Balon żołądkowy

Balon żołądkowy – przebieg zabiegu, efektywność leczenia balonem

Balon żołądkowy określany także balonem gastrycznym, jest zbadaną w zagranicznych badaniach techniką, jaka bez inwazyjnej operacji bądź używania terapii środkami umożliwia kontrolować wagę ciała.

Co to jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy to od lat popularna na świecie technika leczenia nadwagi, jakiej poddały się tysiące chorych. W wielu ośrodkach w Polsce od wielu lat wykorzystywana jest owa technika leczenia otyłości. Należy pamiętać o tymże, iż balon żołądkowy stanowi dopełnienie tradycyjnych form odchudzania takich jak zdrowy oraz dynamiczny styl życia i właściwa dieta. Niestety nie zawsze umiemy dopasować się do tychże reguł. W takich sytuacjach możemy wesprzeć się balonem żołądkowym. Technika ta polega na włożeniu do żołądka balonu, jaki wypełnia się solą fizjologiczną podbarwioną błękitem metylenowym. Balon zapełnia żołądek po to, żeby zagwarantować wrażenie sytości oraz pełności, co doprowadza do dużego obniżenia apetytu oraz wielkości jedzonych pokarmów.

Dla kogo zalecany jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy jest zalecany pacjentem z otyłością bądź nadwagą, u jakich próba leczenia stałego – dieta, wzmożenie pracy ruchowej, farmakoterapia – nie przyniosły rezultatu. Jest to także alternatywa dla bardziej ofensywnych oraz niebezpiecznych operacji bariatrycznych (np. opaska żołądkowa, by-pass żołądkowy), gdy niewątpliwie ich wykorzystanie nie jest potrzebne. W wypadku pacjentów z nadwagą olbrzymią implantacja balonu żołądkowego może poprzedzać zabieg chirurgiczny – początkowa obniżka wagi ciała przed bardziej uciążliwą operacją bariatryczną obniża zagrożenie połączonych z nią powikłań.

Balon żołądkowy – dieta

Przygotowanie się do zabiegu potrzebuje 12-godzinnej diety i niejedzenia żadnych płynów – jest to potrzebne, żeby czynność mogła przejść bezpiecznie swój podstawowy krok. Dieta po implantacji balona Orbera dzieli się na parę kroków. Pierwszym krokiem są 3 doby po operacji. Pokarmy wówczas jedzone muszą być w płynnej gęstości – mogą być to zarówno napoje owocowe, jak również warzywne, zblendowane zupy, buliony, mleko i galaretki w płynnej postaci.

Ilości jedzonych płynów jednocześnie nie powinny być większe aniżeli 100 ml. Wypijać należy wolno oraz bez pośpiechu – napoje nie powinny być ani za ciepłe, ani za zimne. Poleca się jednominutową przerwę między konkretnymi łykami. Pozwala to płynom ułożyć się w żołądku i zapobiec wystąpienia nudności. W pierwszych dobach ilość przyswajalnych płynów winna sięgać ok. 2 l.

W kolejnym tygodniu po zastosowaniu balonu Orbera wprowadza się stopniowo pokarmy półpłynne (przetarte) i stałe. Przejście z jednej fazy na kolejną winno odbywać się sukcesywnie, należy także oglądać reakcje organizmu na zmiany. Pokarmy powinny być pełnowartościowe i możne w białko.

Balon żołądkowy: przebieg zabiegu

Zakładanie balonu do żołądka to zabieg nieoperacyjny. Chorego przygotowuje się do niego tak jak do zabiegu gastroskopii. Zabieg trwa ok. 20-30 min. oraz jest przeprowadzany pod opieką anestezjologa, w krótkim znieczuleniu dożylnym, po premedykacji. Sam zabieg zakładania balona żołądkowego poprzedzony jest gastroskopią badawczą. Ponieważ potencjalne występowanie owrzodzeń bądź zmian zapalnych śluzówki żołądka uniemożliwiają założenie balonu. Jeśli brak jest przeciwwskazań to przy pomocy endoskopu, poprzez gardło, przełyk do żołądka dostarczany jest balon. Potem jest on wypełniany jałowym płynem soli fizjologicznej w ilości od 400 cm³ do 700 cm³.

Czego spodziewać się po zabiegu wejścia balonu żołądkowego?

Sama czynność trwa zazwyczaj 20—30 minut, jednakże pacjent musi spędzić w szpitalu chociaż jeden dzień, będąc pod kontrolą. Efekty obecności balonu w żołądku pacjent czuje już podczas pierwszych pokarmów, szybciej osiągając wrażenie sytości. Dozwolone jest jedzenie pokarmów każdego typu, jednakże w mniejszych dawkach. Po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku pacjent może czuć mdłości, i chociażby może on być podstawą wymiotów.

Przeciętna strata nadmiaru wagi ciała zależy w ogromnej ilości od jedzonych posiłków. A także w wypadku przestrzegania diety oraz sięga blisko 35%. Co jest rezultatem niewątpliwie mniejszym w zestawieniu z formami operacyjnego leczenia nadwagi. Po usunięciu balonu objętość żołądka powraca do owej sprzed zabiegu, co może przyczynić się do przyrostu wagi ciała. Poplecznicy owej techniki twierdzą jednakże, iż oddziałuje ona pozytywnie na zwyczaje żywieniowe. Również po usunięciu balonu, gdyż u pacjentów jest przyzwyczajenie do jedzenia mniejszych pokarmów. To może wywoływać stabilizację wagi ciała bądź chociażby mały jej spadek.

Efektywność leczenia balonem

Samo założenie balonu w żołądku nie daje pewności, iż schudniemy. Chory musi wiedzieć co ma jeść, jak ma jeść oraz w jakiej ilości. Jeśli bowiem będzie spożywał dietę wysokokaloryczną, w małych dawkach, lecz niezwykle często, to rezultat straty wagi ciała wykaże się mały. Więc leczenie musi być poprzedzone konsultacją ze specjalistą bariatrą lub dietetykiem. Specjaliści ustalą określony sposób żywienia się po implantacji balonu, i także już po jego wyjęciu. Zdarza się, iż chory po wyjęciu balonu błyskawicznie powraca do dotychczasowych zwyczajów żywieniowych, i tymże samym do ostatniej wagi ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *