Zaburzenia krążenia krwi w mózgu

Zaburzenia krążenia krwi w mózgu – przyczyny, objawy, leczenie

Zaburzenia krążenia krwi w mózgu, a konkretniej w jego tętnicach prowadzi do zaburzeń równowagi i czucia, niedowładów. Niedokrwienie mózgu spowodowane może być zakrzepami lub miażdżycą tętnic. Osłabiona pamięć bądź lub także zaburzenia koncentracji mogą być oznaką zakrzepów i miażdżycy.

Mózg stanowi jedynie dwa procent masy naszego ciała i chociaż to bardzo niewiele, to jego rola w funkcjonowaniu całego organizmu jest niezwykle ważna. Powszechnie wiadomo, że mózg, tak jak i inne części ciała, nie działa prawidłowo bez dopływu krwi. Jest ona mu potrzebna, ponieważ dostarcza glukozę i tlen, które zaspokajają jego potrzeby energetyczne. Za prawidłowy transport tych substancji odpowiedzialne są cztery tętnice, kolejno dwie szyjne, które znajdują się w przednim odcinku szyi i dwie tętnice kręgowe umieszczone w otworach szyjnego odcinka kręgosłupa.

Całe to zamieszanie możliwe jest dzięki ciśnieniu krwi. Dlatego tak niebezpieczne jest  nadciśnienie tętnicze, czyli największy czynnik ryzyka udaru mózgu, ponieważ rozregulowuje przepływ krwi przez naczynia krwionośne i prowadzi do miażdżycy. Jeżeli dopływ krwi do mózgu zostanie całkowicie odcięty, po około dwunastu sekundach dochodzi do utraty przytomności. Nieodwracalne zmiany martwicze występują w komórkach mózgu po trzech, czterech minutach. Do śmierci dochodzi już po zaledwie dziewięciu minutach.

Zaburzenia krążenia krwi w mózgu – objawy

Tak niebezpieczne dla naszego życia zaburzenie krążenia krwi w mózgu nie zawsze daje nam o sobie znać. W sytuacji, gdy jednak tak, to objawia się poprzez szumy uszne, zaburzenia czucia, ból podczas wysiłku, niezwykle doskwierające zaburzenia równowagi, a także niedowłady i zaburzenia funkcji poznawczych, poprzez spadek sprawności pamięci oraz zmniejszenie koncentracji. W przypadku zatorów lub zakrzepów, czyli stanów bardzo ostrego niedokrwienia, typowe jest nagłe wystąpienie silnego bólu.

Zaburzenia krążenia krwi w mózgu – przyczyny

Jedną z przyczyn choroby jest wymieniona wyżej miażdżyca, której przyczyn upatruje się wieku, iż najbardziej narażone na nią osoby mieszczą się w przedziale wiekowym, po około trzydziestym roku życia do później starości, ponieważ zaczynają się wtedy procesy odkładania płytki miażdżycowej. Kolejne, które wymienia się w tym katalogu to niezmiennie dziedziczenie, zatem czynnik genetyczny.

Jeżeli ktoś w naszej rodzinie, szczególnie rodzice, chorowali to wzrasta podobieństwo, że zachorujemy także my. Chorobę warunkuje też płeć męska, zaburzenia układu nerwowego oraz układu krzepnięcia, następnie nadczynność hormonalna, wskutek hormonów tarczycy, trzustki i gruczołów płciowych. Podaje się też cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze. Wymienione zostały powyżej czynniki wewnątrz ustrojowe.

Drugie są zewnątrz ustrojowe i zalicza się to nich otyłość, która jest skutkiem złej diety bogatej w węglowodany i tłuszcze, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i innych używek, a także styl życia, czyli stres, brak ruchu i odpowiedniego, racjonalnego żywienia.

Zaburzenia krążenia krwi w mózgu – profilaktyka

W zapobieganiu zachorowalności na zaburzenia krążenia krwi w mózgu podaje się parę drogocennych wskazówek jak poprawić ukrwienie mózgu i zadbać o jego kondycję zdrowotną. Należy zacząć od przedstawienia koncepcji ćwiczeń aerobowych, które mają za zadanie uaktywnić i poprawić funkcjonowanie układu krwionośnego, a dodatkowo także usprawnić krążenie krwi w mózgu.

Pomagają one w lepszym dotlenieniu ciała, a komórki mózgu dzięki nim są zdrowsze, a połączenia między nimi sprawniejsze. Przykładowe ćwiczenia to nic innego jak chociażby spacer, codzienny, co najmniej pół godzinny, taniec, krótkie biegi. aerobik, fitness lub jazda na rowerze. Dalej pod lupę warto wziąć poprawne nawyki żywieniowe i dodać do diety naturalnie występujące w przyrodzie glukozę, węglowodany i oczywiście białka.

Przykładowe produkty to pełne ziarna takie jak komosa ryżowa, brązowy ryż, jęczmień, owies, żyto, łosoś i sardynki, w których znajdują się niezmiernie ważne dla zachowania zdrowia mózgu nienasycone kwasy tłuszczowe, owoce leśne, truskawki, cytrusy, pomidory, kapusta, brokuły, szpinak, szparagi, jajka oraz niezastąpione napary z szałwii. W kolejnym kroku trzeba porzucić towarzystwo trzech wrogów, którymi są papierosy, stres i nadwaga.

Wynika to z tego, że nikotyna po przedostaniu się do naszego krwiobiegu stymuluje nadnercza do produkcji adrenaliny. Ona zaś wydzielana jest również na skutek przeżywanych stresów. To właśnie ona stymuluje układ nerwowy, co w rezultacie kończy się tachykardią, czy nadciśnieniem. Korzyścią płynącą dla nas, naszego zdrowia i mózgu są regularne, codzienne ćwiczenia funkcji poznawczych.

Przykładowo codziennie ucz się nowych rzeczy, czytaj, ćwicz koncentrację i równowagę. Ciekawym i równie ważnym aspektem w profilaktyce, a także w późniejszym leczenie jest dbanie o zdrowie psychiczne. Pracuj nad sobą każdego dnia, ciesz się z małych rzeczy i dostarczaj sobie przez to pozytywnych emocji. Nie zapominaj o poczuciu humoru i naucz się rozmawiać o swoim szczęściu i radości. Spróbuj wyciszającej praktyki jogi i medytacji, a także zadbaj o swoje relacje z innymi ludźmi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *