliwości w przerwach pomiędzy palcami, szczególnie III oraz IV, może dojść do maceracji naskórka oraz w dalszej konsekwencji do chorób grzybiczych. Żeby do owego nie dopuścić noś lekkie obuwie z ekologicznych materiałów, natomiast po każdej kąpieli, prysznicu, ćwiczeniach na basenie itp. dokładnie oczyszczaj miejsca pomiędzy palcami.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *